Wilno „wielką restauracją”? Litewski sposób na wsparcie przedsiębiorców

Zdjęcia via unsplash.com @toasteronyourleft

Władze Wilna wspierają restauratorów i właścicieli barów. Ministerstwo Zdrowia zaprasza na darmowe testy na koronawirusa. Rząd nie wyklucza otwarcia granic z innymi państwami bałtyckimi. Jak Litwa radzi sobie z koronakryzysem?

 

 

Władze Wilna próbują wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, którzy z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa stracili w ostatnich dwóch miesiącach możliwość zarobkowania.

Najnowszym pomysłem – przetestowanym w miniony weekend – jest wyznaczenie specjalnych (i bezpłatnych) stref w obrębie Starego Miasta. W 18 wyznaczonych przez władze punktach miasta, restauratorzy i właściciele barów mogą przyjmować klientów. Oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa wprowadzonych na czas pandemii.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

„Miasto restauracja”

Litwa stopniowo „odmraża” gospodarkę. Od poniedziałku (4 maja) działalność mogą wznowić m.in. kawiarnie, pod warunkiem prowadzenia obsługi gości „na świeżym powietrzu”. Do tego potrzeba jednak posiadania odpowiedniej przestrzeni, co w realiach wileńskiego Starego Miasta (od 1994 r. na liście UNESCO) może być utrudnione ze względu na wąskie uliczki.

Naprzeciw tym trudnościom wyszły miejskie władze. Od 27 kwietnia chętni przedsiębiorcy mogą w 18 wybranych punktach miasta (będzie ich więcej w razie potrzeb) instalować bezpłatnie letnie ogródki, np. na Placu Ratuszowym. Trzeba przestrzegać kilku zasad: co najmniej dwa metry odległości między klientami siedzącymi przy oddzielnych stolikach; nie więcej niż 2 osoby przy jednym stoliku, chyba że to członkowie rodziny; oraz zachowanie co najmniej metrowego odstępu od pieszych.

Inicjatywa cieszy się dużą popularnością. Z możliwości władz miejskich skorzystało już ponad stu kilkudziesięciu przedsiębiorców. Litewska gospodarka straciła w marcu 6 proc. PKB, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) szacuje, że starty w całym 2020 r. mogą wynieść 8,1 proc.

Niemcy: Jaka może być rzeczywista liczba zarażonych koronawirusem?

Rzeczywista liczba zakażonych koronawirusem w Niemczech może być nawet 10-krotnie wyższa niż podają oficjalne statystyki.

Boże Ciało na lotnisku

Aby podreperować krajową gospodarkę rząd ogłosił pakiet ratunkowy opiewający na 2,5 mld euro – 4,6 proc. PKB, a w sierpniu emeryci zostaną wspomożeni jednorazowym zasiłkiem w wysokości 200 euro. Jednocześnie organizacje handlowe państw bałtyckich i Polski zwróciły się do prezydenta Gitanasa Nausėdy oraz premiera Sauliusa Skvernelisa o zniesienie kontroli granicznej między państwami od 11 maja.

To jednak władze Wilna przodują w akcjach wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców, np. poprzez przyznanie bonów o wartości 400 tys. euro dla pracowniku służby zdrowia do wykorzystania w stołecznych knajpach i restauracjach. To gest podziękowania za pracę medyków, a jednocześnie wsparcie dla lokalnego biznesu.

Nie marnuje się także wileńskie lotnisko. Na czas przymusowego ograniczenia ruchu lotniczego, zorganizowano tam kino samochodowe. Widzowie 29 kwietnia (z zachowaniem 2 metrów odstępu) mogli obejrzeć południowokoreański Parasite w reżyserii Bong Joon Ho, ale także Boże Ciało Jana Komasy

Koronawirus: Dlaczego w Belgii jest taka wysoka śmiertelność?

Belgowie tłumaczą to sposobem tworzenia statystyk

Europejska czołówka

W niespełna 2,8 mln Litwie potwierdzono 1423 przypadki zakażeń koronwaiwrusem. Zmarło 46 osób. Władze wprowadziły społeczne restrykcje 16 marca – w 16 dni po pierwszym potwierdzonym zakażeniu. Ograniczenia są stopniowo redukowane od 23 kwietnia. W tym bałtyckim kraju wykonano łącznie 144 029 testów na koronawirusa, co przekłada się na współczynnik 52 907 testów na 1 mln mieszkańców – trzeci wynik w Unii Europejskiej.

Litwa nie tylko dużo testuje, władze uważają bowiem, że powszechne badania pokażą rzeczywistą sytuację epidemiologiczną, ale testuje za darmo. W ostatni weekend ten, kto chciał, nawet jeżeli nie miał objawów koronawirusa, mógł sprawdzić czy nie jest nosicielem patogenu. Od 1 do 3 maja resort zdrowia zachęcał obywateli do uczestnictwa w badaniu.

W ten sposób przebadano ponad 9 tys. osób. Według agencji Baltic News Service po przebadaniu 1/3 testów nie potwierdzono żadnego pozytywnego przypadku.

Koronawirus: Czechy odmrażają gospodarkę i zaczynają prace nad szczepionką

Jak radzi sobie najbardziej zaawansowany w walce z pandemią kraj Grupy Wyszehradzkiej?

Współpraca regionalna

W środę (6 maja) władze podejmą decyzje odnośnie powrotu uczniów do szkół. Z informacji litewskich mediów (lrt.lt) wynika, że najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się częściowy powrót dzieci do przedszkoli jeszcze przed wakacjami. Z kolei starsi uczniowie mieliby kontynuować e-nauczanie do końca roku szkolnego.

Od 10 maja Litwa zamierza wznowić część ruchu lotniczego, m.in. na linii Frankfurt-Wilno. Od tego dnia obywatele Litwy będą mogli opuszczać kraj bez żadnych ograniczeń. Z kolei przyjeżdżający do kraju nadal będą musieli poddać się dwutygodniowej kwarantannie.

Jeżeli nic się nie zmieni to okres społecznej kwarantanny w państwach bałtyckich przypadnie do połowy maja: na Litwie do 11 maja, na Łotwie – do 12 maja, w Estonii – do 17 maja. Rządy krajów bałtyckich rozpoczęły już rozmowy w sprawie ewentualnego otwarcia wspólnych granic.

„Granice między państwami bałtyckimi mogłyby zostać otwarte od połowy maja”, powiedział w środę, 29 kwietnia minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius, po rozmowie z ministrami z Łotwy i Estonii. Niewykluczone, że decyzja zapadnie w środę (6 maja). Wtedy rozmawiać będą premierzy trójki bałtyckich państw.