UE: Zielone światło na wykorzystanie unijnych środków z Funduszy Odbudowy dla 12 państw

Komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni

Włoski Komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni/ Zdjęcie: Twitter, @PaoloGentiloni

Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Słowacja i Włochy otrzymały we wtorek (13 lipca) zielone światło na wykorzystanie unijnych środków z Funduszy Odbudowy. Decyzję podjęła unijna Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN).

 

Unijni ministrowie gospodarki i finansów przyjęli wczoraj pierwszą serię decyzji wykonawczych Rady w sprawie zatwierdzenia krajowych planów odbudowy i zwiększania odporności. Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Słowacja i Włochy otrzymały zielone światło na wykorzystanie unijnych środków z Funduszy Odbudowy.

W ciągu najbliższych tygodni wspomniane kraje otrzymają pierwszą transzę środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

W przypadku Włoch wyniesie ona 25 mld euro. Do Rzymu ma łącznie trafić 191,5 mld euro.

“To było bezproblemowe zatwierdzenie. Położono nacisk na sukces i współpracę UE”, powiedział włoski minister gospodarki Daniele Franco, który wyjaśnił, że 25 mln, które ma wkrótce wpłynąć do Ministerstwa Gospodarki, “sfinansuje wszystko, co było zaplanowane na ten rok”.

Środki nie zostaną przeznaczone na konkretne projekty, ale trafią do skarbu państwa, który już finansuje inwestycje przewidziane przez Krajowy Plan Odbudowy.

Dzięki unijnym środkom Włochy będą w stanie wyjść z kryzysu szybciej niż się spodziewano, podkreślił Franco. Prognozy przewidują powrót włoskiego PKB do wysokości sprzed kryzysu w trzecim kwartale 2022 roku.

Zdaniem unijnego komisarza ds. gospodarczych Paolo Gentiloniego, Włochy mając do dyspozycji prawie 200 mld euro, muszą teraz wykazać się “odrobiną tego ducha, którego wszyscy czuli w ostatnich dniach z okazji wspaniałego zwycięstwa piłkarskiej drużyny narodowej podczas Finału EURO2020 na Wembley”, ponieważ istnieje możliwość “zmiany przyszłości włoskiej gospodarki i należy to zrobić z naprawdę niezwykłym rytmem i zaangażowaniem”.