Niemcy: Rząd zaproponował datę wyborów do Bundestagu

Niemcy, wybory, kanclerz, bundestag, Angela Merkel

Jeżeli w najbliższych miesiącach nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to głosowanie w 2021 r. będzie pierwszym od 2005 r. bez udziału kanclerz Angeli Merkel (na zdj.). / Foto via flickr [EU2017EE Estonian Presidcy]

Rząd Niemiec zaproponował, by wybory do Bundestagu odbyły się 26 września 2021 r. W przyszłorocznych wyborach po raz pierwszy od 2005 r. nie zamierza wystartować wieloletnia kanclerz Angela Merkel.

 

 

Koniec ery rządów Angeli Merkel jest coraz bliżej. Przyszłoroczne wybory do Bundestagu zaplanowano na 26 września, o czym poinformowała wczoraj (25 listopada) zastępczyni rzecznika rządu Martina Fietz. Ostateczną decyzję w tej sprawie musi jeszcze podjąć prezydent Frank-Walter Steinmeier.

Niemcy: Wybory ważne dla przyszłości Europy

Jeżeli w najbliższych miesiącach nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to głosowanie w 2021 r. będzie pierwszym od 2005 r. bez udziału kanclerz Merkel. Przyszłoroczne wybory do Bundestagu określą kierunek, w jakim w najbliższych latach podążą Niemcy oraz wpłyną na przyszłość Europy.

Zgodnie z niemiecką konstytucją, nowe wybory do parlamentu federalnego muszą zostać przeprowadzone najwcześniej w 46 miesięcy, a najpóźniej w 48 miesięcy po pierwszym zebraniu się Bundestagu obecnej kadencji. Ten drugi termin upłynie 24 października 2021 r.

Niemcy: Samochód uderzył w bramę Urzędu Kanclerskiego w Berlinie

Policja zatrzymała kierowcę, ale nie podejrzewa, aby był to atak ekstremistyczny bądź terrorystyczny.

Rezygnacja AKK

Szefowa niemieckiego rządu już dwa lata temu poinformowała, że nie będzie ubiegała się o kolejną kadencję na stanowisku kanclerza, które sprawuje nieprzerwanie od 15 lat. Merkel od 2000 r. do 2018 r. sprawowała dodatkowo funkcję przewodniczącej CDU. W październiku 2018 r. poinformowała kierownictwo partii o rezygnacji z funkcji.

Decyzja wieloletniej kanclerz uruchomiła karuzelę nazwisk w partii. Od grudnia 2018 r. szefową CDU jest była sekretarz generalna ugrupowania Annegret Kramp-Karrenbauer. Jednak typowana na sukcesorkę Merkel obecna minister obrony zrezygnowała w lutym z szefowania CDU w wyniku politycznego przesilenia związanego z sytuacją w Turyngii, gdy okazało się, że popularna AKK nie panuje nad ugrupowaniem.

Niemcy: Antycovidowcy porównują się do ofiar nazistów

Czołowi niemieccy politycy i urzędnicy zdecydowanie sprzeciwiają się porównywaniu przez tzw. antycovidowców do działaczy antynazistowskiego ruchu oporu w czasach III Rzeszy.

Przerwanie kordonu sanitarnego

Na początku lutego br. doszło do złamania kordonu sanitarnego wokół skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), której głosy przyczyniły się do wyboru przedstawiciela liberalnej partii FDP na premiera tego położonego na wschodzie Niemiec kraju związkowego. Thomasa Kemmericha poparli nie tylko przedstawiciele AfD, ale także chadeckiej CDU. I właśnie głosowanie ramię w ramię chadeków z AfD wstrząsnęło podstawami ugrupowania.

Po raz pierwszy premier kraju związkowego został wybrany dzięki poparciu skrajnej prawicy. Pojawiły się głosy o „złamaniu tabu” czy „politycznym trzęsieniu ziemi”, a współprzewodniczący SPD Norbert Walter-Borjans stwierdził, że „CDU i FDP w niewybaczalny sposób przerwały tamę”. „To, że liberałowie wystawiają słupa do objęcia władzy przez prawicowych ekstremistów, jest skandalem pierwszej wody”, stwierdził Walter-Borjans.

Niemcy: "Stabilność i dobrobyt w Europie bez NATO i USA to iluzja"

Minister Kramp-Karrenbauer wezwała do przedstawienia nowej administracji USA pod kierownictwem Joego Bidena wspólnej oferty ze strony Europejczyków.

CDU: Czas sprawdzić jak wygląda życie „po Merkel”

Za skandal w Turyngii najwyższą cenę zapłaciła Kramp-Karrenbauer, która jednak pozostanie szefową ugrupowania do czasu wyboru nowego przewodniczącego. Stanie się to najwcześniej w styczniu 2021 r., ponieważ z powodu pandemii już dwukrotnie przełożono partyjny kongres. Wyznaczony na 4 grudnia w Stuttgarcie zjazd ugrupowania także nie odbędzie się w terminie, o czym poinformował 26 października sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak.

Pomimo coraz silniejszych protestów tzw. antycovidowców przeciwko przeciwepidemicznym obostrzeniom wprowadzanym przez rząd, poparcie dla Merkel i jej gabinetu nie słabnie.

CDU cieszy się według różnych sondaży (np. tutaj) poparciem 36-38 proc. badanych. Zajmujący drugie miejsce Zieloni mogą liczyć na nie więcej niż 17-18 proc. poparcia. Współtworzący wielką koalicję socjaldemokraci (SPD) są na trzecim miejscu z poparciem nie przekraczającym 15-16 proc.

Niemcy: CDU przesuwa wybory. Kiedy będzie znany nowy kandydat na kanclerza?

Obradujący w Berlinie federalny zarząd niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) postanowił, że wyznaczony na 4 grudnia w Stuttgarcie zjazd partii zostanie z powodu pandemii odłożony na przyszły rok. Przyczyną jest pandemia koronawirusa. Liczba zakażonych SARS-COV-2 rośnie w Niemczech z dnia na dzień. …

Najpopularniejszy polityk nie (wy)startuje?

Największą tajemnicą pozostanie czy poparcie dla CDU utrzyma się także w erze bez Merkel. W wyścigu po fotel szefa ugrupowania i kandydata na przyszłego kanclerza nie ma bowiem zdecydowanego faworyta – polityka który wygrałby głosowanie w cuglach.

Od tego tygodnia trójka kandydatów, którzy potwierdzili udział w wyborach na szefa CDU rozpocznie spotkania wyborcze – oczywiście w formie wideokonferencji – z członkami ugrupowania.

O szefostwo w Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej ubiegają się krajowy premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. Były przewodniczący frakcji parlamentarnej CDU/CSU Friedrich Merz oraz ekspert do spraw polityki zagranicznej Norbert Roettgen. Wymieniona trójka nie sprawuje obecnie stanowisk w rządzie.

Jako kandydat chadecji na kanclerza w grę wchodzi również przewodniczący bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) i premier krajowy Bawarii Markus Soeder. Ten zdecydowanie najpopularniejszy z polityków CDU/CSU nie zadeklarował jednak udziału w wyborach. Gdyby wygrał, byłby pierwszym politykiem CSU z szansami na objęcie – oczywiście przy sukcesie w wyborach w 2021 r. – urzędu kanclerza.