Niemcy chcą przywództwa UE w inicjatywie Trójmorza

niemcyniemcy-trybunal-w-karlshue-fundusz-odbudowy-unia-europejska-polska-zjednoczona-prawica-merkel-dług

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier// Źródło: MSZ Niemiec

Niemcy apelują, aby inicjatywa Trójmorza stała się częścią europejskich polityk i instrumentów inwestycyjnych, a także była zbudowana na podstawowych wartościach UE. Poparcie dla projektu podkreśla też prezydent USA Joe Biden.

Podczas wczorajszego (8 lipca) szczytu inicjatywy Trójmorza w stolicy Bułgarii prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że osadzenie jej w politykach unijnych jest potrzebne do wykorzystania jej pełnego potencjału.

Według niego połączenie Trójmorza z unijnym Europejskim Zielonym Ładem i Planem Odbudowy pomoże zmierzyć się z wyzwaniami po pandemii COVID-19 i odegra istotne znaczenie w budowaniu bardziej zielonej i cyfrowej Europy.

Wskazał też, że Trójmorze to projekt prawie połowy państw członkowskich UE, ale „ma silne powiązania transatlantyckie”. Dlatego według niego współpraca z USA w tym zakresie jest „mile widziana”.

W wystąpieniu wideo prezydent USA Joe Biden powiedział, że „istnieje niesamowity potencjał dla zwiększenia współpracy i łączności między państwami grupy, który wzmocni bezpieczeństwo i dobrobyt regionu i szczerze mówiąc przyniesie korzyści całemu światu”. 

„Stany Zjednoczone będą waszym niezawodnym partnerem na każdym kroku. Podzielamy wasze zaangażowanie w kontynuację i poprawę integracji i wzajemnych powiązań regionalnych”, podkreślił Biden i zaznaczył, że inicjatywa może „jeszcze bardziej przybliżyć instytucje europejskie do osiągnięcia celu, jakim jest Europa cała, wolna i w pokoju”.

Z kolei Andrzej Duda zapowiedział, że w najbliższych latach można spodziewać się szeregu ambitnych projektów w regionie, w sektorze energii, transportu i infrastruktury cyfrowej.

„Nie mam wątpliwości, że inicjatywa Trójmorza to strategiczna odpowiedź naszego regionu na obecne wyzwania, w szczególności po pandemii. Jednocześnie wzmacnia to spójność Unii Europejskiej i wzbogaca relacje transatlantyckie”, podkreślał prezydent.

W spotkaniu w Sofii wzięło udział 12 przedstawicieli państw członkowskich inicjatywy, a także delegacje z Niemiec, Komisji Europejskiej i USA. W projekcie Trójmorza biorą udział Bułgaria, Austria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.