Olsztyńska debata o innowacyjności zakończona!

Tematem debaty były korzyści i wady dla regionów prowadzenia przez UE polityki innowacyjności.

Spotkanie otworzył Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Przywołał raport Komisji Europejskiej z zeszłego tygodnia, zgodnie z którym Polska poprawia swoją pozycję w UE pod względem innowacyjności i znajduje się już w grupie „średnich innowatorów”, a nie, jak w latach poprzednich – „skromnych” (najgorsza kategoria; Raport TUTAJ).

Olsztyńska walka na argumenty

W olsztyńskiej debacie wygrał zespół opowiadający się PRZECIW polityce innowacyjności jako najlepszej drodze rozwoju dla regionów, w składzie: Wojciech Fabiszewski (lider grupy), Andrzej Jurkun i Diana Mościcka. Dr Marcin Bogdański z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego był opiekunem merytorycznym zwycięzców. 

Ich rywalami byli Norbert Cieszyński (lider grupy), Anita Jerominek oraz Małgorzata Staroń. Wspomagał ich Tomasz Cichocki, ekspert Team Europe z Eksperci.net.

Przed rozpoczęciem debaty odbyło się głosowanie publiczności, czy zgadza się z tezą, że polityka innowacji jest najlepszą drogą rozwoju dla regionów. Większość gości uznała, że to rzeczywiście najlepsza droga. To się jednak miało zmienić dzięki argumentom debatujących drużyn.

Grupa ZA rozpoczęła debatę. Przyznała na wstępie, że strategia lizbońska, która określa założenia unijnej polityki innowacyjności nie jest doskonała. Jest jednak, według nich, krokiem we właściwym kierunku, zachęcającym państwa członkowskie do działania.

Popierający tezę o zaletach polityki innowacyjności dla regionów, zwrócili uwagę na siatkę wzajemnych powiązań w unijnej gospodarce. Dzięki niej, pomagając danemu regionowi w rozwoju innowacyjności, pomagamy całej gospodarce.

Ich oponenci zwrócili natomiast uwagę, że chociaż nie są przeciwko inwestycjom w innowacje, przeznaczanie na ten cel 3 proc. PKB, przy jednoczenych wydatkach na obronność (zgodnie z założeniami NATO) na poziomie 2 proc. nie jest najlepszym pomysłem w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Grupa PRZECIW odniosła się również do tego, że innowacyjność wcale nie przekłada się bezpośrednio na rozwój gospodarczy. Wręcz w wydaniu promowanym przez UE sprowadza się w dużej mierze do komercjalizacji wzrostu. Poddali w wątpliwość, czy taki model innowacyjności jest faktycznie korzystny dla społeczeństwa.

Zwolennicy dyskutowanej tezy odpowiedzieli, że innowacyjność podnosi konkurencyjność w regionie oraz czyni go atrakcyjniejszym dla młodych ludzi, co pozwala nie tylko zatrzymać emigrację, ale również przyciągać pracowników. Podkreślili, że większość kierunków imigracji Polaków to państwa inwestujące w innowacyjność. Natomiast regiony, które w nią nie inwestują, zostają w tyle pod względem konkurencyjności i stają się mniej rozpoznawalne.

Wyniki

Warto zwrócić uwagę, że debata oksfordzka nie jest tylko i wyłącznie bitwą na argumenty. Chodzi w niej również o umiejętności retoryczne, dlatego debatujący są oceniani także za sposób, w jaki dowodzą swojej tezy.

Tym razem zwyciężyła grupa PRZECIW, która nie tylko oceniona została jednogłośnie jako lepsza, ale udało się jej również nakłonić publiczność do zupełnej zmiany zdania. W drugim głosowaniu ws. głównej tezy debaty już nikt nie zagłosował ZA, wszyscy albo byli PRZECIW, albo wstrzymali się od głosu. Tym samym członkowie grupy dr. Marcina Bogdańskiego zostali laureatami konkursu "Team Europe goes Oxford" i w nagrodę pojadą na wyjazd studyjny do Brukseli.

Kolejna debata odbędzie się w Sopocie – już w środę 13 maja!

Pełna lista wszystkich debat:

1.       WARSZAWA – miała miejsce 22 kwietnia o 10:30 w Instytucie Germanistyki, ul. Dobra 55, sala 3-014

Temat:  Rozszerzenie UE – dokąd? Czy Unia powinna się dalej rozszerzać?

Zmierzyli się studenci UW, a ich wsparciem merytorycznym byli eksperci Team Europe: dr Justyna Miecznikowskaz Zakładu Europejskich Studiów Subregionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz doc. dr Jerzy Andrzej Wojciechowski, kierownik Katedry Prawa Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie. Zwyciężył zespół dr Miecznikowskiej w składzie: Dominik Wudarczyk (lider grupy), Magdalena Stanisławska, Olga Stokowiec.

2.       BIAŁYSTOK – 24 kwietnia o 11:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia, sala 204 (p. I)

Temat: UE bez granic wewnętrznych: czy swoboda przepływu osób jest siłą UE?

Dyskusję o migracjach wspomogli eksperci Team Europe: dr Adam Dudzic z Kancelarii Sejmu RP oraz Karolina Grot z Instytutu Spraw Publicznych. Zwyciężyła drużyna Karoliny Grot w składzie Michał Małyszko (lider grupy), Kamil Zambrzycki oraz Daniel Chmur. 

3. WROCŁAW – 8 maja o 11:00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego
ul. Komandorska 118/120, bud. W, parter, sala W4

Temat: Porozumienie o wolnym handlu UE-USA: czy będzie korzystne dla UE?

Zwyciężyła grupa Propozycji w składzie: Paula Wiśniewska (liderka zespołu), Olga Petko i Jessica Jakubczak oraz dr Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. 

4.       OLSZTYN – 11 maja o 11:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM, Czytelnia w Kolekcji Dydaktycznej

Temat: Czy polityka innowacji jest najlepszą drogą rozwoju dla regionów?

Zwyciężyła grupa Opozycji w składzie Wojciech Fabiszewski (lider grupy), Andrzej Jurkun i Diana Mościcka oraz ich opiekun dr Marcin Bogdański z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

5.       SOPOT – 13 maja o 12:00 na Wydziale Ekonomicznym UG,  ul. Armii Krajowej 119/121 sala C301

Temat: Czy mamy kryzys demokracji w Unii Europejskiej?

Debata o tym, czy potrzeba nam więcej debat i dialogu. Ekspertami Team Europe w tej debacie będą dr Anna Przybylska oraz Anna Biernacka-Rygiel . Obie ekspertki z Uniwersytetu Warszawskiego.

6.       BYDGOSZCZ – 21 maja o 12:00 na Kampusie WSG,  Sala Widowiskowa Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej (APK)

Temat: Porozumienie o wolnym handlu UE-USA: Czy będzie korzystne dla UE?

Kolejna debata odbędzie się ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Ekspertami pomagającymi opracować argumentację studentom będą dr hab. prof. UKW Maria Ewa Szatlach oraz dr Sławomir Sadowski, oboje z Zakładu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

7.       SŁUPSK –  25 maja o 11:00 w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej 3

Temat: Rozszerzenie UE – dokąd? Czy Unia powinna się dalej rozszerzać?

Słupsk to kolejna debata o rozszerzeniu UE, a ekspertami team Europe będą dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz dr Ewelina Cała-Wacinkiewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

8.       KRAKÓW – 27 maja o 16:00 na Kampusie UEK, Budynek Główny, Stara Aula

Temat: Euro: czy państwom opłaca się przyjmować wspólną walutę?

Last but not least… Ostatnia debata odbędzie się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i dotyczyć będzie sensu przyjmowania wspólnej waluty przez unijne państwa. Ekspertami Team Europe będą prof. Janusz Węc z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Aleksander Surdej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Zapraszamy na debatę w Twoim mieście!

Cykl debat „Team Europe goes Oxford”

Organizator: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie

Partnerzy: EurActiv.pl & Centra Dokumentacji Europejskiej