Kolejne sejmiki wojewódzkie wycofują się z uchwał anty-LGBT

małopolska, podkarpackie, łódzkie, LGBT, Jan Duda, sejmiki, unia europejska, komisja europejska

Foto via unsplash [Raphael Renter]

W poniedziałek (27 września) radni trzech województw – małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego – zajęli się tzw. uchwałami anty-LGBT. W wymienionych regionach kontrowersyjne stanowiska – których utrzymanie groziło utratą unijnych funduszy – zostały uchylone.

 

 

Komisja Europejska zapowiedziała, że jeżeli samorządy nie wycofają się ze – jak podkreślili unijni urzędnicy – dyskryminujących regulacji prawnych, wstrzymane zostaną wypłaty unijnych dotacji.

Małopolskie, podkarpackie i lubelskie są jednymi z pięciu regionów, które od kilkunastu miesięcy były na celowniku Brukseli. Sprawa dotyczy także województwa świętokrzyskiego (tamtejszy sejmik uchylił uchwałę i przyjął nową w ubiegłym tygodniu) oraz łódzkiego. We wszystkich pięciu regionach władzę w sejmikach sprawuje Zjednoczona Prawica.

Podobne uchwały „anty-LGBT” przegłosowało w 2019 r. kilkadziesiąt samorządów różnego szczebla głównie na południu i na południowym wschodzie Polski.

Na początku września Komisja Europejska wysłała pisma do marszałków pięciu polskich województw, w których stwierdziła, że dokumenty przyjęte w regionach (nazywane uchwałami anty-LGBT) naruszają prawo o niedyskryminacji. Chodzi o dokumenty przyjęte przez wymienione województwa, które pojawiły się m.in. w formie uchwał i wyrażają sprzeciw wobec „ideologii LGBT”.

W konsekwencji wstrzymano prace nad programem REACT-EU, z którego regiony miały otrzymać środki na walkę ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Bruksela postawiła ultimatum: brak wycofania uchwały, będzie oznaczać zablokowanie wypłaty unijnych środków.

Tylko w przypadku Małopolski sprawa dotyczyła pomocy z programu REACT-EU w wysokości 33,5 mln euro (ponad 150 mln zł), a z funduszy w perspektywie finansowej 2021-2027 ok. 2,5 mld euro (ok. 11 mld zł).

Małopolska: Jest deklaracja anty-LGBT, ale pełnomocnik i rada ds. równego traktowania też

W odpowiedzi na zarzuty Komisji Europejskiej związane z przyjęciem deklaracji anty-LGBT zarząd województwa małopolskiego powołał pełnomocnika oraz radę ds. równego traktowania i praw rodziny.

Sejmiki wycofują się rakiem

Pierwszy skapitulował sejmik świętokrzyski, który jeszcze w ubiegłym tygodniu wycofał się z dokumentu. Za jego przykładem w poniedziałek (27 września) podążyły kolejne sejmiki, w których władzę sprawuje Zjednoczona Prawica.

W lubelskim w kwietniu 2019 r. sejmik przyjął uchwałę „w sprawie wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”. Teraz radni zdecydowali, że zmieniony dokument będzie dotyczył „podstawowych praw i wolności”. W treści wszystkie odniesienia do kwestii LGBT usunięto.

Usunięto m.in. zapis dotyczący „standardów Światowej Organizacji Zdrowia” oraz „funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. latarników)”. Radni zadeklarowali poparcie dla „wszelkich postaw dążących do poszukiwania prawdy, przejawiających troskę o rozwój moralny młodego pokolenia, instytucję rodziny oraz szkoły opartych o wartości chrześcijańskie”.

W Małopolsce ojciec prezydenta Andrzeja Dudy przeciwny zmianom

Na podobny krok zdecydował się sejmik województwa małopolskiego, który postanowił unieważnić tzw. uchwałę anty-LGBT. Zmiana była możliwa dzięki wstrzymaniu się od głosu części radnych PiS, ale jak informują media za utrzymaniem uchwały był np. Jan Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy.

Za odrzuceniem uchwały głosowało 16 radnych, przeciw było 7, a 15 się wstrzymało od głosu. Wcześniej zarząd województwa próbował negocjować z Komisją Europejską, by dokument zachować. Urzędnicy powołali także pełnomocnika i radę ds. równego traktowania i praw rodzinny. Wszystko po to, aby otrzymać miliardy euro unijnej dotacji.

Rada do spraw równego traktowania i praw rodziny przy Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim miała być niezależnym ciałem doradczym samorządu województwa. W jej skład mają wejść przedstawiciele różnych instytucji i opozycyjni radni z Sejmiku województwa.

Z kolei sejmik województwa podkarpackiego uchylił w poniedziałek swoje stanowisko z maja 2019 r. dotyczące „promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT”. Jednocześnie sejmik przyjął nowe stanowisko zatytułowane „Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji”.

W stanowisku radni napisali, że „przywiązanie do tradycji, szacunek dla pracy, poszanowanie własności, serdeczna gościnność a nade wszystko poszanowanie godności i praw każdego człowieka to elementy wyróżniające Podkarpacie”.