Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe pod znakiem brexitu

Szefowie rządów Wielkiej Brytanii i Polski Theresa May i Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

Szefowie rządów Wielkiej Brytanii i Polski Theresa May i Mateusz Morawiecki, źródło Adam Guz KPRM

W czwartek w Londynie odbyły się trzecie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Szefowa brytyjskiego rządu Theresa May powtórzyła zapewnienie, że Polacy na Wyspach są mile widziani i ich sytuacja po brexicie nie będzie gorsza niż obecnie.

 

Z polskiej strony w rozmowach uczestniczyli – poza Mateuszem Morawieckim – m.in. ministrowie: spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, obrony narodowej Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister finansów Adam Nowak.

Podczas poprzednich takich konsultacji, które miały miejsce w Warszawie w 2017 r., podpisano traktat obronny i uzgodniono powołanie polsko-brytyjskiego Forum Gospodarczego. Obecne (20 grudnia) poświęcone były współpracy dwustronnej, zwłaszcza po brexicie, kwestiom gospodarczym, bezpieczeństwa i obronności, a także współpracy naukowej oraz bieżącej problematyce międzynarodowej.

Co po Brexicie?

Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii dużo czasu poświęcili przyszłości dwustronnych relacji po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli po 29 marca przyszłego roku. Mateusz Morawiecki podkreślił, że docenia pracę wykonaną „w bardzo trudnym otoczeniu” przez premier Theresę May, która doprowadziła do wypracowania umowy. Zwrócił przy tym uwagę, że w ramach  europejskiego mandatu Polska starała się wspierać „pragmatyczne, kreatywne rozwiązania”.

“Wypracowana umowa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest najlepszym z możliwych rozwiązań” – ocenił polski premier. Jego zdaniem waga uzgodnionej umowy polega m.in. na tym, że “stanowi o pewnych możliwościach szybkiego wynegocjowania nowych, bezprecedensowych relacji handlowych, w obszarze polityki zagranicznej, w obszarze spraw związanych z bezpieczeństwem”.

Szef polskiego rządu uważa, że wejście w życie tego dokumentu będzie dobre dla obu stron. “Pozwoli w tych nowych okolicznościach, już po 29 marca 2019 roku, budować solidne i jak najbliższe relacje pomiędzy naszymi państwami, ale również Wielkiej Brytanii z Unią Europejską” – przewiduje Morawiecki.

Wiceszef polskiego MSZ: Porozumienie ws. Brexitu, to “bardzo pozytywny” fakt

Minister ds. europejskich Konrad Szymański oceniłwczoraj (14 listopada) przyjęcie projektu porozumienia ws. brexitu jako fakt “bardzo pozytywny i bardzo obiecujący”. Podkreślił, że umowa między Brukselą i Londynem zagwarantuje ochronę praw polskich obywateli na Wyspach.

Premier podkreślił także, że oba państwa utrzymują intensywne relacje gospodarcze i coraz więcej inwestycji brytyjskich pojawia się w Polsce, a polskich w Wielkiej Brytanii. W ocenie Morawieckiego, buduje to podstawy do jeszcze ściślejszych stosunków zarówno gospodarczych, jak i społecznych między oboma państwami. ”Naszym celem jest utrzymanie swobody wymiany handlowej, tak istotnej dla polskich firm” – mówił polski premier podczas spotkania.

Brexit nie pogorszy sytuacji Polaków na Wyspach

Szefowie obu rządów wyrazili wspólną troskę losem ponad miliona Polaków, którzy pozostaną na Wyspach po brexicie. Według Morawieckiego sytuacja Polaków była “kluczowym aspektem” czwartkowych rozmów z szefową brytyjskiego rządu.

Wielka Brytania ujawnia system migracyjny po brexicie

Brytyjskie MSW zaprezentowało założenia nowego systemu migracyjnego, który ma obowiązywać od 2021 r. W założeniu ma on być oparty o kwalifikacje osób, które chcą się osiedlić w Wielkiej Brytanii, a obywatele państw UE oraz tych spoza UE mają być traktowani …

Ona sama przekonywała natomiast, że zagwarantowanie praw Polaków było jej „priorytetem podczas negocjowania umowy wystąpienia z Unii”.

May zapewniła przy tym, że „obywatele UE w Wielkiej Brytanii będą mieli chronione swoje prawa, nawet w przypadku braku porozumienia”. “Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii. Nasze stosunki są nadal bardzo ważne, chcemy współpracować z Polską” – zadeklarowała brytyjska premier na wczorajszej konferencji prasowej.

Brexit rekordowo zmniejszył liczbę pracowników z UE na Wyspach

Liczba pracowników ze wszystkich państw członkowskich UE zatrudnionych w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w ostatnim roku o 132 tysięcy – poinformował wczoraj (13 listopada) brytyjski urząd statystyczny (ONS). To największy spadek od 20 lat. Również Polacy zmienili kierunek swoich wyjazdów.

May do Polaków:  Możecie zostać, chcemy, byście zostali

“Moje przesłanie dla Polaków jest jasne: możecie zostać, chcemy, byście zostali” – dodała, powtarzając te słowa również po polsku. “Cieszę się, że powiedziała pani, że Polacy na Wyspach mogą czuć się spokojni o swoje przywileje” – powiedział polski premier dziękując za te słowa. “Dla nas bardzo ważny jest los naszych obywateli, którzy wyjechali” – dodał.

Morawiecki: Wracajcie

Relacjonując rozmowę z brytyjską premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przekazał jej informację o najniższym bezrobociu w najnowszej historii Polski. “Zapraszamy wszystkich Polaków z powrotem do kraju” – zaapelował przy tym do Polaków na Wyspach szef polskiego rządu. Zastrzegł jednak, że szanuje “oczywiście indywidualne decyzje”.

Zagrożenie ze strony Rosji

Rozmowa Morawiecki-May dotyczyła również współpracy międzynarodowej, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki obronnej. “Tutaj kluczowa pozostaje współpraca transatlantycka (…) cementowanie tych relacji transatlantyckich i utrzymanie spójności, siły NATO, również na wschodniej flance” – powiedział premier Morawiecki wyjaśniając, że związane jest to “oczywiście z zagrożeniami ze strony naszego wschodniego partnera, sąsiada”. “Chciałbym, żeby był jak najbliższym partnerem” – zapewnił zwracając uwagę, że “nie zawsze to się tak układa” i dlatego relacje w ramach NATO są kluczowe.

Poroszenko: "Rosja zagrożeniem dla globalnego pokoju"

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostrzegł wczoraj (6 grudnia) przed działaniami Rosji, które mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla integralności jego kraju, ale również “dla bezpieczeństwa całego regionu, być może bezpieczeństwa globalnego”.

Z szefem polskiego rządu zgodziła się Theresa May podkreślając wspólne zaniepokojenie działaniami Rosji. “Podzielamy to samo zobowiązanie i troskę o przyszłość Europy” – zapewniła. Oświadczyła przy tym, że Wielka Brytania i Polska są „kluczowymi sojusznikami strategicznymi”.

Brytyjska premier zapowiedziała ponadto kontynuację współpracy militarnej m.in. na Bałtyku. “Chcemy współpracować w zakresie systemów obrony przeciwlotniczej” – poinformowała zapowiadając, że w ramach  przeciwdziałania terroryzmowi agencje wywiadowcze obu państw będą się dzieliły informacjami.

May wyraziła przy tym niepokój związany z działaniami Rosji, które „podkopują europejskie bezpieczeństwo”. “Działania, które podjęła Rosja są nie do przyjęcia. Chcemy bronić naszej demokracji poprzez doroczne konsultacje, również w kwestii działań Rosji, zacieśniając współpracę między naszymi agencjami obronnymi” – podkreśliła brytyjska premier.

Theresa May: Rosja to zagrożenie dla europejskiego porządku

Brytyjska premier zarzuciła Moskwie, że miesza się w wewnętrzną brytyjską politykę, a stosując dezinformację wpływa na sytuację polityczną w Europie i prowokuje niezgodę wewnątrz europejskich społeczeństw. Zwróciła się też bezpośrednio do prezydenta Rosji, do którego zaapelowała o „podążanie inną ścieżką …

Współpraca w dziedzinie nauki, wynalazczości i  innowacji

“Wielka Brytania jest jednym z naszych kluczowych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa, ale także nauki, promowania wynalazczości i innowacji” – powiedział polski premier. Wyraził nadzieję na jeszcze bliższą współpracę w dziedzinie nowych technologii, w tym wymianę między uczelniami. “Powołujemy, i to również przyczyni się do tej współpracy, forum UK-Poland Tech Partnership, o którym też dzisiaj rozmawialiśmy” – poinformował szef polskiego rządu.

Brytyjska premier podkreśliła natomiast, że polsko-brytyjskie konsultacje odbywają się od 2016 roku już po raz trzeci „z powodzeniem dla zwiększenia bezpieczeństwa i dobrobytu” Polski i Wielkiej Brytanii. “Jest to bardzo ważny mechanizm dla obu naszych krajów i będzie kontynuowany w przyszłości” – przewiduje Theresa May.

Szefowie obu rządów spotkali się wczoraj także z liderami polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, a Mateusz Morawiecki również z przedstawicielami brytyjskiego sektora finansowego i inwestorami.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej: Wielka Brytania może jednostronnie anulować brexit

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że brytyjski rząd może wycofać się z brexitu bez konsultacji z innymi państwami członkowskimi – podała agencja Reutera. Orzeczenie z zadowoleniem przyjęli zwolennicy powstrzymania brexitu.

 
„Zjednoczone Królestwo może jednostronnie odwołać powiadomienie o zamiarze wycofania się z …