Tsipras: Cięcia unijnych funduszy to prezent dla przeciwników UE

Grecki premier w wystąpieniu na forum Parlamentu Europejskiego podsumował okres 8 lat trudnych reform związanych z kryzysem, który uderzył w grecką gospodarkę. Źródło: https://primeminister.gr/en/the-prime-minister/alexis-tsipras

Premier Grecji Aleksis Tsipras. Źródło: https://primeminister.gr/en/the-prime-minister/alexis-tsipras

Ateny będą sprzeciwiać się proponowanym cięciom polityki rolnej i spójności po roku 2020, ponieważ będzie to „prezent” dla populistycznych sił przeciwko UE – stwierdził grecki premier Alexis Tsipras 13 grudnia na posiedzeniu Rady UE.

 

Podczas dyskusji na temat wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, przywódca lewicowej Syrizy powiedział, że Grecja odrzuci zwiększenie krajowego współfinansowania WPR z 20 proc. do 30 proc.

„WRF 2021-2027 Unii Europejskiej jest pierwszym budżetem po kryzysie i nie może nie brać pod uwagę skutków kryzysu”, powiedział niedawno szef greckiego rządu. Ta propozycja sprawia, że od europejskich rolników wymaga się więcej przy mniejszych funduszach – wyjaśnił Tsipras.

Premier Grecji przeciwny jest także zwiększeniu krajowego współfinansowania, co oznaczałoby pogarszanie pozycji krajów południa, które borykają się z deficytami.

Partner medialny EURACTIV.com w Grecji Agencja prasowa ANA-MPA poinformowała, że ​​Tsipras zaproponował znalezienie nowych źródeł finansowania bez wywierania większej presji na obywateli UE i bez poświęcania zasad spójności i konwergencji.

„Nowe wyzwania wiążą się z nowymi priorytetami. Wszyscy zgadzamy się, że musimy je sfinansować. Nie powinno się to jednak odbywać kosztem polityki spójności i WPR” – dodał grecki premier.

„Jakie przesłanie wyślemy obywatelom, którzy coraz bardziej sceptycznie przyglądali się temu, co w ostatnich latach działo się w UE? Bo przecież nierówności zarówno między państwami członkowskimi, jak i wewnątrz państw członkowskich stale się zwiekszały, a nie zmniejszały” – stwierdził Tsipras.

„Musimy zatem znaleźć sposób, aby uniknąć cięć w polityce spójności o 10 proc., a w WPR o 15 proc. Może się to udać, jeśli zwiększymy budżet z 1,1 proc. do 1,3 proc. europejskiego PKB. Musimy również znaleźć nowe zasoby własne bez obciążania naszych obywateli.  Na przykład poprzez wprowadzenie podatku od transakcji finansowych i dużych firm internetowych” – powiedział szef greckiego rządu.

Tsipras skrytykował również model obliczający fundusze UE dla państw członkowskich, twierdząc, że jest „irracjonalny”, ponieważ powoduje dalsze rozbieżności.

„Mamy kraje, które potrzebują większego wsparcia i nie odnoszą korzyści i kraje, które nie potrzebują wsparcia i odnoszą korzyści. W ten sposób znosimy zasadę spójności i konwergencji oraz wzmacniamy politykę rozbieżności. To nie do przyjęcia” – podkreślił grecki premier.