Włosi nie zdążą z krajowym planem odbudowy? Zastrzeżenia Brukseli przyczyną opóźnienia

Mario Draghi, Włochy, premier

Premier Włoch Mario Draghi / Zdjęcie: Unia Europejska, European Council and Council of the European Union Newsroom, https://newsroom.consilium.europa.eu/

Włochy mogą mieć problem z dotrzymaniem terminu złożenia do Brukseli krajowego planu odbudowy, informuje agencja Reutera. Dostarczenie dokumentu będzie podstawą do otrzymania przez państwa UE środków z funduszu odbudowy „Next Generation EU”.

 

Powodem komplikacji mają być zastrzeżenia Komisji Europejskiej, która odpowiada za ocenę planów odbudowy, wobec niektórych aspektów dotychczas zaprezentowanych przez Rzym wstępnych wersji dokumentu, twierdzi Reuters, powołując się na swoje źródła.

„Komisji nie podoba się obecny kształt włoskiego planu odbudowy”, mówi jeden z informatorów agencji, który wolał zachować anonimowość. Jego zdaniem rząd Draghiego prawdopodobnie zaprezentuje plan około połowy maja, choć dojście do porozumienia z KE może zająć jeszcze więcej czasu.

Inne źródło, które przywołuje agencja Reutera, też mówi o tym, że KE domaga się zmian w obecnej wersji włoskiego planu odbudowy, ale wdrożenie tych zmian wymaga czasu. Dlatego połowa maja, zdaniem rozmówcy agencji, to realistyczny termin.

Jedną z kwestii, w których Komisja ma pewne obiekcje co do włoskich propozycji, są reformy sądownictwa. Informator nie podaje jednak szczegółów.

Polski Krajowy Plan Odbudowy będzie gotowy do 30 kwietnia. Rusza kolejny etap konsultacji

Przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) jest warunkiem skorzystania przez państwa UE ze środków w ramach unijnego Funduszu Odbudowy.

Włoski rząd: Nie spóźnimy się z dostarczeniem planu

Rzecznik premiera Mario Draghiego zaprzeczył, by włoskiemu rządowi groziło niedotrzymanie terminu przesłania do Brukseli ostatecznej wersji planu, który to termin upływa wraz z końcem kwietnia. „Plan zostanie zaprezentowany 30 kwietnia”, zapowiedział rzecznik. Wersję tę potwierdzają służby prasowe ministerstwa gospodarki. O 30 kwietnia jako dacie prezentacji planu mówił sam Draghi już w ubiegłym tygodniu.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej nie chciała odnieść się konkretnie do Włoch, ale podkreśliła, że dla wszystkich unijnych państw opracowywanie planów odbudowy jest trudnym zadaniem, tym bardziej, że rządy muszą jednocześnie skupiać się na doraźnej walce z pandemią COVID-19.

Dla Mario Draghiego sporządzenie krajowego planu odbudowy i uzyskanie dla niego aprobaty Brukseli było jedną z głównych misji powierzonych mu przez prezydenta wraz z misją formowania rządu. Włochom bardzo zależy na szybkim uruchomieniu wypłaty środków z Funduszu Odbudowy, które umożliwią wsparcie podupadłej z powodu pandemii gospodarki.

Włochy mają otrzymać w ramach Funduszu Odbudowy ok. 200 mld euro (w bezzwrotnych grantach i niskooprocentowanych pożyczkach), czyli największą sumę ze wszystkich państw Wspólnoty.

Krajowy Plan Odbudowy szansą na rewitalizację polskiej gospodarki [WYWIAD]

Polska ma dobrą strategię dotyczącą dekarbonizacji?

Co się stanie, jeśli Włochy przekroczą termin?

Jak powiedziała rzeczniczka KE, według zasady plany odbudowy powinny zostać dostarczone Komisji do końca kwietnia. Wskazała jednak, że „niektóre kraje mogą potrzebować kilku tygodni więcej”, a najważniejsza jest jakość, a nie szybkość przesłania dokumentów. Dodała, że KE prowadzi stały dialog ze wszystkimi państwami na temat ich prac nad krajowymi planami odbudowy.

Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis poinformował w piątek (16 kwietnia), że niektórym państwom członkowskim najprawdopodobniej nie uda się dotrzymać terminu złożenia do Komisji planów odbudowy. Nie ujawnił jednak, które są to państwa.

Dombrovskis zapewnił, że opóźnienia niektórych krajów w przesłaniu planów odbudowy nie doprowadzą do ogólnego zatrzymania uruchomienia Funduszu Odbudowy z poziomu UE. Sam Fundusz nie został jeszcze ratyfikowany przez wszystkie parlamenty krajowe.

Jeśli opóźnienia nie będą zbyt długie, a wszystkie parlamenty do czerwca ratyfikują Fundusz, to wypłata środków będzie mogła rozpocząć się w lipcu, oświadczył łotewski komisarz.

Włochy: Draghi tworzy superministerstwo ds. zielonej transformacji. Przyczyną i celem unijne fundusze?

Czy powołanie nowego resortu ma na celu przekonanie Brukseli, że Włochy sprostają wymaganiom w zakresie wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy?

Czym są krajowe plany odbudowy?

Wszystkie unijne państwa, chcąc otrzymać środki przydzielone im w ramach funduszu „Next Generation EU”, służącemu odbudowaniu unijnej gospodarki w związku z pandemią, muszą przygotować krajowe plany odbudowy – dokumenty, w których określą, jak zamierzają rozdysponować otrzymane pieniądze.

 

Disclaimer: Treść niniejszego artykułu przedstawia wyłącznie poglądy autora i jedynie autor ponosi za niego odpowiedzialność. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.