Jerzy Buzek: „Polski rząd lekką ręką rezygnuje z pieniędzy, które mogliśmy dostać” [WIDEO]

Z prof. Jerzym Buzkiem, byłym premierem Polski (1997-2001), a obecnie europosłem i członkiem Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE (ITRE) rozmawia redaktor naczelna EURACTIV.pl Karolina Zbytniewska.

 

Rozmowa dotyczy Europejskiego Zielonego Ładu, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (JTF), Orędzia o Stanie Unii Europejskiej Ursuli von der Leyen, a także roli odnawialnych źródeł energii i gazu w miksie energetycznym Polski i innych państw Unii Europejskiej.

 

Fragment rozmowy:

„Mamy 30 lat na transformację energetyczną. Jeśli zastosujemy gaz, którego teraz mamy sporo, to jest to genialne zastąpienie węgla. Nie jesteśmy w stanie przejść od razu, całościowo, na odnawialne źródła energii, szczególnie w przypadku niektórych regionów. Gaz jest doskonałym rozwiązaniem na 25 lat. Mamy wtedy ponad dwa razy mniej emisji dwutlenku węgla przy zachowaniu poziomu produkcji ciepła. Przejście na gaz ratuje nas nie tylko przed węglem, ale też przed ubóstwem energetycznym” – powiedział prof. Jerzy Buzek.

Skrót wywiadu w wersji pisemnej TUTAJ

Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.