Macron w Polsce: Z szansami na „nowe otwarcie”?

Emmanuel Macron i Andrzej Duda, fot. Kancelaria Prezydenta]

Emmanuel Macron i Andrzej Duda, fot. Kancelaria Prezydenta]

Deklaracje bliższej współpracy gospodarczej i politycznej to dużo jak na pierwszą wizytę prezydenta Francji w Polsce po kilku chłodniejszych latach między Paryżem a Warszawą. Ale by reset we wzajemnych relacjach stał się faktem, w następnych miesiącach za deklaracjami muszą nastąpić konkretne działania.

 

 

Polska jest dwudziestym pierwszym państwem Unii Europejskiej, które odwiedził podczas swojej kadencji prezydent Francji. To jednocześnie pierwsza wizyta Emmanuela Macrona w jakimkolwiek państwie europejskim po dokonaniu się brexitu. I chociaż to tylko zabieg marketingowy strony polskiej to pierwsza część wizyty gospodarza Pałacu Elizejskiego zostanie zapamiętana jako próba przełamania lodów we wzajemnych relacjach.

UE i Wielka Brytania prezentują wytyczne do negocjacji handlowych

W Brukseli i Londynie zaprezentowano wytyczne jakie będą obowiązywać przed negocjacjami nad nową unijno-brytyjską umową handlową. Pierwszy spór jaki się zarysował dotyczy dostosowywania standardów prawnych, środowiskowych czy sanitarnych. Unia Europejska chce ich ujednolicenia, Wielka Brytania jest temu przeciwna.

 

Unijne wytyczne, tzw. …

Nie zabrakło trudnych tematów

Pierwszy dzień dwudniowej wizyty Emmanuela Macrona w Polsce upłynął pod znakiem spotkań na najwyższym szczeblu, z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu: Elżbietą Witek oraz Tomaszem Grodzkim. Media niepotrzebnie obawiały się o atmosferę spotkań. Rozmowy przebiegły w dobrej atmosferze, i chociaż podczas spotkania z prezydentem Polski nie zabrakło tematu praworządności, to francuski gość nie miał zamiaru „pouczać polskich władz”, a jedynie wyraził zaniepokojenie związane z wprowadzanymi reformami wymiaru sprawiedliwości.

„W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem – w duchu pełnej otwartości, którą jesteśmy sobie winni jako partnerzy europejscy – zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości”, powiedział Emmanuel Macron podczas wspólnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim.

W kwestii praworządności to byłoby na tyle. Macron nie wszedł w polemikę nt. reform sądownictwa w Polsce, wyrażając przekonanie, że w najbliższych tygodniach dojdzie do konstruktywnego dialogu między Komisją Europejską a Warszawą w tej delikatnej materii.

Przyjaciele Spójności zablokują budżet na obronność?

Przywódcy 17 państw członkowskich tworzących tzw. Grupę Przyjaciół Spójności spotkali się w Portugalii. Po raz kolejny sprzeciwili się cięciom środków na politykę spójności w przyszłym unijnym budżecie. Zamiast tego wolą zmniejszyć unijną biurokrację i wydatki na obronność.

 

Podczas spotkania w miejscowości …

Nowe otwarcie

Zdecydowanie więcej czasu obie strony poświęciły na wzajemne komplementowanie oraz zapewnianie o chęci kontynuowania wzajemnej współpracy w kolejnych miesiącach. Można to uznać za przełom, biorąc pod uwagę chłód na linii Warszawa-Paryż od czasu objęcia rządów przez Prawo i Sprawiedliwość. Bo chociaż od anulowania przez byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza przetargu na francuskie śmigłowce Caracale (produkowane przez Airbusa) minęły już ponad trzy lata, to od tego czasu wzajemny dialog trudno określić jako szczególnie udany. Jeszcze w grudniu 2019 r. po unijnym szczycie w Brukseli Emmanuel Macron nie szczędził słów krytyki Polsce za nieprzystąpienie do unijnego paktu klimatycznego mającego na celu osiągnięcie przez Unię celu neutralności emisyjnej do 2050 r.

Tymczasem w poniedziałek (3 lutego) w Warszawie obaj przywódcy (także podczas spotkania z premierem Morawieckim) sprawiali wrażenie zgodnych w najważniejszych kwestiach: wyzwań z, jakimi przyjdzie się mierzyć UE w najbliżyszch miesiącach czy polityki bezpieczeństwa.

Rozpoczął się największy od ćwierć wieku przerzut wojsk amerykańskich do Europy

W Europie trwają największe od 25 lat manewry z udziałem wojsk USA. Amerykanie zapewniają o swoich zobowiązaniach wobec europejskich sojuszników w NATO, a Rosja i Białoruś postrzegają ćwiczenia jako niepotrzebną prowokację w pobliżu ich granic.

 

 

W ramach ćwiczeń 20 tysięcy żołnierzy …

Nie zabrakło konkretów

Prezydent Macron przyleciał do Polski w towarzystwie licznej delegacji: kilku ministrów oraz przedstawicieli biznesu. Ponieważ, jak podkreślił Macron, Francja jest czwartym co do wielkości inwestorem w Polsce, a francuskie przedsiębiorstwa zatrudniają ponad 200 tys. pracowników (trzeci największy pracodawca). Dlatego podczas wizyty zaplanowano finalizację szeregu dwustronnych umów.

Do najważniejszej z nich należy porozumienie polsko-francuskie o współpracy strategicznej. Dokument parafowany przez ministrów spraw zagranicznych: Jacka Czaputowicza i Jean-Yves Le Driana zakłada zacieśnienie współpracy w ciągu najbliższych czterech lat w dziedzinie politycznej (UE, NATO) oraz w ramach cyberbezpieczeństwa i obrony. Umowa zakłada przeprowadzanie regularnych konsultacji międzyrządowych przynajmniej raz do roku. Współpraca ma przyczynić się do lepszego wzajemnego zrozumienia, dzięki konferencjom, debatom oraz ożywieniu wymiany opinii między ekspertami i dyplomatami z obu państw, a także w formacie Trójkąta Weimarskiego (Polska, Francja, Niemcy), który w ostatnich latach stracił na znaczeniu.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską

Dokładnie o północy polskiego czasu (w Londynie była wówczas 23:00) brexit stał się faktem, a Wielka Brytania po 47 latach członkostwa opuściła Unię Europejską. Zwolennicy wyjścia z UE świętowali, zaś przeciwnicy spotykali się w milczeniu trzymając świece.

 

Po ponad 3,5 roku, …

Interesy gospodarcze

Optymizm udzielił się także uczestnikom gospodarczej części pierwszego dnia wizyty francuskiego prezydenta. Podczas wspólnej konferencji prasowej przywódców Andrzej Duda wyraził chęć partycypacji Polski w rozwijaniu przedsięwzięcia europejskiego czołgu.

„Będziemy rozmawiali o naszym uczestnictwie w projekcie europejskiego czołgu, jeżeli chodzi o współpracę przemysłu militarnego; chcielibyśmy w tym projekcie i w tym przedsięwzięciu wziąć udział, i chcielibyśmy – krótko mówiąc – w przyszłości, gdyby taki czołg z naszym udziałem powstał, w niego się zaopatrywać budując zarazem gospodarkę europejską”, podkreślił  prezydent Polski.

Dużo deklaracji padło także na zorganizowanym w poniedziałkowe popołudnie pierwszym polsko-francuskim Forum Przemysłu Przyszłości. Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire porównał zawiązany niedawno europejski sojusz rozwoju baterii elektrycznych do projektu Airbusa, wyrażając nadzieję, że w niedalekiej przyszłości podobna kooperacja ponadnarodowa będzie możliwa także na innych polach, np. w rozwoju technologii wodorowych.

Ministrowie Le Maire i Jadwiga Emilewicz jednym głosem mówili również w kwestii transformacji energetycznej. „Europejski model powinien przewidywać dekarbonizację przemysłu, ale „w odpowiednim tempie, (…) nie wbrew społeczeństwu”, powiedział Francuz. „Cele neutralności muszą być do udźwignięcia przez wspólnotę europejską i przemysł”, oceniła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Co zostanie z pierwszego polsko-francuskiego forum poza deklaracjami? Jak na razie niewiele. Obie strony ograniczyły się do podpisania umowy dotyczącej tzw. deklaracji czystego powietrza. W jej ramach firma Orange udzieli wsparcia polskiej administracji w ramach programu Czyste powietrze. Z kolei Grupa Azoty i koncern Air Liquide porozumiały się odnośnie produkcji biometanu oraz optymalizacji gospodarki wodorem i wychwytu CO2.

UE przeznacza miliony na poprawę jakości powietrza w Kosowie

Podczas swojej pierwszej wizyty w Kosowie wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell zainauguruje duży projekt finansowany przez Unię Europejską, który ma poprawić efektywność ekologiczną elektrociepłowni Kosovo B – największego producenta energii elektrycznej w Kosowie.

 

Inwestycja ta znacznie obniży emisje i przyczyni …

Dialog z Rosją w interesie UE

Podczas dwustronnych rozmów nie zabrakło innego z trudnych tematów, podjęcia rozmów z Rosją. W wywiadzie udzielonym EURACTIV.pl, francuski europoseł Bernard Guetta (Odnówmy Europę; wybrany z list ugrupowania prezydenta Macrona) przekonywał, że Francja zamierza kontynuować rozmowy z Rosją ze względu na wspólny interes UE. Według europosła „Prezydent Francji przyjechał do Warszawy, ponieważ chce zabiegać o poparcie dla swoich inicjatyw, (…), a w rozmowach z Kremlem Unia powinna stanowić jedność”.

Emmanuel Macron nie pominął tego wątku. Podczas konferencji prasowej zaznaczył że „Rosja znajduje się w Europie i nawet jeśli nie jest członkiem Unii Europejskiej jest naszym sąsiadem. Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, w której nie będziemy konfrontować się z koniecznością tworzenia relacji z nią”. Jednocześnie Macron zaznaczył, że „zdaje sobie też sprawę, że w interesie bezpieczeństwa Europy, Francji i Polski jest ustanowić, wymagający dialog polityczny z Rosją. Dialog ten, nawet jeśli trudny jest niezbędnym warunkiem dokonania postępów na Ukrainie” – dodał.

Bernard Guetta: W rozmowach z Rosją Unia Europejska musi zachować jedność

Już dawno skończyły się czasy sekretnej dyplomacji, więc nikt z Unii Europejskiej nie będzie się dogadywał z Rosją za plecami Polski, mówi francuski europoseł Bernard Guetta w rozmowie z EURACTIV.pl.

 

 

Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl: Dziś przyjeżdża do Polski prezydent Emmanuel Macron. Czego …

Francuskie echa

Podczas pierwszego dnia wizyty prezydenta Francji w Polsce wypowiedziano dużo słów i złożono wiele deklaracji. W jaki sposób wizytę komentują media nad Sekwaną? Główne dzienniki, „Le Monde” i „Le Figaro” podkreślają, że wizyta może stanowić punkt zwrotny w relacjach Paryża i Warszawy.

We Francji zwraca się uwagę na podpisanie polsko-francuskiego programu współpracy w ramach partnerstwa strategicznego oraz na możliwość rozwinięcia współpracy w dziedzinie energetyki i przemysłu. We Francji zwraca się także uwagę na deklaracje ożywienia spotkań w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz na zapewnieniach prezydenta Francji odnośnie przywiązania do NATO i dalszego prowadzenia rozmów z Rosją w ramach postępów w rozwiązywaniu sytuacji na Ukrainie.

We wtorek drugi dzień wizyty Emmanuela Macrona w Polsce. Prezydent uda się do Krakowa, gdzie zwiedzi Wawel a w samo południe wygłosi wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim („Polska i Francja w Europie”).

Francja: Marine Le Pen znów chce być prezydentem

Choć do wyborów prezydenckich we Francji jeszcze ponad 2 lata, liderka nacjonalistycznej partii Zjednoczenie Narodowe już ogłasza początek swojej kampanii wyborczej. O prezydenturę starała się już dwa razy. Bez powodzenia.

 

Marine Le Pen ogłosiła start swojej kampanii na konferencji prasowej w …