Mario Draghi zaprezentował Krajowy Plan Odbudowy. Jak Włochy chcą wydać miliardy euro z UE?

mario-draghi-kpo-unia-europejska-funudsz-odbudowy-pandemia-gospodarka-covid-19

Premier Włoch Mario Draghi, źródło: © European Union 2016 - European Parliament (CC BY-NC-ND 4.0)

Premier Włoch Mario Draghi przedstawił wczoraj (26 kwietnia) w parlamencie szczegóły dotyczące Krajowego Planu Odbudowy finansowanego z unijnego Funduszu Odbudowy. Włochy będą dysponowały łącznie kwotą 248 mld euro.

 

 

Aby zapewnić właściwe i zgodne z polityką UE wydatkowanie środków z Funduszu Odbudowy, wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do przedstawienia tzw. Krajowych Planów Odbudowy, czyli dokumentu stanowiącego zarys planów działań (inwestycji i reform), jakie dane państwo zamierza zrealizować przy wykorzystaniu środków z „Next Generation EU” – Funduszu Odbudowy UE wartego 750 mld euro. Ostateczna wersja planów musi zostać dostarczona KE do końca kwietnia br.

To – zgodnie ze słowami Mario Draghiego– największy wysiłek modernizacyjny dla kraju od czasu II wojny światowej.

Premier Włoch podkreślił, że środki dla Włoch z unijnego Funduszu Odbudowy to 191,5 mld euro (to kwota, która przypada Włochom w ramach bezzwrotnych grantów i niskooprocentowanych pożyczkach w ramach unijnego Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności; Recovery and Resilience Facility; RFF), a rząd postanowił przeznaczyć dalsze 30,6 mld euro na sfinansowanie uzupełniającego planu krajowego. Jak ogłosił, do 2032 r. postanowiono wyasygnować jeszcze 26 mld euro na konkretne inwestycje.

Oznacza to, że Włochy będą dysponowały łącznie kwotą 248 mld euro. „Ten plan zmieni przyszłość naszych obywateli”, podkreślił nie bez emfazy były szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Włosi nie zdążą z krajowym planem odbudowy? Zastrzeżenia Brukseli przyczyną opóźnienia

Powodem opóźnień mają być zastrzeżenia Komisji Europejskiej do włoskiego planu w jego obecnym kształcie.

Na co Włochy przeznaczą miliardy z UE?

Zaprezentowany wczoraj w parlamencie przez Mario Draghiego włoski KPO podzielono na sześć bloków, nazwanych misjami. To inwestycje w digitalizację i innowacje oraz kulturę w wysokości 50 mld euro, a także w transformację ekologiczną, infrastrukturę, oświatę, integrację społeczną i zdrowie.

„Naszym obowiązkiem jest przygotować w najlepszy sposób Italię jutra”, oznajmił w podniosłym tonie premier. Według rządowego plany 32 mld euro mają według jego zapowiedzi zostać przeznaczone na oświatę i badania naukowe, z przeznaczeniem m.in. na utworzenie miejsc w żłobkach i przedszkolach. A 22 mld euro na rozwój rynku pracy. Służba zdrowia otrzyma 18,5 mld euro.

Rząd planuje pomóc dla młodych osób kupujących mieszkania. Jak dodał premier, młodzież będzie jednym z największych beneficjentów planu odbudowy kraju po ciężkim kryzysie. Na transformację ekologiczną przeznaczono 68,6 mld euro i będzie dostępna de facto we wszystkich „misjach; 31,4 mld euro Włochy przeznaczą na modernizację infrastruktury.

Premier poinformował o wyasygnowaniu środków na połączenie koleją dużych prędkości na trasach Mediolan- Wenecja oraz Salerno-Reggio Calabria. Położył nacisk na konieczność doinwestowania południowej – biedniejszej – części kraju. „Jeśli rozwija się południe, rozwija się Italia”, oświadczył Draghi.

Reuters: Włochy jednak zdążą z krajowym planem odbudowy? "KE dała zielone światło"

Włoski rząd znalazł porozumienie z Brukselą w sprawie planu odbudowy, co daje Rzymowi spore szanse na dotrzymanie wyznaczonego przez KE terminu nadesłania ostatecznej wersji dokumentu.

Szansa jedna na pokolenie

Zdaniem rządu dzięki inwestycjom i reformom strukturalnym, które przewidziano w KPO, PKB Włoch w 2026 r. będzie o 3,6 pkt. proc. wyższy, niż byłby, gdyby nie wdrożono takiego planu. Jednak przed Włochami wiele wyzwań, w tym konieczność dokonania odkładanych od dwóch dekad reform, o które bezskutecznie dopominała się Komisja Europejska.

Tym razem podstawowym warunkiem otrzymania środków jest zaprojektowanie restrukturyzacji co najmniej czterech dużych obszarów. Począwszy od wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych, które należy usprawnić, aby zagwarantować prawo do roszczeń zagranicznych inwestorów.

Draghi zobowiązał się w poniedziałek skrócić czas postępowań cywilnych  o 40 proc. i 20 proc. w przypadku postępowań karnych. „Wszyscy chcemy wydajniejszego systemu sądowego” – powiedział. Zmiany mają dotyczyć także sektorów, co do których zastrzeżenia miała Komisja Europejska.

Przez ostatnie tygodnie zastrzeżenia Brukseli do włoskiego projektu KPO, które wywołały obawy związane z możliwością niedotrzymania przez Rzym wyznaczonego terminu przedstawienia planu odbudowy, dotyczyły m.in. braku szczegółów planowanych reform strukturalnych w takich obszarach jak administracja publiczna, wymiar sprawiedliwości czy system podatkowy

Dziś informację na temat KPO Mario Draghi przedstawi w Senacie. W piątek (30 kwietnia) dokumentację ma wysłać do Komisji Europejskiej.