Prawie dwa miliardy z UE na budowę odcinka trasy S3

Podpisanie umowy o dofinansowaniu z UE budowy odcinka trasy S3, źródło ministerstwo infrastruktury

Podpisanie umowy o dofinansowaniu z UE budowy odcinka trasy S3, źródło ministerstwo infrastruktury

Umowę dofinansowania budowy trasy S3 w wysokości prawie 1,9 miliarda złotych podpisano wczoraj (8 października) w Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Całkowity koszt budowy 67-kilometrowego odcinka wynosi ponad 3,9 miliarda złotych. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec maja 2023 roku.

 

Nowy odcinek drogi ekspresowej S3 połączy dwa dolnośląskie miasta: Legnicę z Lubawką. Cała trasa S3 od Świnoujścia do granicy z Czechami będzie liczyła około 480 km.

Ponad 300 milionów euro z UE na infrastrukturę drogową w Polsce

Komisja Europejska poinformowała wczoraj (6 września), że do Polski trafi z unijnego budżetu 320 mln euro na budowę dróg ekspresowych. Dzięki temu wsparciu dofinansowana zostanie budowa kolejnych odcinków S5 i S17.

Kwieciński: To jeden z najważniejszych fragmentów trasy Bałtyk-Morze Śródziemne

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że odcinek trasy S3, na który została podpisana umowa dofinansowania, jest jednym z najważniejszych fragmentów tej trasy.

“To 67 kilometrów, ale to chyba najważniejszy odcinek, którym się zajmujemy w ramach trasy S3. Jest to ten odcinek, od Legnicy do Lubawki, który połączy już istniejący odcinek trasy S3 z Czechami” – stwierdził Kwieciński, podkreślając, że prace na tym odcinku powinny toczyć się jak najszybciej. ”Zależy nam na tym, żeby ten korytarz, który łączy Morze Bałtyckie z Morzem Śródziemnym, znalazł swoje w pełni zastosowanie. (…) To jeden z trzech korytarzy północ – południe w Polsce obok autostrady A1 i obok budowanej trasy S19” – dodał szef resortu inwestycji i rozwoju.

Wtórował mu wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz, który również uczestniczył w uroczystości podpisania umowy o unijnym dofinansowaniu budowy. “Bardzo się cieszę, że udało się uzyskać wsparcie Unii Europejskiej dla kluczowego odcinka drogi S3, od Legnicy do granicy z Czechami w Lubawce. Jego realizacja ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju gospodarczego całej zachodniej Polski” – powiedział.

Niebawem otwarcie innego odcinka tej trasy

Chodkiewicz przypomniał także, że jeszcze w tym roku otwarty zostanie odcinek inny trasy S3: Legnica – Bolków. “Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk prowadzi intensywne rozmowy ze stroną czeską, aby droga D11, czyli z Lubawki w kierunku Pragi, również tam uzyskała priorytet” – powiedział Chodkiewicz. Wyraził przy tym nadzieję, że prowadzone rozmowy doprowadzą do otwarcia drogi po stronie czeskiej także do roku 2023.

Powstanie kolejny odcinek Via Carpatia

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Erseka podpisali wczoraj (16 lipca) umowę o połączeniu polskiej drogi ekspresowej S19 ze słowacką R4 stanowiącego fragment transeuropejskiego szlaku drogowego Via Carpatia.

Według resortu infrastruktury po wybudowaniu drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica – Lubawka spadnie natężenie ruchu na drodze krajowej nr 8 Kudowa Zdrój – Kłodzko – Wrocław, a poprawa warunków ruchu tranzytowego  nastąpi również na drogach krajowych nr 3 i nr 5.

“Nowa droga znacząco poprawi skomunikowanie zespołu portów Szczecin-Świnoujście z Dolnym Śląskiem, a dzięki połączeniu z autostradą D11 stanie się wygodnym korytarzem transportowym do Czech i innych państw Europy Środkowej” – podkreśla resort w komunikacie.

KE inwestuje 6,7 mld euro w infrastrukturę transportową

Komisja Europejska czyni dziś kolejny zdecydowany krok w stronę realizacji głównego priorytetu w programie przewodniczącego Jeana-Claude’a Junckera, to jest stworzenia miejsc pracy i pobudzenia wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, ogłaszając listę 195 projektów transportowych, w które …