Powrót Trójkąta Weimarskiego? Spotkanie szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji w Paryżu

Ministrowie spraw zagranicznych Polski (Zbigniew Rau), Niemiec (Heiko Maas) i Francji (Jean-Yves Le Drian)

Ministrowie spraw zagranicznych Polski (Zbigniew Rau), Niemiec (Heiko Maas) i Francji (Jean-Yves Le Drian) podczas spotkania Trójkąta Weimarskiego w Paryżu, 15 października 2020 r., fot. MSZ [CC BY 3.0 PL]

W stolicy Francji odbył się pierwszy od czterech lat szczyt Trójkąta Weimarskiego. Ostatnie spotkanie ministrów spraw zagranicznych w tym formacie odbyło się cztery lata temu, a na szczeblu wiceszefów MSZ – w 2018 r.

 

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podkreślił po spotkaniu, że Warszawę, Berlin i Paryż łączy podobne spojrzenie na kwestie europejskie. „Nasze postrzeganie spraw bezpieczeństwa i przyszłości UE oraz spraw zasadniczych jest bardzo podobne”, oświadczył.

Poinformował także, ze zaprosił swoich odpowiedników z Niemiec i Francji na kolejne spotkanie w przyszłym roku w Polsce, gdzie świętowane będzie 30-lecie Trójkąta.

Ostatnie spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego odbyło się w 2016 r., gdy 25-lecie tego formatu obchodzili w Weimarze ówcześni ministrowie Frank-Walter Steinmeier, Witold Waszczykowski i Jean-Marc Ayrault.

Szczyt na najwyższym szczeblu miał natomiast miejsce aż 9 lat temu. Wówczas z okazji 20. rocznicy Trójkąta w Warszawie spotkali się kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i Nicolas Sarkozy. W 2013 r. w stolicy Polski zorganizowano natomiast spotkanie Grupa Wyszehradzka – Trójkąt Weimarski.

UE będzie dalej negocjować z Wielką Brytanią, ale szykuje się też na brak umowy – I dzień szczytu w Brukseli

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskie uzgodnili na szczycie w Brukseli, że nadal będą prowadzone negocjacje nad pobrexitową umową handlową z Wielką Brytanią. Ale postanowili również, że przygotowania na wypadek braku porozumienia zostaną zintensyfikowane.

 

Negocjacje nad unijno-brytyjską umową handlową utknęły, ponieważ strony …

Maas: Trójkąt Weimarski nadal żywy

„Ci, którzy pogrzebali Trójkąt Weimarski, mają dowód, że Trójkąt jest nadal żywy i może być bardzo użyteczny”, stwierdził niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

„Chcielibyśmy utrzymania jedności między zachodnią i wschodnią częścią UE i wydaje mi się, że Trójkąt Weimarski może się do tego świetnie przyczynić”, powiedział szef resortu dyplomacji Niemiec.

„W UE są formaty współpracy, które pozwalają Europie na krok naprzód. Takim właśnie formatem jest Trójkąt Weimarski”, ocenił z kolei francuski minister Jean-Yves Le Drian, przypominając, że szefowie dyplomacji weimarskiej trójki nie spotykali się w tym składzie od czterech lat.

Przyznał jednak, że są sprawy, w których weimarską trójkę cechuje rozbieżność opinii. Wskazał w tym kontekście na kwestie praworządności oraz migracji.

Koronawirus: Nowe restrykcje niewystarczająco skuteczne, aby powstrzymać pandemię?

Kanclerz Angela Merkel wyraziła zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Niemczech.

Co ustalili ministrowie?

Wśród tematów spotkania znalazła się obecna sytuacja na Białorusi. We wspólnej deklaracji trzech ministrów stanowczo potępiło „przemoc ze strony władz białoruskich i arbitralne stosowanie aresztowań w następstwie wyborów prezydenckich”, których – jak podkreślili – wyników nie uznają.

Wezwali również Komisję Europejską do opracowania „kompleksowego planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi”. „Uzgodniliśmy bardzo konkretne wsparcie dla tamtejszego społeczeństwa obywatelskiego”, oświadczył Heiko Maas. „Nie możemy przyglądać się bezczynnie przemocy sprawujących władzę w Mińsku”, dodał.

Wszystkie trzy państwa wyraziły też zaniepokojenie sytuacją praw człowieka i organizacji pozarządowych w Rosji w kontekście próby otrucia Aleksieja Nawalnego. „Potwierdzamy nasze wsparcie dla obrońców praw człowieka i organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz dla współpracy w tym zakresie”, stwierdzili ministrowie w deklaracji.

„W odniesieniu do otrucia Aleksieja Nawalnego, nasze trzy kraje niezmiennie wzywają Rosję, by w sposób jasny i wyczerpujący ustaliła okoliczności tej próby zamachu na członka rosyjskiej opozycji politycznej przy użyciu środka bojowego (…) w celu zidentyfikowania osób które dokonały tego ataku i podstawienia ich przed sądem”, oświadczyli.

Wyrazili przy tym zadowolenie z dotychczas podjętych przez UE kroków, zakładających indywidualne sankcje wobec osób, którym Unia zarzuca związek z zamachem na życie opozycjonisty.

Trójka ministrów poparła także wysiłki Unii Europejskiej w kwestii „budowania silnej Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony”. „Silna Europa to Europa zdolna w większym stopniu do zapewnienia własnego bezpieczeństwa, a także do wzmocnienia swojego zaangażowania w działania Sojuszu (Północnoatlantyckiego – red.)”, podkreślili politycy.

Białoruś: Cichanouska wzywa Łukaszenkę do ustąpienia i grozi strajkiem generalnym

Liderka białoruskiej opozycji zażądała, aby obecny prezydent ustąpił najpóźniej do 25 października. Inaczej – zagroziła – na Białorusi dojdzie do ogólnokrajowych protestów i generalnego strajku. Tymczasem władze grożą używaniem wobec manifestantów broni palnej.

 

Swiatłana Cichanouska opublikowała swoje oświadczenie w serwisie społecznościowym …

Rozmowy Polska – Niemcy: wspólny podręcznik i miejsce pamięci w Berlinie

Prosto z Paryża Zbigniew Rau i Heiko Maas polecieli wspólnie do Berlina, gdzie rozmawiali o problemach dwustronnych. Ministrowie poruszyli między innymi temat polsko-niemieckiego wspólnego podręcznika do historii, którego czwarty i ostatni tom trafił niedawno do druku.

„To naprawdę wspaniały projekt i wynik bliskiej współpracy miedzy polskimi i niemieckimi historykami oraz nauczycielami. Bardzo mnie cieszy, że uczennice i uczniowie wkrótce poznają perspektywę obu krajów na historię Europy i Niemiec”, powiedział Maas, cytowany przez „Deutsche Welle”.

Polski minister zgodził się ze swoim niemieckim odpowiednikiem, że „oglądanie przeszłości z dwóch perspektyw jest niezwykle potrzebne”. „Trzeba mieć nadzieję, że przez wspólne uczenie się i namysł te perspektywy się zbliżą i to powinno być celem naszych wysiłków”, stwierdził.

Rau wyraził także nadzieję na „przełom” w kwestii upamiętnienia w niemieckiej stolicy polskich ofiar II wojny światowej i okupacji. Wkrótce Bundestag będzie głosować nad uchwałą w sprawie stworzenia w Berlinie miejsca pamięci i spotkań, poświęconego polskim ofiarom wojny i okupacji.

30 lat po zjednoczeniu Niemiec: Jedna RFN czy kraj wciąż podzielony na pół?

W dniu 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec analizujemy wciąż zróżnicowany krajobraz gospodarczy, polityczny i społeczny zjednoczonej Republiki Federalnej Niemiec.

Praworządność wciąż kością niezgody

Jak przyznał Maas, na spotkaniu Trójkąta Weimarskiego nie został poruszony temat praworządności ani unijnego mechanizmu kontroli przestrzegania rządów prawa, nad którym wspólnie z Parlamentem Europejskim pracuje obecnie niemiecka prezydencja w Radzie UE.

„Dyskusje będą przez jakiś czas jeszcze trudne, ale jest to dla nas wspólną odpowiedzialnością, aby te rozmowy dokończyć i my jako prezydencja będziemy pośredniczyć między różnymi stanowiskami”, powiedział.

Szef niemieckiej dyplomacji zaapelował jednak do wszystkich państw o rozsądną postawę, zaznaczając, że spory co do budżetu i Funduszu Odbudowy UE doprowadzą do opóźnień w ich uchwaleniu, a tym samym rozpoczęciu wypłaty środków.

„Zwłaszcza teraz, gdy rośnie liczba zakażeń koronawirusem, a społeczne i gospodarcze konsekwencje pandemii są dramatyczne, Europa czeka na pakiet finansowy. Potrzebujemy tych środków, by pomóc gospodarkom wyjść z pandemii. Apeluję do wszystkich, byśmy stawili czoła tym wyzwaniom, byśmy spojrzeli na to z innej strony. Wszyscy musimy być gotowi do kompromisu”, podkreślił.

Zbigniew Rau oświadczył z kolei, że stanowisko polskiego rządu w kwestii mechanizmu monitorowania praworządności nie uległo zmianie. „Z naszej perspektywy powiązanie kwestii budżetowych i praworządności nie jest dobrym rozwiązaniem i w zasadzie utrudnia szybkie procedowanie zarówno budżetu jak i planu odbudowy”, powiedział.

Jak stwierdził, Warszawa zachowuje gotowość do dyskusji, ale pod warunkiem, że te same zasady będą obowiązywać wszystkie państwa członkowskie.

Heiko Maas: Zjednoczone Niemcy to też zjednoczona Europa

„Dzisiaj z takim samym zapałem angażujemy się na rzecz jedności Europy jak przed 30 laty na rzecz jedności Niemiec”, twierdzi szef niemieckiego MSZ.

Czym jest Trójkąt Weimarski?

Trójkąt Weimarski to inicjatywa powstała w 1991 r. Na początku istnienia tego formatu jego celem było wsparcie Polski przez Niemcy i Francję w procesie jej integracji europejskiej. Po unijnej akcesji Polski w 2004 r. Trójkąt stał się platformą do konsultacji na tematy europejskie.

Pierwsze spotkanie formatu odbyło się w dniach 28–29 sierpnia 1991 w Weimarze, w którym wzięli udział ówcześni ministrowie spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, Roland Dumas i Hans-Dietrich Genscher.