Premierzy Polski i Finlandii o bezpieczeństwie, Brexicie i migracji

KPRM

Bezpieczeństwo, współpraca dwustronna oraz przyszłość UE po Brexicie i kryzys migracyjny były głównymi tematami wczorajszych (12 stycznia) rozmów premierów Polski Beaty Szydło i Finlandii Juhy Sipili w Warszawie.

Na zaproszenie polskiej premier szef fińskiego rządu złożył w czwartek w Warszawie roboczą wizytę.

„Finlandia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem bilateralnym, w regionie i UE” – zapewniła premier Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej z szefem fińskiego rządu.

Zagrożenia hybrydowe i terroryzm

Szefowa polskiego rządu powiedziała także, że rozmowa pozwoliła na wymianę poglądów przede wszystkim nt. bezpieczeństwa, zagrożeń hybrydowych i terroryzmu, a także współpracy regionalnej. „Nasz punkt widzenia, nasza ocena sytuacji i zagrożeń jest zbieżna i będziemy współpracować w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa” – zapowiedziała Szydło. „Nasza współpraca dotycząca bezpieczeństwa jest realizowana na bazie współpracy Finlandii i NATO” – dodała zapowiadając zaangażowanie Polski w tworzenie w Finlandii unijnego centrum doskonalenia w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych.

Premier Juha Sipila powiedział na tej konferencji prasowej, że oba kraje łączy przywiązanie do wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE. Wyraził zadowolenie z deklaracji Beaty Szydło w sprawie polskiego zaangażowania w tworzenie w Finlandii centrum zwalczania zagrożeń hybrydowych.

Według Szydło temat bezpieczeństwa będzie prawdopodobnie absorbował w tym roku przywódców europejskich państw. „Będziemy zapewne wielokrotnie musieli mierzyć się z wielkimi i ważnymi wyzwaniami dotyczącymi wzmocnienia bezpieczeństwa Europy, wzmocnienia bezpieczeństwa naszego regionu, naszych państw i wreszcie dyskusje na temat światowego pokoju” – przewiduje.

Brexit i migracja

Rozmowy polskiej premier z szefem fińskiego rządu dotyczyły także przyszłości UE po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty oraz kryzysu migracyjnego i sposobów jego rozwiązania. Brexit ma być głównym tematem nieformalnego szczytu UE na początku lutego na Malcie (bez udziału premier Wielkiej Brytanii Theresy May). Zdaniem Beaty Szydło, współpraca z Wielką Brytanią po opuszczeniu przez nią UE powinna być oparta na zasadzie wzajemności i partnerskich warunkach.

Odnosząc się do kwestii migracji, polska premier zapewniła, że nasz kraj opowiada się za rozwiązaniem kryzysu. Podkreśliła jednak, że „jesteśmy zdecydowanie przeciwko alokacjom”. „Jesteśmy za tym, by wzmacniać pomoc humanitarną, rozwiązywać problem poza granicami UE i wzmacniać jej zewnętrzne granice” – przypomniała Szydło polskie stanowisko w kwestii migracji.

Stosunki bilateralne

Premierzy Polski i Finlandii rozmawiali również o pogłębianiu relacji dwustronnych, w tym gospodarczych i współpracy w dziedzinie innowacyjności. „Dla Polski innowacyjność jest niezwykle ważna i stawiamy na nią w realizowanym przez nas `Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju`. Chcemy, by innowacyjność stała się symbolem naszej gospodarki” – podkreślała premier Szydło. Wczoraj w Warszawie odbył się okrągły stół dotyczący innowacyjności.

Mówiąc o współpracy dwustronnej i w ramach UE Sipila wyraził nadzieję, że Warszawie uda się dojść do porozumienia z KE ws. Trybunału Konstytucyjnego. „Dla Finlandii Polska jest ważnym partnerem w relacjach dwustronnych, a także w relacjach dotyczących współpracy wokół Morza Bałtyckiego i w Unii Europejskiej. Dlatego mamy nadzieję, że Unia Europejska i Polska osiągną porozumienie w sprawie wszczętej procedury dotyczącej praworządności w Polsce”-  podkreślił fiński premier.

Przyznał także, że pogratulował Szydło dobrego rozpoczęcia sezonu przez polskich skoczków narciarskich (ta dyscyplina sportu jest w Finlandii bardzo popularna). W ocenie Sipili Polacy świetnie się zaprezentowali w Turnieju Czterech Skoczni.

100. rocznica odzyskania niepodległości Finlandii

Do wizyty szefa fińskiego rządu w Warszawie doszło w szczególnym momencie – Finlandia świętuje bowiem w tym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji polska premier złożyła życzenia wszystkim Finom. Wieczorem Beata Szydło i Juha Sipila wzięli natomiast udział w otwarciu wystawy „Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas uroczystości szefowa rządu powiedziała, że jest zaszczycona, że to właśnie w Warszawie Finlandia zaczyna świętowanie swojego jubileuszu. Podkreśliła, że święto niepodległości jest czymś wyjątkowym i ważnym dla każdego kraju. „Musimy pamiętać skąd jesteśmy, skąd się wywodzimy, jakie są nasze korzenie. Musimy myśleć o tym w kategoriach naszej przyszłości i przyszłych pokoleń” – mówiła.

Ekspozycja wybranych dzieł fińskich projektantów i architektów, przygotowana na obchody stulecia Republiki Finlandii, nie przypadkiem znalazła się w warszawskim muzeum – budynek zaprojektowało bowiem fińskie studio architektoniczne Mahlamaki & Lahdelma.