Europejski Komitet Regionów ustanowił nagrodę im. Pawła Adamowicza za walkę z nietolerancją i ksenofobią

Paweł Adamowicz, UE, Komisja Regionów, Unia Europejska, Ylva Johansson, Magdalena Adamowicz,

13 stycznia minęły dwa lata od śmierci Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska został zaatakowany i wielokrotnie dźgnięty nożem, gdy przemawiał na scenie podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. / Na zdjęciu Paweł Adamowicz, 7.12.2016, w Brukseli / fot. via flickr European Committee of the Regions (CC BY-NC-SA 2.0) [European Committee of the Regions]

Europejski Komitet Regionów ustanowił w miniony piątek (19 marca) nagrodę dla aktywistów i samorządowców walczących z mową nienawiści, radykalizacją i ksenofobią. Jej patronem został zamordowany dwa lata temu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. 

 

 

Nagroda będzie przyznawana aktywistom miejskim i organizacjom obywatelskim współpracującym z władzami regionalnymi i lokalnymi za „odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości”.

Szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas zaznaczył, że ma stanowić wyróżnienie dla tych samorządowców, którzy „czują odpowiedzialność za przyszłe pokolenia” oraz czynnie walczą o prawa człowieka oraz wolności obywatelskie.

Europa „pierwszą” laureatką

„Paweł Adamowicz był lokalnym i europejskim liderem. Opowiadał się za wolnością i wartościami. Najpierw jako młody człowiek walczył z komunizmem, później wspierał uchodźców i prawa osób LGBTQ, często wbrew sprzeciwowi, a nawet nienawiści”, podkreśliła unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

„Paweł Adamowicz został zamordowany z powodu politycznego gniewu i mowy nienawiści, co jest smutnym znakiem naszych czasów, nie tylko w Polsce, ale wszędzie w Europie”, dodała.

Komisarz Johansson zaznaczyła, że pierwszą – symboliczną – laureatką nagrody jest Europa: „Kiedy nasze wartości, prawa podstawowe i wolności wygrywają, wygrywamy wszyscy” – dodała. Nagroda po raz pierwszy zostanie przyznana w przyszłym roku.

W piątek łos w sprawie nagrody zabrała wdowa po tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska. Magdalena Adamowicz podkreśliła, że równość stanowi symbol Unii Europejskiej. „Potrzebujemy odwagi w obronie równości i wolności, ponieważ te wartości, są fundamentami, w które chętnie uderzają przeciwnicy demokracji. Oni wiedzą, że odcięcie nas od europejskich wartości to jak odcięcie drzewa od jego korzeni. Mój mąż zdawał sobie z tego sprawę.”

Obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła, że istotne jest działanie nie tylko indywidualne, ale także na szczeblu regionalnym, krajowym oraz europejskim.

„Paweł Adamowicz był naprawdę człowiekiem czynu i sądzę, że ta nagroda pomoże nam pokazywać najlepsze przykłady ludzi, organizacji, którzy budują pomosty w naszych społecznościach, w naszej europejskiej społeczności”.

Druga rocznica tragedii

13 stycznia 2019 r. podczas gdańskiego 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Paweł Adamowicz został ugodzony nożem. W wyniku ciężkich obrażeń zmarł następnego dnia w szpitalu. Sprawca, Stefan W., do dziś przebywa w areszcie.

Prokuratura wciąż nie skierowała przeciwko niemu do sądu aktu oskarżenia, tłumacząc, że musi najpierw ustalić, czy mężczyzna był poczytalny.