Nowy prezydent Litwy z wizytą w Polsce

Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nausėda, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nausėda, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Problemy Polaków na Litwie zdominowały wczorajsze rozmowy prezydentów Polski i Litwy w Warszawie. Andrzej Duda i Gitanas Nausėda rozmawiali jednak również o bezpieczeństwie w regionie, współpracy w ramach UE i w regionie, a także o współpracy wojskowej i NATO.

 

Zaprzysiężony w piątek (12 lipca) na prezydenta Litwy Gitanas Nausėda złożył wczoraj (16.07) wraz z małżonką Dianą Nausėdiene wizytę w Warszawie. Była to pierwsza zagraniczna podróż nowej litewskiej pary prezydenckiej.

Gitanas Nausėda zaprzysiężony na prezydenta Litwy

Gitanas Nausėda został zaprzysiężony na prezydenta Litwy – przysięgę prezydencką złożył  podczas uroczystego posiedzenia Sejmu. W majowych wyborach prezydenckich zdobył ponad 66,72 proc. głosów.

Na wspólnej konferencji prasowej z litewskim prezydentem Andrzej Duda podziękował za to, że „pierwsze kroki” w ramach współpracy międzynarodowej i polityki zagranicznej Nausėda skierował do Polski. “To jest rzeczywiście dla nas wielki znak, jeżeli chodzi o budowaniu relacji sąsiedzkich, relacji polsko-litewskich” – podkreślił.

Nausėda: Mniejszości narodowe to bogactwo Litwy

Duda podziękował Polakom, którzy są obywatelami Litwy za to, że „w ogromnej większości” zagłosowali na Nausėdę. Zwrócił  uwagę, że jest to w związku z sytuacją naszych rodaków mieszkających na Litwie i ich prawami. Wyraził przy tym nadzieję na dobrą współpracę z nowym prezydentem również w tych sprawach.

Nausėda potwierdził, że w drugiej turze wyborów prezydenckich największe poparcie otrzymał w regionach Litwy zamieszkiwanych przez ludność polską. “Zawsze mówiłem, że mniejszości narodowe na Litwie to nie jest nasz problem, to jest nasze bogactwo” – dodał.

Litwa: Gitanas Nausėda nowym prezydentem

55-letni ekonomista zdecydowanie wygrał II turę wyborów prezydenckich na Litwie. Zdobył 74 proc. głosów. Zapowiedział już, że w pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski.
 

Gitanas Nausėda jest związanym z sektorem bankowym ekonomistą. W latach 1998-2000 zasiadał w zarządzie centralnego Banku …

Problemy polskiej mniejszość na Litwie

Nowy prezydent Litwy przekazał, że jedną z omówionych z Andrzejem Dudą kwestii były problemy oświaty dotyczące mniejszości polskiej na Litwie. Nausėda przyznał, że w tej sprawie podjął już pewne działania. “Kilka dni temu spotkałem się z przedstawicielami oświaty na Wileńszczyźnie. Wiele problemów jest do rozstrzygnięcia” – podkreślił.

Zaproponował przy tym spotkanie litewskiego ministra edukacji z jego polskim odpowiednikiem. “Doskonałym pomysłem byłoby, żeby nasi ministrowie oświaty spotkali się i bezpośrednio omówili te kwestie, a nie kontaktowali się za pomocą listów” – uznał nowy prezydent Litwy.

Nausėda przyznał także w kwestii pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach sytuacja nie jest prosta. “W Sejmie obecne są trzy stanowiska w tej kwestii, nie ma jakiegoś porozumienia” – tłumaczył. “Żaden prezydent żadnego demokratycznego państwa nie może zmuszać Sejmu do głosowania w ten czy inny sposób. Ja myślę, że już sam fakt, że poszukuje się rozwiązania i że prowadzone są głosowania to skłania do pozytywnego myślenia” – ocenił.

Litewski prezydent zwrócił przy tym uwagę, że rozwiązany już został problem umieszczania polskich nazw miejscowości na tablicach informacyjnych na obszarach zamieszkanych przez polską ludność. “Na posesjach prywatnych dozwolone jest umieszczanie tych tablic w rejonach, gdzie mieszka mniejszość polska” – podkreślił.

Polacy w litewskim rządzie

Rekonstrukcja rządu na Litwie. Nowy gabinet będą współtworzyły cztery ugrupowania. Po kilku latach przerwy do władzy powracają Polacy, którym przypadną dwa ministerstwa, w tym kluczowe spraw wewnętrznych.
 

Rok 2019 jest na Litwie bogaty w wydarzenia polityczne. Potrójne wybory: samorządowe, do Parlamentu …

Nausėda: “Pewna stagnacja” w relacjach polsko-litewskich

W ocenie Nausėdy w polsko-litewskich relacjach ostatnio „była pewna stagnacja”. ”Rozmawialiśmy przede wszystkim o wznowieniu działalności Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów, który działał pomyślnie do 2009 roku, na którym doradcy prezydentów omawiali wszystkie aktualne kwestie” – poinformował na wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem.

“Proponowałbym ożywić znowu ten format i nawet we wrześniu można byłoby dokonać inwentaryzacji stanu obecnych stosunków i ruszyć do przodu” – powiedział Nausėda. W ocenie Dudy  propozycja powrotu do prac komitetu jest dobrą zapowiedzią na przyszłość.

Andrzej Duda liczy na przyjaźń z Gitanasem Nausėdą

Tymczasem polski prezydent wyraził nadzieję na tak przyjazną relację z nowym prezydentem Litwy jaka wywiązała się pomiędzy prezydentami Lechem Kaczyńskim i Valdasem Adamkusem. “To była przyjaźń, to była rzeczywiście współpraca międzysąsiedzka, nacechowana wzajemnym szacunkiem, ale przede wszystkim wielką wzajemną sympatią” – powiedział Duda.

Duda: ‘Bezpieczeństwo Litwy jest dla nas niezwykle istotne”

Duda poinformował, że podczas rozmów z prezydentem Litwy zostały poruszone także tematy bezpieczeństwa w regionie, współpracy wojskowej i NATO. “Bezpieczeństwo Litwy jest dla nas niezwykle istotne” – zapewnił polski prezydent. Innym tematami rozmów była sytuacji na Ukrainie i Białorusi, a także współpraca w ramach Unii Europejskiej.

Litwa przyspiesza rozmowy wizowe z Białorusią

Wilno przez wiele miesięcy blokowało dwustronną współpracę Unii Europejskiej z Białorusią z powodu obaw o budowaną w pobliżu granicy litewskiej elektrowni atomowej. Obecnie Litwa zapowiada przyspieszenie prac nad zniesieniem restrykcji wizowych dla sąsiada. Białoruskie MSZ opowiada się ponadto za podjęciem …

Prezydenci rozmawiali ponadto na temat współpracy w ramach państw Trójmorza i rozwoju infrastruktury pomiędzy Polską a Litwą. Duda wymienił inwestycje transportowe: kolejową Rail Baltica oraz drogowe Via Carpatia i Via Baltica. Dodał, że rozmowa dotyczyła też trwającej już budowy interkonektora gazowego między Polską a Litwą oraz przesyłu energii elektrycznej między oboma państwami.

„Nie ma rozbieżności między Polską i Litwą”

“Całe spektrum tematów, które są dla nas ważne poruszyliśmy i cieszę się, że w zasadzie nie ma tematów, w których byłyby pomiędzy nami jakieś rozbieżności” – podkreślił Duda. “Jestem przekonany, że we wszystkich tych formatach będziemy dobrze współpracowali, że będziemy te relacje rozwijali” – dodał.

Również prezydent Litwy wyraził satysfakcję z braku nieporozumień przy rozstrzyganiu kwestii m.in. połączeń energetycznych. “Znajdujemy porozumienie praktycznie w każdej kwestii. Takie potwierdzenia otrzymuję od fachowców, którzy współpracują ze stroną polską” – powiedział. Nausėda przyznał, że Polska jest bardzo ważnym partnerem Litwy w dziedzinie eksportu, mówił także o przykładach pomyślnych inwestycji zarówno polskich na Litwie, jak i litewskich w Polsce.

Duda: Krytyka polskiego wymiaru sprawiedliwości „formą opresji KE wobec Polski”

“Z ubolewaniem postrzegam zachowanie Komisji Europejskiej od pewnego czasu. Ustrój wymiaru sprawiedliwości nie jest sprawą wspólnotową, tylko jest sprawą indywidualną państwa członkowskiego i instytucje europejskie w żaden sposób nie powinny w to ingerować. Mówiąc szczerze, nie mają ku temu żadnego traktatowego tytułu” – oświadczył Andrzej Duda w odpowiedzi na pytanie, czy spodziewa się pomocy ze strony Litwy w sporze z KE ws. reformy sądownictwa.

Podkreślił, że zachowanie Komisji Europejskiej w tej sprawie od samego początku traktuje jako formę opresji wobec Polski. “Mam nadzieję, że tego typu praktyki zostaną zaprzestane” – powiedział.

W Polsce dwugłos po wszczęciu kolejnego postępowania o naruszenie prawa UE

Kierownictwo resortu sprawiedliwości broni nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów i krytykuje KE za wszczęcie w tej sprawie kolejnego postępowania o naruszenie unijnego prawa, a sędziowie krytykują nowy tryb dyscyplinarny wobec nich zgadzając się z diagnozą Komisji.

Nausėda: Trzeba się lepiej nawzajem zrozumieć

Z kolei Gitanas Nausėda pytany, czy Litwa opowie się za ewentualnymi sankcjami wobec Polski w związku postępowaniem dotyczącym zmian w polskim wymiarze sądownictwa powiedział, że zanim się zacznie coś potępiać, należy zawsze dobrze zapoznać się z daną sytuacją.

Jego zdaniem “decyzja Polski ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości była motywowana chęcią zwalczania korupcji, chęcią zwalczania zjawisk nomenklaturowych w sądownictwie”. Wyraził przy tym przekonanie, że „strona polska reaguje i jest gotowa do współpracy w tej sprawie”. ”Nie powinniśmy iść drogą sankcji, ale drogą lepszego wzajemnego zrozumienia” – uważa litewski prezydent.

Wzajemne zaproszenia prezydentów

Andrzej Duda poinformował też, że zaprosił prezydenta Litwy na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, co – jak zaznaczył – spotkało się z jego „pozytywną odpowiedzią”.

Nausėda zrewanżował się zaproszeniem polskiego prezydenta na Litwę pod koniec października lub na początku listopada i wzięcia udziału w ceremonii ponownego pochówku szczątków dowódców i uczestników powstania styczniowego na cmentarzu na Rossie w Wilnie.

Spotkanie Nausėdy z prezesem PiS

W trakcie wczorajszej wizyty w Warszawie prezydent Litwy spotkał się także z marszałkami  Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim, a także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel poinformował na Twitterze, że tematem rozmów Kaczyńskiego i nowego prezydenta Litwy „była współpraca bilateralna oraz w ramach UE, a także sytuacja Polaków mieszkających na Litwie”.