Morawiecki i Sánchez chcą powrotu do corocznych konsultacji międzyrządowych

Polsko-Hiszpańskie Konsultacje Międzyrządowe 2021, źródło Krystian Maj KPRM

Polsko-Hiszpańskie Konsultacje Międzyrządowe 2021, źródło Krystian Maj KPRM

Koordynacja działań związanych z pandemią COVID-19, polityka klimatyczna, wyzwania migracyjne, polityka sąsiedztwa, a także dwustronna współpraca gospodarcza, edukacyjna i kulturalna, to główne tematy XIII Polsko–Hiszpańskich Konsultacji Międzyrządowych, które odbyły się wczoraj w Alcalá de Henares pod Madrytem.

 

Konsultacje międzyrządowe odbywają się cyklicznie od 2003 roku i stanowią najważniejszą płaszczyznę współpracy między oboma krajami. W tegorocznych konsultacjach uczestniczyli przywódcy obu państw, a także ministrowie z Polski i Hiszpanii. Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki spotkał się ponadto z premierem Hiszpanii Pedro Sánchezem

Morawiecki: Mamy wiele wspólnych planów

„Rząd hiszpański i rząd polski mają bardzo wiele wyzwań, ale wbrew pozorom, mimo że leżymy prawie na dwóch krańcach UE, to dzisiaj odnaleźliśmy tak wiele wspólnych tematów, wspólnych mianowników, że było to nie tylko pozytywne i konstruktywne, ale też zdumiewające”, ocenił szef polskiego rządu na poniedziałkowej (31 maja) konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem. „Dość powiedzieć, że we wszystkich obszarach, które poruszyliśmy, mamy wiele wspólnych deklaracji podpisanych, wspólnych planów, projektów”, dodał Morawiecki.

Przyszłość Europy ważna dla Polski i dla Hiszpanii

Według polskiego premiera przyszłość Europy jest bardzo ważna zarówno dla Polski, jak i dla Hiszpanii. Morawiecki wyraził przy tym nadzieję, że Unia z impetem wchodzi właśnie w czas szybkiej odbudowy gospodarki po pandemii. „Cieszę się, że nasze – moje i premiera Hiszpanii Sancheza – zrozumienie w wielu kwestiach, przekształciło się w coś więcej: porozumienie między rządem hiszpańskim i polskim co do wzmocnienia wymiaru europejskiego”, ocenił Morawiecki na Twitterze.

Przypomniał także, że wszystkie państwa członkowskie UE będą mogły notyfikować wykonanie procesu ratyfikacyjnego, co będzie się przyczyniać do szybkiego odbudowania europejskiej gospodarki. „Odbudowania, ale zarazem przebudowania, bo wszyscy czujemy, że okoliczności zmuszają wszystkie kraje UE do głębokiej przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej”, zastrzegł Mateusz Morawiecki

Szefowi polskiego rządu towarzyszył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, a ze swoimi hiszpańskimi odpowiednikami spotkali się również ministrowie: infrastruktury Andrzej Adamczyk, spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, spraw zagranicznych Zbigniew Rau, klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

Komisja Europejska jest gotowa, aby zacząć pożyczać środki na rynkach, które zasilą Fundusz Odbudowy

Komisja Europejska jest gotowa, aby zacząć pożyczać środki na rynkach, które zasilą ten fundusz, dodała szefowa Komisji.

Sanchez: Polska i Hiszpania mogą bardzo dużo wnieść do UE

„Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej, często wspólnie” – uważa premier Hiszpanii. Na konferencji prasowej po zakończeniu konsultacji międzyrządowych Pedro Sánchez podkreślił, że oba kraje mają „ogromne możliwości” współpracy m.in. w ramach NATO i opowiedział się za intensyfikacją wspólnych wysiłków w tej dziedzinie. zwrócił także uwagę, że jedna z podpisanych w poniedziałek polsko-hiszpańskich deklaracji dotyczy cyberbezpieczeństwa.

Szef hiszpańskiego rządu przyznał, że „jest bardzo wiele dziedzin, w których możemy współpracować” i takie jak np. migracja czy transformacja ekologiczna, gdzie można mówić o wspólnym stanowisku. Zastrzegł jednak, że „są pewne dziedziny, w których mamy różne perspektywy i inne stanowiska”.

W ocenie premiera Hiszpanii jest też wiele dziedzin, w których nasze kraje mogą współpracować jeszcze intensywniej. „W różnych kwestiach, choćby w przypadku dostępu do szczepionek wszystkich obywateli świata. Obydwa rządy są też zwolennikami tego, by transformację ekologiczne, energetyczne w obu krajach były sprawiedliwe dla naszych społeczeństw”, zwrócił uwagę Sanchez.

„Chcemy powiedzieć Unii Europejskiej i Radzie, że być może nadszedł moment, żeby podjąć od nowa działania. Uczestniczymy w różnych interesujących projektach, chociażby takich jak projekt >>zielonego wodoru<< czy >>cloud computing`<<, wyliczał hiszpański premier. „Podpisaliśmy wspólną deklarację, podpisaliśmy sześć protokołów porozumienia, bardzo ambitnych, zarówno na szczeblu UE, jak i na szczeblu dwustronnym”, dodał.

W ocenie Sancheza hiszpańsko-polskie relacje są bardzo ważne dla obu krajów. „Chciałbym raz jeszcze potwierdzić zobowiązanie do tego, aby te konsultacje odbywały się regularnie, co roku, tak, jak kiedyś” – zaproponował szef hiszpańskiego rządu.

Nowy program rządu: Polski Ład Nowa Nadzieja

Premier Mateusz Morawiecki rusza dziś w objazd kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu zaprezentowanego w minioną sobotę przez liderów Zjednoczonej Prawicy.

Memorandum dot. współpracy w dziedzinie polityki przemysłowej

Na zakończenie konsultacji podpisano memorandum o współpracy w dziedzinie polityki przemysłowej i wiele porozumień dotyczących wzajemnej współpracy obu krajów. Celem podpisanego w poniedziałek dokumenty jest – jak tłumaczy resort rozwoju w komunikacie – „promowanie współpracy instytucjonalnej poprzez wymianę informacji i wiedzy za pośrednictwem programów, projektów i konkretnych wspólnych działań”.

„Podpisanie dzisiaj porozumienie dotyczące polityki przemysłowej, da impuls do rozwoju współpracy w wielu obszarach gospodarki, przede wszystkim w zakresie innowacji i nowoczesnych technologii”, powiedział wczoraj Jarosław Gowin. Podczas rozmów w ramach stolika ds. gospodarki, rozwoju i pracy zwrócił natomiast uwagę na coraz ściślejsze polsko-hiszpańskie więzi gospodarcze. „Hiszpania jest ważnym partnerem handlowym Polski i piątym największym inwestorem w naszym kraju”, podkreślił wicepremier.

W ocenie służb prasowych KPRM pandemia koronawirusa w niewielkim stopniu wpłynęła na wymianę handlową obu krajów. W zeszłym roku odnotowano co prawda nieznaczny spadek obrotów handlowych, ale utrzymały się one na poziomie ponad 11 mld euro. Hiszpania znajduje się na 5. miejscu wśród największych zagranicznych inwestorów w Polsce.

Ponadto Polska należy do grupy najważniejszych odbiorców hiszpańskich inwestycji wśród państw członkowskich UE. Do najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy należą sektor smart city, technologie pojazdów bezzałogowych i sektor rolno-spożywczy.

Alcalá de Henares – najbardziej „polskie” miasto w Hiszpanii

Miejsce tegorocznych konsultacji, to położone 30 km od Madrytu Alcalá de Henares. Miasto to jest największym skupiskiem Polonii w Hiszpanii. Działa tam Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Orzeł Biały” oraz Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Mówiących po Polsku „Polonica”.