Premier Morawiecki: Polska wyznacza standardy w UE

Premier Mateusz Morawiecki w Sandomierzu, źródło twitter.com pisorgpl

Premier Mateusz Morawiecki w Sandomierzu, źródło twitter.com pisorgpl

Polska wyznacza standardy, idee i propozycje, które kopiuje cała Europa – przekonywał wczoraj (19 sierpnia) premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania wyborczego w Sandomierzu. Od wtorku trwa bowiem w Polsce kampania przed wyborami samorządowymi, których pierwsza tura została wyznaczona na 21 października, a druga – na 4 listopada.

 

„Chciałbym, aby w wyniku kampanii samorządowej Prawo i Sprawiedliwość było numerem jeden” – powiedział Mateusz Morawiecki na niedzielnym spotkaniu wyborczym PiS.

Morawiecki: Z papugi coraz ważniejsze państwo członkowskie UE

“Za czasów naszych poprzedników Polska była trochę papugą Europy, naśladowaliśmy tylko. Dzisiaj wyznaczamy standardy, idee i propozycje. I te idee są kopiowane przez całą Europę, chociażby w zakresie podatku VAT czy walki z rajami podatkowymi” – przekonywał premier.

Ponadto zarzucił opozycji brak programu. „Ich program, to cofnąć wszystko to, co my zrobiliśmy” – oświadczył w Sandomierzu. “A czy to, że jest 500 zł dla rodziny, to źle czy dobrze? Czy to, że jest wyprawka dla dzieci w tym sezonie przedszkolnym, to źle czy dobrze? Czy to, że przeznaczamy sześć, siedem razy więcej na drogi lokalne, to źle czy dobrze? I 75 plus i obniżenie wieku emerytalnego zgodnie z naszą obietnicą, to źle czy dobrze? – pytał premier, a zgromadzeni za każdym razem odpowiadali: „Dobrze!”.

Zapowiedział ponadto, że rząd PiS wprowadzi kolejne ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej i zwiększy budżet na budowę dróg lokalnych. “Będzie sześć razy więcej środków na drogi lokalne niż w czasach PO-PSL” – zapewnił Morawiecki.

“My się Polski nie wstydzimy, my Polskę kochamy, my za Polskę nie przepraszamy, my za Polskę dziękujemy” – mówił premier.

Przyszły budżet UE będzie sukcesem Polski?

Premier zapowiedział m. in., że przyszła wieloletnia perspektywa finansowa (na lata 2021-2027) również będzie sukcesem rządu PiS. Przywołał przy tym zapowiedź minister poprzedniego rządu PO i PSL, która uprzedzała, że poprzedni wspólny budżet jest ostatnim tak hojnym dla Polski. “Tak oni powiedzieli. I teraz straszą ludzi tym, co wcześniej sami mówili” – powiedział.

“Ale ja mam dla państwa bardzo dobrą wiadomość. Bo my potrafimy negocjować w UE i końcowy wynik tych negocjacji będzie dużo lepszy, niż im się wydaje, niż wszystkim się wydaje. To będzie rozwój dla Polski” – oświadczył szef rządu. “Polska jest i będzie coraz ważniejszym krajem członkowskim UE” – dodał.

Grupa Wyszehradzka chce większych wpłat do budżetu UE

Brexit utworzy ogromną dziurę w unijnym budżecie o wartości 10,2 mld EUR. To, że po-brexitowa propozycja Komisji uwzględnia większy budżet dla mniejszej, ambitniejszej Unii może być korzystne dla Wyszehradu.
 
Bruksela chce przykręcić kurek z pieniędzmi dla V4
Pomimo faktu, że kolejne negocjacje …

Minister finansów Teresa Czerwińska: Negocjacje ws. budżetu wciąż trwają

“To nie są decyzje ostateczne, że Polska otrzyma w ramach funduszy spójności mniej i o ile mniej” powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska w TVN24 BiS. “Tego jeszcze do końca nie wiemy, ponieważ te rozmowy są i będą prowadzone” – wyjaśniła. Szefowa resortu finansów przypomniała też, że zatwierdzenie wieloletnich ram finansowych musi być przyjęte większością kwalifikowaną. Polska jest jednym z ośmiu państw członkowskich, którym Komisja chce dać mniej, a proponowana redukcja dla naszego kraju przekracza 20 proc.

Komisja Europejska zaproponowała na wiosnę projekt przyszłego budżetu UE, z którego wynika, że w ramach polityki spójności Polska ma otrzymać 64 mld euro. Proponuje jednak także cięcia w tej polityce wynoszące około 23 procent, co oznacza, że do Polski trafi prawie 20 mld euro mniej niż z poprzedniego budżetu UE.

Mniej pieniędzy ma być także skierowanych na rolnictwo. Propozycja Komisji zakłada, że fundusz rozwoju polskich obszarów wiejskich będzie wynosił 9,2 mld euro. Mimo redukcji o mniej więcej 1/4 pozostaje to największą  wśród państw członkowskich kwotą przeznaczoną ten cel. Na płatności bezpośrednie dla Polski KE proponuje 21,4 mld euro w cenach bieżących.

KE przedstawiła też nowe zasady podziału środków z  polityki spójności, które zakładają, że wysokość nakładów będzie nadal powiązana z bogactwem regionów. Podała jednak również kryteria dodatkowe: bezrobocie wśród ludzi młodych, niski poziom szkolnictwa, zmiany klimatyczne czy przyjmowanie i integracja migrantów.

KE przedstawiła projekt budżetu UE na lata 2021-2027

Propozycja KE zakłada zwiększenie składek narodowych. Siedmioletnia perspektywa budżetowa ma być wyższa od obecnej, ale tylko jeśli nie uwzględnić wskaźnika inflacji. Brexit i zniknięcie brytyjskiego wkładu do budżetu UE odczują więc wszyscy. Nie ma jednak na razie podziału na narodowe …

Premier Morawiecki: „Sam negocjowałem przystąpienie do UE”

Podczas wystąpienia w Sandomierzu premier Morawiecki poświęcił dużo uwagi procesowi negocjacji w UE. Podkreślał umiejętności obecnego obozu rządzącego w tej dziedzinie i kwestionował kompetencje polityków opozycji twierdząc, że „nie znają się na gospodarce”.

“A my bardzo dobrze wiemy, jak negocjować w UE, żeby uzyskać to, co uzyskaliśmy” – podkreślił. “Ja sam negocjowałem przystąpienie do Unii Europejskiej 20 lat temu i doskonale wiem, jak w UE negocjuje się najlepsze transakcje” – dodał szef rządu.

„Nic Pan nie negocjował. Proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę” – zareagował na Twitterze były premier Leszek Miller (Polska weszła do UE wtedy, kiedy stał on na czele rządu).

Tymczasem udział w negocjacjach potwierdza oficjalny biogram Mateusza Morawieckiego zamieszczony na stronie internetowej rządu. „W 1998 r. został Zastępcą Dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej i był członkiem grupy negocjującej przystąpienie Polski do Unii Europejskiej (Bankowość i Finanse). Od 1998 do 2001 r. pracował w Banku Zachodnim – najpierw jako doradca Prezesa Zarządu, następnie Członek Zarządu i Dyrektor Zarządzający. W czerwcu 2001 r. Mateusz Morawiecki został Członkiem Zarządu Banku Zachodniego WBK, a w maju 2007 r. został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu” – głosi biogram szefa rządu.

O rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych zdecydowali unijni przywódcy na grudniowym szczycie w 1997 r., formalnie proces ten zainaugurowano trzy miesiące później, a 1 maja 2004 r. Polska przystąpiła do UE.

Morawiecki: Jesteśmy skuteczni i wiarygodni

Szef rządu oświadczył, że obecny rząd (PiS), w przeciwieństwie do poprzedniego (PO/PSL) “wynegocjował wielkie sukcesy w UE”. “Jesteśmy tam skuteczni i chcemy dla Polski wynegocjować najlepsze warunki” – zapewniał premier. “Chcę, żeby Polska rozwijała się na poziomie gmin i powiatów, żeby rozwijał się cały kraj. Stoimy przed wielką szansą, mamy największy wzrost gospodarczy w UE” – powiedział Morawiecki zastrzegając, że tę szansę trzeba jeszcze umieć wykorzystać.

“Walczymy o lepszą Polską, o Polskę samorządną. My już ją uczyniliśmy bardziej samorządną i bardziej samodzielną” – ocenił szef rządu. Zwrócił przy tym uwagę, że jego ugrupowanie “wyrwało” pieniądze na realizację swoich obietnic, dzięki swojej wiarygodności. “Jesteśmy wiarygodni w rządzie i będziemy w samorządzie” – zapowiedział.

Premier przypomniał, że obecnie opozycja rządzi w 15 z 16 województw. “Dla zdrowia demokracji po tych latach potrzebna jest zmiana” – oświadczył. “Wierzę, że nasz program doprowadzi nas do lepszej Polski na poziomie gmin. Celem naszym na poziomie całego kraju jest Polska szczęśliwa i Polska triumfująca. Wierzę, że taką Polskę zbudujemy” – zakończył swoje wystąpienie w Sandomierzu Mateusz Morawiecki.

Polski rząd niezadowolony z propozycji budżetu UE na lata 2021-2027

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński spotkał się z Dyrektorem Generalnym ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej (DG REGIO). Marc Lemaître odwiedził w tym celu Warszawę. Zapewniał polską stronę, że przedstawiony przez KE projekt to dopiero początek dyskusji i nie …