Katalonia: nie będzie przyspieszonych wyborów

Carles Puigdemont, źródło: Facebook

Carles Puigdemont, źródło: Facebook/Junts Per Si

Carles Puigdemont zaskoczył wczoraj wszystkich, ostatecznie nie ogłaszając decyzji o deklaracji niepodległości. Jest to odpowiedź lokalnego rządu Katalonii na decyzję rządu w Madrycie o zawieszeniu autonomii Katalonii. Na dziś zaplanowane jest posiedzenie hiszpańskiego Senatu, który musi jeszcze zatwierdzić tę decyzję.

Odpowiedź Puigdemonta

 

Kataloński przywódca Carles Puigdemont oświadczył wczoraj (26 października), że nie rozpisze przedterminowych wyborów ze względu na brak gwarancji, że rząd w Madrycie nie przejmie władzy nawet po wyborach. „Byłem gotów do rozpisania wyborów, gdyby były takie gwarancje. Gwarancji jednak brak” – powiedział Puigdemont.

Ultimatum Madrytu

21 października Madryt wydał decyzję o czasowym zawieszeniu autonomii Katalonii w myśl art. 155 hiszpańskiej Konstytucji i ogłosił, że w ciągu 6 miesięcy mają się tam odbyć wybory lokalne.

Katalonia wciąż nie wyjaśnia czy ogłosiła niepodległość

Dziś minął termin ultimatum, jakie rząd Hiszpanii przedstawił władzom Katalonii. Madryt zażądał, aby do poniedziałku Barcelona jasno wyjaśniła, czy ogłosiła secesję regionu. Przewodniczący lokalnych katalońskich władz Carles Puigdemont podpisał w ubiegłym tygodniu akt ogłoszenia niepodległości, ale zaraz potem wezwał do odroczenia …

Wobec powstałego impasu, w miniony weekend rząd w Madrycie przedstawił propozycję ustąpienia katalońskiego przywódcy Carlesa Puigdemonta oraz rozwiązania regionalnego rządu, a także zaplanowania przedterminowych wyborów. Decyzję rządu w Madrycie musi jeszcze zatwierdzić bezwzględną większością Senat. Najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na dziś. Tymczasem rządząca Partia Ludowa ma niezbędną większość, aby zatwierdzić decyzję rządu.

Ucieczka firm

Katalońsko-madrycki impas odbija się na gospodarce tego najbogatszego regionu Hiszpanii. Z szacunków katalońskiego stowarzyszenia przedsiębiorców PIMEC wynika, że w następstwie referendum niepodległościowego od 2 do 19 października z Katalonii wyprowadziło swoje siedziby około 1300 małych i średnich firm.