Ponad 145 mln euro na budowę gazociągu w ramach korytarza gazowego Północ-Południe

Ropociąg, źródło: Flickr/Bilfinger SE

Ropociąg, źródło: Flickr/Bilfinger SE [Flickr/Bilfinger SE]

Komisja Europejska poinformowała o przyznaniu dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na realizowany przez Gaz-System gazociąg z Pogórskiej Woli w powiecie tarnowskim do położonej na terenie Dąbrowy Górniczej dzielnicy Tworzeń. To jeden z dziesięciu odcinków korytarza gazowego Północ-Południe mającego połączyć terminal LNG (skroplonego gazu ziemnego) w Świnoujściu z terminalem w Chorwacji.

 

Dofinansowany kwotą 145,5 mln euro (617,28 mln zł) z EFRR gazociąg ma mieć długość 168 km i przebiegać przez 3 województwa – małopolskie, świętokrzyskie i śląskie. Inwestycja powinna zostać ukończona do końca 2022 r. „Projekt pozwoli zwiększyć przepustowość systemu przesyłowego, wzmocni też bezpieczeństwo transportu gazu w regionie. Wzrośnie również atrakcyjność inwestycyjna terenów w pobliżu gazociągu” – napisano w komunikacie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które poinformowało o pozytywnej decyzji komisarz ds. polityki regionalnej Coriny Creţu. Sama komisarz stwierdziła zaś, że realizacja kolejnego odcinka korytarza gazowego Północ-Południe „wniesie istotny wkład w dywersyfikację źródeł energii w Unii Europejskiej i dzięki niemu ceny gazu w Polsce będą niższe”.

Europejskie korytarze gazowe to gazociągi o znaczeniu wspólnotowym. Na terenie Polski znajduje się już kilka tego typu inwestycji, to m.in. gazociąg Baltic Pipe, połączenia gazowe Polska-Litwa oraz Polska-Słowacja, a także rozbudowany terminal gazowy LNG w Świnoujściu. Korytarz Północ-Południe ma połączyć terminal świnoujski z terminalem LNG Adria na wyspie Krk w Chorwacji. W sumie składać się na niego będzie 10 odrębnych odcinków. Sześć z nich, w tym właśnie gazociąg Pogórska Wola – Tworzeń, otrzymało dofinansowanie z unijnych środków.

Dofinansowanie projektu gazociągu pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), a środki wypłacono w Polsce z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” (POIiŚ). Jak poinformowało MIIR to już 73. duża inwestycja dofinansowana w ramach POIiŚ.

Polsce "stuknęło" 200 mld z funduszy na politykę spójności

Najnowsze dane na temat wykorzystania środków przyznanych Polsce w ramach polityki spójności opublikowała Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIIR). Chodzi o okres finansowania na lata 2014-2020. Udało się już wykorzystać prawie 60 proc. przyznanych Polsce środków.
 
Licząc do 31 lipca 2018 r. …