Polsce „stuknęło” 200 mld z funduszy na politykę spójności

źródło: Pixabay/PhotoMIX-Company

źródło: Pixabay/PhotoMIX-Company

This article is part of our special report Polityka spójności rozwija polskie regiony.

Najnowsze dane na temat wykorzystania środków przyznanych Polsce w ramach polityki spójności opublikowała Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIIR). Chodzi o okres finansowania na lata 2014-2020. Udało się już wykorzystać prawie 60 proc. przyznanych Polsce środków.

 

Licząc do 31 lipca 2018 r. dofinansowano w Polsce inwestycje w łącznej kwocie 198,6 mld euro. Poinformował o tym na Twitterze minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, podając jako źródło wewnątrzministerialne raporty. Zapowiedział przy tym, że z danych wynika, że w najbliższych dniach – jak to ujął – „>>stuknie<< nam 200 mld zł w podpisanych umowach o dofinansowanie”. Dzięki tej kwocie unijnego dofinansowania udało się zrealizować inwestycje w wysokości 322,3 mld euro.

Według danych MIIR wykorzystano już 59,2 proc. środków przyznanych Polsce w ramach polityki spójności na lata 2014-2020. Oznacza to, że nasz kraj znajduje się w pierwszej dziesiątce państw członkowskich, które najlepiej wydatkują unijne środki. Im bliżej końca obecnej siedmioletniej perspektywy budżetowej UE, tym szybciej wykorzystywane będą dostępne jeszcze środki. Zainteresowanie uzyskaniem unijnego dofinansowania ciągle zdaniem resortu rośnie. W sumie złożono już prawie 89 tys. wniosków na łączną kwotę aż 546,4 mld euro, z czego z unijnych środków pochodzić by miało 337,9 mld euro. To nieco więcej niż Polska ma do wykorzystania.”Gdybyśmy wszystkie wnioski rozpatrzyli pozytywnie, nie byłoby już czego dzielić, bo to 101 proc. przyznanej nam puli” – mówił minister Kwieciński. Dodał, że wszystkie przyznane dotąd środki pracują w polskiej gospodarce. „Jeśli wyobrazilibyśmy sobie, że Polska dostała z UE 10 euro, to wykorzystaliśmy już 6” – podkreślał.

Komisja Europejska rzuca nieco światła na reformę polityki spójności

Komisja Europejska wyjaśniła w ostatnią w środę (21 czerwca) niektóre szczegóły swojej propozycji reformy polityki spójności w kolejnym długoterminowym budżecie UE podczas drugiej rundy dyskusji z posłami do PE.
 
Większa elastyczność i uproszczenie w zamian za wyższe stawki współfinansowania – tak Komisja …

Rząd nieco skuteczniejszy od samorządów

Pozytywnie rozpatrzono dotąd ponad 38 tys. wniosków. Tyle umów na dofinansowanie podpisano już między dysponentami funduszy a beneficjentami środków. Resort porównał również to, jak środki są wykorzystywane w ramach programów krajowych oraz programów regionalnych. Nieco lepiej radzi sobie szczebel centralny. Instytucje rządowe rozdysponowały dotąd 63 proc. środków, zaś marszałkowie województw – 55 proc. Także rozliczenia wydatkowania środków szybciej są przeprowadzane na szczeblu centralnym. Udało się tu już rozliczyć z 19 proc. beneficjentów. Z kolei urzędy marszałkowskie rozliczyły się z 13 proc. beneficjentów.

Różnice występują także pod względem geograficznym. Wszystko sprawniej dzieje się na zachodzie i południu Polski. Gorzej radzą sobie województwa północne i wschodnie. „Najlepiej radzą sobie opolskie, podkarpackie i dolnośląskie. Zdecydowanie przyspieszyć muszą warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i podlaskie” – mówił minister Kwieciński.

Powstanie kolejny odcinek Via Carpatia

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Erseka podpisali wczoraj (16 lipca) umowę o połączeniu polskiej drogi ekspresowej S19 ze słowacką R4 stanowiącego fragment transeuropejskiego szlaku drogowego Via Carpatia.