Konferencja: Europa napięć – prawnomiędzynarodowe aspekty ruchów separatystycznych

Europa napięć - prawnomiędzynarodowe aspekty ruchów separatystycznych

Informacja prasowa


Interdyscyplinarne Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa Uniwersytetu Warszawskiego serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Europa napięć – prawnomiędzynarodowe aspekty ruchów separatystycznych”, organizowanej jako kontynuacja ubiegłorocznej konferencji pod nazwą „Europa pod napięciem – prawne aspekty przemian politycznych”.

 

Ruchy separatystyczne są w ostatnich latach coraz silniejsze. 10 października 2017 r. premier Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości republiki Katalonii, dwa tygodnie później unilateralna deklaracja niepodległości została przegłosowana w parlamencie Katalonii. Spowodowało to kryzys konstytucyjny w Hiszpanii. A co z innymi europejskimi krajami? Regionów podobnych do Katalonii jest znacznie więcej: Baskowie w Hiszpanii, Szkoci w Wielkiej Brytanii, Ślązacy w Polsce. Z problemem separatystycznym od wielu lat nie może sobie poradzić również Cypr. W 2008 roku większość państw europejskich uznała niepodległość Kosowa. Jak wpłynęłoby na Europę oddzielenie się kolejnych państw? Jakie miałoby to implikacje na szczeblu unijnym? Jak Europa powinna reagować na dążenia separatystyczne? To tylko kilka pytań, na które chcielibyśmy odpowiedzieć.

Konferencja będzie poświęcona analizie dążeń niepodległościowych, transformacji geopolitycznych oraz tendencji separatystycznych na obszarze Starego Kontynentu, a także implikacjom konfliktów regionalnych dla przyszłości Unii Europejskiej. Studenci oraz doktoranci uczelni wyższych będą mieli możliwość wygłoszenia referatów w ramach trzech paneli tematycznych. Ponadto przewidziano tzw. „panel ekspercki”, podczas którego prelekcje wygłoszą specjaliści i naukowcy z zakresu prawa oraz stosunków międzynarodowych. 

Wydarzenie odbędzie się dnia 16 marca 2018 r. w godz. 9:00-18:00 w Sali A3 w Collegium Iuridicum II przy ulicy Lipowej 4 w Warszawie.

HARMONOGRAM:

9:30-10:00 – rejestracja

10:00 – inauguracja Konferencji

10:15-11:45 – I panel (ekspercki)

„Niepodległość zagrożeniem? Czy dążenia separatystyczne mogą wstrząsnąć Europą?”

11:45-12:00 – przerwa kawowa

12:00-13:30 – II panel (studencko-doktorancki)

„Dokąd zmierzasz Europo? Prawo do samostanowienia narodów w świetle integracji europejskiej.”

13:30-13:45 – przerwa kawowa

13:45-15:15 – III panel (studencko-doktorancki)

„Między autonomią a niepodległością. Tendencje separatystyczne w Europie Zachodniej.”

15:15-15:30 – przerwa kawowa

15:30-17:00 – IV panel (studencko-doktorancki)

„Do Katalonii przez Ukrainę – Europa Wschodnia jako przodownik walki o niezależność.”

17:00 – zakończenie Konferencji

Więcej informacji:

Wydarzenie na Facebooku
Fanpage Konferencji