Pierwsza rozmowa prezydentów Rosji i Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Pierwsza w historii rozmowa między Władimirem Putinem a Wołodymyrem Zełenskim została zdominowana przez sytuację na Wschodniej Ukrainie. Prezydenci poruszyli także kwestię uwolnienia ukraińskich marynarzy. Tymczasem w Moskwie doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli prorosyjskiej opozycji z premierem Miedwiediewem. Dyskutowano m. in. o dostawach gazu.

 

 

Wczorajsza rozmowa telefoniczna Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim była jednocześnie pierwszymi bezpośrednimi konsultacjami na tym szczeblu od 2016 r. Prezydencji omówili sytuację na Wschodniej Ukrainie, kwestię uwolnienia jeńców, w tym ukraińskich marynarzy uwięzionych przez Rosję w listopadzie ubiegłego roku. Rozmawiali także na temat kontynuowania dialogu w ramach tzw. formatu normandzkiego, w którym uczestniczą także przywódcy Niemiec i Francji.

Zełenski proponuje Putinowi rozmowy o Krymie i Donbasie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi rozmowy ws. Krymu i rozwiązania konfliktu w Donbasie. Miałby się one odbywać w Mińsku z udziałem dotychczasowych uczestników rozmów w tzw. formacie normandzkim rozszerzonym o prezydenta USA i szefową brytyjskiego rządu. 

Inicjatywa Ukrainy

To pierwsza rozmowa obu przywódców od czasu zaprzysiężenia Zełenskiego. Odbyła się zaledwie w dwa dni po tym, jak ukraiński prezydent zaproponował wznowienie negocjacji w sprawie konfliktu w Donbasie w ramach formatu normandzkiego, ale z dodatkowym udziałem Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

W czwartek, na krótko przed rozmową z Zełenskim, Putin oświadczył, że nie sprzeciwia się obecności Londynu i Waszyngtonu przy stole negocjacyjnym. Ukraiński przywódca wyszedł z inicjatywą zgodnie ze swoją wyborczą obietnicą. Podczas kampanii prezydenckiej przyrzekł doprowadzenie do zakończenia konfliktu na Wchodzie kraju.

W dniu zwycięstwa nad Petro Poroszenką, nowo wybrany prezydent powiedział, że pierwszą rzeczą, jaką powiedziałby Putinowi, gdyby z nim rozmawiał, byłoby zasugerowanie Rosji zwrócenia Półwyspu Krymskiego, zaanektowanego przez Moskwę w 2014 r.

Rosyjska administracja zareagowała dekretem ułatwiającym przyznanie rosyjskich paszportów obywatelom Donbasu.

Kolejne finansowe wsparcie UE i USA dla Ukrainy

Unia Europejska zapowiada wygospodarowanie kolejnych funduszy dla Ukrainy. Warunkiem jest wypełnienie kilku dodatkowych warunków. Tymczasem USA zatwierdziły pakiet pomocy dla rządu w Kijowie, który ma zostać przeznaczony na wzmocnienie potencjału obronnego armii.
 

 

Ze strony Wspólnoty europejskiej na stole leży dodatkowe 500 …

Wolność ukraińskich marynarzy

Obie strony rozmawiały także o wymianie jeńców oraz uwolnieniu ukraińskich marynarzy, znajdujących się w niewoli rosyjskiej od listopada 2018 r. Dwudziestu czterech marynarzy zostało zatrzymanych przez Moskwę z powodu wpłynięcia na wody Cieśniny Kerczeńskiej, uznawane przez Rosję za należące do niej.

Grozi im sześć lat pozbawienia wolności za „nielegalne przekroczenie granicy rosyjskiej w zorganizowanej grupie”. Incydent rozgrzał i tak już napięte stosunki między Kijowem a Moskwą. Kilka tygodni temu Międzynarodowy Trybunał Praw Morza wezwał stronę rosyjską do do uwolnienia marynarzy.

Z pewnością byłaby to precedensowa sprawa, ponieważ strony nie dokonują wymian jeńców od 2016 r.

Tusk: Ukraina może liczyć na UE

Ukraina może liczyć na Unię Europejską – zapewnił wczoraj szef Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli. Jak przekazał Tusk rozmowy dotyczyły sytuacji geopolitycznej Ukrainy, m.in. zagrożeń dla bezpieczeństwa tego kraju.

Rozmowa a kampania wyborcza

Na Ukrainie nie brak komentarzy, że rozmowa Zełenskiego z Putinem to część kampanii wyborczej przed zaplanowanymi na 21 lipca wyborami parlamentarnymi. Według najnowszych sondaż ugrupowanie obecnego prezydenta Ukrainy może liczyć na poparcie rzędu 44-45 proc, podczas gdy partie byłego prezydenta Petro Poroszenki i byłej premier Julii Tymoszenko mogą liczyć na 8-9 proc. oraz 6-7 proc.

Drugim najpopularniejszym ugrupowaniem jest Platforma Opozycyjna-Za Życiem Jurija Bojko (14,1 proc). Tylko wymieniona czwórka przekroczyłaby wynoszący 5 proc. próg wyborczy.

Prorosyjski polityk jest jednocześnie najchętniej wskazywanym przez Ukraińców kandydatem na premiera, wynika z sondażu opublikowanego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii. To już kolejne badanie, z którego wynika, że Bojko jest kandydatem o znacznym potencjale w kontekście sformowania nowego rządu.

Szczyt UE-Ukraina, Tusk na linii frontu w Donbasie

W Kijowie odbywa się dziś 21. szczyt UE – Ukraina, który ma dotyczyć przyszłości wzajemnych stosunków. Dzień przed rozpoczęciem szczytu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Obaj politycy udali się wspólnie na linię frontu …

Rozmowy z Miedwiediewem

Tymczasem Bojko po raz kolejny spotkał się z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Towarzyszył mu prorosyjski oligarcha Wiktor Medwedczuk, uznawany w przeszłości za łącznika między Kremlem a ukraińską elitą polityczną.

Rozmowy dotyczyły m. in. nawiązana współpracy między partią Jedna Rosja a Platformą Opozycyjną-Za Życiem. Obie strony rozmawiały także na temat przyszłego porozumienia dotyczącego tranzytu gazu przez Ukrainę.

Bojko oświadczył, że Ukraina jest gotowa podpisać po wyborach bezpośrednie umowy na dostawy gazu z Rosji. Obecna umowa wygasa z końcem tego roku. Kolejna runda rozmów ma się odbyć już po 21 lipca.

Wczorajsze spotkanie było drugim tego typu. Po raz pierwszy rosyjski premier spotkał się z Bojko i Medwedczukiem w kwietniu br., jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej. W spotkaniu uczestniczył także szef Gazpromu Aleksiej Miller.

Gazprom negocjuje z Danią ws. Nord Stream 2

Spółka Gazpromu podjęła decyzję, która ma ułatwić nowemu rządowi Danii wydanie zgody na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 na wodach objętych duńską jurysdykcją.
 
Gazprom wzmaga presję na Danię, która dotąd nie wydała zezwolenia na ułożenie na swoich wodach na Bałtyku nowego …