Koronawirus: Kraje bałtyckie powoli otwierają granice

Od 15 maja mieszkańcy Litwy, Łotwy i Estonii mogą przekraczać granice swoich państw bez konieczności poddawania się dwutygodniowej kwarantannie / Zdjęcie via unsplash.com

Dobra sytuacja epidemiologiczna przyczyniła się do zniesienia ograniczeń w podróżowaniu między Litwą, Łotwą i Estonią. Poza pewnymi wyjątkami nadal zamknięta pozostaje granica Polski z Litwą.

 

 

W państwach bałtyckich znikają kolejne restrykcje wprowadzone na czas pandemii koronawirusa. Od piątku 15 maja mieszkańcy Litwy, Łotwy i Estonii mogą przekraczać granice wewnętrzne między tymi państwami bez żadnych ograniczeń. Decyzja zapadła podczas spotkania szefów rządów tych państw, które odbyło się w środę (6 maja).

Uznaliśmy, że państwa bałtyckie opanowały rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mamy zaufanie do naszych systemów opieki zdrowotnej. Dlatego od 15 maja likwidujemy ograniczenia dla obywateli Litwy, Łotwy i Estonii w podróżowaniu pomiędzy krajami bałtyckimi”, napisał w mediach społecznościowych premier Litwy Saulius Skvernelis. Decyzja rządów państw bałtyckich jest zgodna z sugestiami Komisji Europejskiej, która zaleciła państwom członkowskim znoszenie kontroli na wewnętrznych granicach w sposób skoordynowany.

Jednak obywatele państw bałtyckich powracający z innych krajów UE będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie. Nadal będą istniały ograniczenia w podróżowaniu dla obywateli państw bałtyckich przy przekraczaniu granicy z Rosją i Białorusią.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Granica Polski z Litwą: Brak kwarantanny dla jadących do pracy

Wciąż zamknięta pozostanie granica Polski z Litwą. PAP poinformował w ubiegłym tygodniu powołując się na wypowiedź szefa MSZ Litwy Linasa Linkeviciusa, że ograniczenia być może zniknie na początku wakacji.

Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Od 11 maja granicę z Litwą mogą przekraczać jadący do pracy. Nie są zobowiązani do poddania się dwutygodniowej kwarantannie. Ułatwienie dotyczy także wszystkich, którzy zamierzają pojechać na Litwę w celach biznesowych lub naukowych.

Pierwszego dnia skorzystało z tej możliwości 137 obywateli polskich. Polacy muszą pamiętać o przedstawieniu dokumentów potwierdzających cel podróży: umowę o pracę, zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej lub pismo ze szkoły wyższej.

Pozostali obcokrajowcy, którzy zamierzają wjechać na terytorium Litwy muszą liczyć się z obowiązkiem poddania się 14-dniowej izolacji. Litwa do 31 maja przedłużyła wprowadzoną tymczasowo kontrolę na granicach.

Litwa sprowadziła miliony tabletek z jodem. Z obawy o białoruską elektrownię

Cztery miliony tabletek z jodkiem potasu zamówiono w związku z planowanym na ten rok uruchomieniem elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi. Litwa od lat protestuje przeciw budowie tej siłowni.

Litwa: Restauracje czynne od 18 maja

Poprawa sytuacji epidemiologicznej na Litwie skłania władze do stopniowego znoszenia pozostałych restrykcji. Od poniedziałku (4 maja) działalność mogą wznowić m.in. kawiarnie, pod warunkiem prowadzenia obsługi gości „na świeżym powietrzu”. A od poniedziałku (18 maja) punkty gastronomiczne będą mogły wznowić obsługę gości także w zamkniętych pomieszczeniach.

Ograniczony zostanie jednak dzień pracy lokali gastronomicznych; będą one czynne w godzinach 8-22. Od niedzieli (10 maja) przywrócono na Litwie możliwość uczestniczenia w mszach dla wiernych kościoła katolickiego. Kościoły zamknięto w całym kraju w połowie marca. A od 30 maja dozwolone będzie organizowanie zawodów sportowych na poziomie profesjonalnym, jednak wciąż bez kibiców na trybunach.

Od czwartku (14 maja) brak obowiązku noszenia masek ochronnych w otwartych przestrzeniach. Rząd nadal zaleca zasłanianie ust i nosa, ale nie będzie to już obowiązkowe. Jednak w przestrzeniach zamkniętych, jak sklepy czy transport publiczny, Litwini wciąż musza pamiętać o noszeniu masek.

Kolejne ograniczenia znosi także Łotwa. Od wtorku (12 maja) dozwolone jest gromadzenie się w grupach do 25 osób. Mogą być otwierane muzea, biblioteki oraz inne placówki kultury. Miejsca rozrywki, kawiarnie czy restaurację mają prawo funkcjonować od siódmej rano do północy. W centrach handlowych przez cały tydzień mogą być otwarte sklepy oraz punkty usługowe. Do tej pory były one zamykane na weekendy.

Łotysze nadal jednak muszą przestrzegać nakazu zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa w środkach transportu publicznego.

Wilno "wielką restauracją"? Litewski sposób na wsparcie przedsiębiorców

Propozycja władz Wilna dla wsparcia lokalnych przedsiębiorców wyróżnia się na tle inicjatyw podejmowanych w Europie.

Łotwa: Braki sprzętu medycznego

W poniedziałek (11 maja) łotewska minister zdrowia Ilze Vinkele ostrzegła przed wyczerpaniem się zasobów odzieży ochronnej, masek oraz sprzętu medycznego. Minister zdrowia nie wykluczyła, że jeżeli zaopatrzenie nie poprawi się w ciągu najbliższych kilku dni, wówczas zapadnie decyzja o ograniczeniu świadczeń zdrowotnych  szpitalach. 

Według danych, którymi dysponuje łotewskie MZ, w przypadku nagłego zwiększenia liczby zakażonych koronawirusem respiratorów zabraknie w ciągu 1,5 dnia. Podobnie jest z odzieżą ochronną. Jej brak byłby szczególnie dotkliwy dla pracowników pogotowia ratunkowego. Vinkele przyznała, że zapasy masek ochronnych wystarczą na maksymalnie 14 dni. 

W krajach bałtyckich najwięcej przypadków koronawirusa odnotowano w Estonii – 1746 przypadków i 61 zgonów, na Litwie – 1491 przypadków i 50 zgonów, natomiast na Łotwie – 951 przypadków i 19 zgonów.

Unia Europejska chce większego dostępu do chińskiego rynku

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej apeluje o większą otwartość chińskiego rynku na europejskie przedsiębiortswa.