Ministrowie obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki znów w Warszawie

Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki 4 kwietnia 2019 r. | fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki 4 kwietnia 2019 r. | fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda przyjął wczoraj wieczorem ministrów obrony państw Bukaresztańskiej Dziewiątki inaugurując w ten sposób dwudniowe spotkanie szefów MON w tym formacie.

 

W warszawskich rozmowach uczestniczą ministrowie: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Pierwsze konsultacje szefów MON w tym gronie odbyły się w Warszawie w 2014 r. W czwartkowym (4 kwietnia) spotkaniu wziął też udział przedstawiciel sekretarza obrony USA.

Szef BBN Paweł Soloch Soloch zapowiedział przed wieczornym spotkaniem w Belwederze, że będzie ono miało charakter roboczej kolacji, podczas której prezydent poprowadzi dyskusję na temat zagrożeń na wschodniej flance NATO oraz reakcji na zagrożenia w ramach NATO, UE i we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Soloch: Współpraca szefów MON rozwija się najdynamiczniej

Szef BBN przypomniał, że współpracę państw wschodniej flanki NATO w ramach Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) zainicjowali prezydenci Polski i Rumunii – Andrzej Duda i Klaus Iohannis. W listopadzie 2015 r. podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację zobowiązując się do połączenia wysiłków na rzecz obecności wojskowej NATO w regionie.

Szczyt B9 w Koszycach: Zagrożeniem bezpieczeństwa imperialne ambicji Rosji

Rzeczywistym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszej części Europy jest powrót imperialnych ambicji Rosji – powiedział prezydent Andrzej Duda w Koszycach na Słowacji podsumowując szczyt szefów państw wschodniej flanki NATO, tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9).

Według Solocha spotkania ministrów obrony B9 “to dziś zdecydowanie najdynamiczniej rozwijający się format współpracy państw regionu”. Soloch ocenił przy tym, że ma ona “znaczący wpływ na politykę Sojuszu Północnoatlantyckiego”.

Soloch: Polska w sposób naturalny staje się centrum sił sojuszniczych

Zapowiadając rozpoczęte wczoraj spotkanie ministrów B9 szef BBN podkreślił także, że Polska, która dysponuje największym potencjałem w regionie, “w sposób naturalny staje się państwem centralnym dla obecności sił sojuszniczych, w tym USA, na wschodniej flance”.

Dziewiątka Bukaresztańska razem wobec wyzwań

Prezydenci państw wschodniej flanki NATO, tzw. Dziewiątki Bukaresztańskiej uzgodnili w piątek (8 czerwca) dalszą współpracę na rzecz bezpieczeństwa. Przyjęli wspólną deklarację, w której zobowiązali się do dalszych spotkań w tej formule i uzgadniania wspólnych stanowisk oraz dalszego umacniania bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

Współpraca B9 z USA

Minister Soloch zwrócił też uwagę na udział w warszawskim spotkaniu przedstawiciela sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych. Podkreślił przy tym, że USA “wspierają politycznie rozwój współpracy w regionie”. “Przypomnę chociażby, że w 2017 r. na spotkaniu przywódców państw Trójmorza w Warszawie obecny był prezydent Donald Trump” – dodał.

Trump w Warszawie

Amerykański prezydent Donald Trump zakończył swą wizytę w Warszawie. Spotkał się  z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza, a na koniec wygłosił płonne przemówienie na pl. Krasińskich.
 

Prezydent USA Donald Trump przyleciał do Warszawy wczoraj (5 lipca) o …

Szef BBN zwrócił ponadto uwagę, że równolegle do spotkania ministrów obrony B9 w Warszawie, w Waszyngtonie spotykają się szefowie dyplomacji państw NATO w związku z 70. rocznicą utworzenia Sojuszu.

Bukaresztańska Dziewiątka

B9 to regionalna inicjatywa służącą koordynacji stanowisk i wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy środkowowschodniej podpisały wspólną deklarację na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

Prezydent Duda ws. baz NATO na wschodniej flance Sojuszu

„Obecność NATO w naszej części Europy powinna być zwiększana” – oświadczył we wtorek (3 listopada) polski prezydent podkreślając, że ma to „charakter naturalny”. „Jest to kwestia zrównoważonego rozwoju NATO” – wyjaśniał na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. …