Ponad 300 milionów euro z UE na infrastrukturę drogową w Polsce

Rozwój dróg, źródło: https://strefabiznesu.pl/fundusze-europejskie-kujawskopomorskie-chce-przyspieszyc-z-wydatkowanem-funduszy-na-rozwoj-regionu/ar/13461586

Rozwój dróg, źródło: https://strefabiznesu.pl/fundusze-europejskie-kujawskopomorskie-chce-przyspieszyc-z-wydatkowanem-funduszy-na-rozwoj-regionu/ar/13461586 [Dariusz Bloch]

Komisja Europejska poinformowała wczoraj (6 września), że do Polski trafi z unijnego budżetu 320 mln euro na budowę dróg ekspresowych. Dzięki temu wsparciu dofinansowana zostanie budowa kolejnych odcinków S5 i S17.

 

Dofinansowanie budowy fragmentu S5 między miejscowościami Nowe Marzy, Świecie i Bydgoszcz wyniesie 255 mln euro. Natomiast odcinek S17 między węzłami Zakręt i Lubelska (na trasie Warszawa-Garwolin) otrzyma dofinansowanie w wysokości 64,6 mln euro.

Corina Cretu: Te drogi ożywią gospodarkę regionu

“Te drogi, po ukończeniu, stworzą nowe możliwości gospodarcze zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorstw w Polsce, stymulując przemysł, turystykę i handel” – zapewniła unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu. Jej zdaniem dzięki ekspresowym drogom Polacy będą mogli czerpać korzyści wynikające z szybszego przemieszczania się i poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Mazowsze w czołówce wydawania pieniędzy z Unii Europejskiej

2283 podpisane umowy, 5,44 miliarda złotych przyznanego dofinansowania. Województwo mazowieckie jest w ścisłej czołówce regionów terminowo wydatkujących fundusze europejskie przeznaczone na rozwój regionu i jego gospodarki w ramach tzw. RPO – Regionalnego Programu Operacyjnego.
 

Artykuł jest częścią Specjalnego Raportu Regionalnego realizowanego …

Pieniądze na te inwestycje pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (trasa S5) i Funduszu Spójności (trasa S17). Prace na obu odcinkach mają się zakończyć do 2020 roku.

Unijne fundusze na rozwój polskiej infrastruktury transportowej

W ramach obecnego budżetu wieloletniego (na lata 2014-2020) Unia zainwestowała już w S5 ponad 740 mln euro. Natomiast prace na S17 są częścią inwestycji wartej 480 milionów euro. Polska infrastruktura transportowa została rozbudowana w znacznej mierze właśnie dzięki  unijnym funduszom przyznanym naszemu krajowi.

Ponad 194 mln euro w ramach polityki spójności na dwa polskie projekty transportowe

Jak poinformowała Komisja Europejska, dwie polskie inwestycje związane z transportem otrzymają dofinansowanie w ramach funduszu spójności. Pierwszy dotyczy budowy nowej linii tramwajowej w Warszawie, zaś drugi tunelu w Świnoujściu.
 
Łącznie na oba projekty przekazane zostanie 194,2 mln euro. Zdecydowanie więcej otrzymają …

Pożyczka z EBI dla Wałbrzycha

Natomiast dwa dni wcześniej (4 września) Europejski Bank Inwestycyjny przyznał Wałbrzychowi – w ramach tzw. planu Junckera – kredyt w wysokości ok. 14 mln euro (60 mln zł) na realizację programu inwestycyjnego na rewitalizację infrastruktury miejskiej tego miasta i poprawę efektywności energetycznej. To pierwsza transza udzielonego limitu kredytowego (do kwoty 28 mln euro, czyli 120 mln zł), który może zostać wykorzystany na to, by to pogórnicze miasto znów było atrakcyjnym miejscem do życia.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen odpowiedzialny za inwestycje i rozwój zwrócił uwagę, że dzięki tym pieniądzom mieszkańcy Wałbrzycha “w codziennym życiu odczują wymierne korzyści płynące z tego unijnego programu inwestycyjnego, w postaci lepszych dróg, zmodernizowanej przestrzeni publicznej, większej liczby lokali socjalnych oraz niższych kosztów energii związanych z użytkowaniem bardziej efektywnych energetycznie budynków”. Wiceszef KE zachęcał też inne miasta, by poszły za przykładem Wałbrzycha.

Natomiast wiceprezes EBI odpowiedzialny za Polskę i kraje objęte polityką spójności Vazil Hudák podkreślił, że “zagwarantowanie równego tempa rozwoju wszystkich dużych miast i regionów w Europie” jest jednym z podstawowych zadań tego banku. Zapewnił też, że EBI wspiera plany Wałbrzycha związane z ożywieniem najbardziej potrzebujących obszarów oraz odnową przestrzeni miejskich i infrastruktury społecznej. “Dzięki programom rewitalizacji inne miasta pogórnicze w Europie i Polsce zyskały drugie życie, a Wałbrzych może być kolejnym takim miastem” – dodał.