Heiko Maas: Zjednoczone Niemcy to też zjednoczona Europa

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w formule Gymnich w Berlinie [Twitter, GermanyForeignOffice, @GermanyDiplo / Photothek]

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w formule Gymnich w Berlinie [Twitter, GermanyForeignOffice, @GermanyDiplo / Photothek]

Z okazji 30. rocznicy zjednoczenia RFN i NRD szef niemieckiej dyplomacji opublikował list, w którym przekonuje, że europejska solidarność jest koniecznym warunkiem funkcjonowania zjednoczonych Niemiec oraz skutecznej odpowiedzi na kryzysy nękające obecnie UE.

 

W liście Heiko Maas przywołał słynne słowa byłego kanclerza Niemiec i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Willy’ego Brandta wypowiedziane przy okazji połączenia się Republiki Federalnej Niemiec i Niemieckiej Republiki Demokratycznej: „Teraz zrasta się to, co do siebie należy”.

Jednak zdaniem Maasa „można mieć wątpliwości, czy Willy Brandt naprawdę miał na myśli tylko Niemcy”. Jak bowiem zauważa niemiecki minister, „już nazajutrz po upadku muru mówił on o „czymś wielkim…, aby części Europy znów się zrosły””.

Maas: „Więcej Europy” to nie koszt, ale kolejne osiągnięcie

„Jedność Niemiec i integracja europejska są i pozostaną nierozerwalnie ze sobą związane”, podkreśla szef niemieckiego MSZ. Jak zauważa, w wielu miastach NRD „setki tysięcy ludzi manifestowało, domagając się wolności”, ale nie wolno zapominać, że „także w Europie Środkowej i Wschodniej kobiety i mężczyźni wszędzie wychodzili na ulice i swoim dążeniem do wolności obalili mury i zasieki”.

W opinii Maasa ta ogólnoeuropejska determinacja pokazuje, że „przyszłość Niemiec leżeć może tylko i wyłącznie w rzeczywiście zjednoczonej Europie”. „Więcej Europy” nie jest ceną, którą my Niemcy musieliśmy zapłacić za zjednoczenie, lecz jest kolejnym osiągnięciem historycznym”, uważa minister.

Jak zaznacza, „kolejne wielkie kamienie milowe (po zjednoczeniu Niemiec – red.) są dobrze znane: utworzenie Unii Europejskiej na mocy Traktatu z Maastricht, Unia Gospodarcza i Walutowa, nasz dzisiejszy Traktat Lizboński, a przede wszystkim przystąpienie do Unii Europejskiej państw Europy Środkowej i Wschodniej, których dążenie do wolności i siła działania stały się decydującym bodźcem dla dalszej integracji Europy”.

30 lat po zjednoczeniu Niemiec: Jedna RFN czy kraj wciąż podzielony na pół?

W dniu 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec analizujemy wciąż zróżnicowany krajobraz gospodarczy, polityczny i społeczny zjednoczonej Republiki Federalnej Niemiec.

Wyzwania stojące przed Unią Europejską

Według niemieckiego ministra dziś wspólnota europejska stoi przed zupełnie odmiennymi problemami, niż trzy dekady temu, a koronawirus jedynie uwidocznił te wyzwania, sprawiając, że stają się one jeszcze trudniejsze.

„Kryzys w związku z pandemią koronawirusa nie występuje po prostu równolegle z innymi kryzysami, takimi jak przybieranie na sile prawicowych nacjonalistów i populistów w całej Europie, rosnąca rywalizacja między Stanami Zjednoczonymi i Chinami oraz niebezpieczeństwo, jakim dla naszych demokracji jest dezinformacja. Pandemia pogłębia i zaostrza te kryzysy”, pisze Heiko Maas.

Szef dyplomacji RFN stwierdza, że owe problemy, podobnie jak te sprzed 30 lat, wymagają „prawdziwie europejskiej odpowiedzi”. „A ta odpowiedź jest taka sama jak po zjednoczeniu naszego kontynentu: potrzebujemy solidarności wewnętrznej, aby Europa w sposób suwerenny mogła na zewnątrz realizować swoje wartości i interesy”

Minister wskazuje, że w ostatnim czasie Europa pokazała właśnie taką solidarność, przyjmując „historycznie bezprecedensowy” pakiet na rzecz przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19. Jego zdaniem następnym krokiem powinna być budowa Europy „socjalnej i innowacyjnej” oraz kształtowaniu „zrównoważonej gospodarki europejskiej, z ambitnymi celami w zakresie ochrony klimatu i środowiska”.

Prezydencja w czasach zarazy: Co udało się osiągnąć Niemcom na półmetku przewodnictwa w Radzie UE?

W jaki sposób Niemcy szukają odpowiedzi na współczesne wyzwania i problemy Europy? 

„Wiemy, jak trudno jest się scalić”

Jak jednak podkreśla Maas, aby realizacja tych celów stała się możliwa, wśród państw europejskich potrzebne jest takie samo zaufanie i zaangażowanie, „z jakimi mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej 30 lat temu wywalczyli jedność i wolność”.

Zaznacza, że kluczową rolę w budowaniu zaufania ma szczera dyskusja i zrozumienie dla swojej różnorodności, ale jednocześnie zjednoczenie wokół wspólnych wartości.

„My, Niemcy, wiemy, jak trudno jest się scalić. Ale wiemy też, że jest to warte każdego wysiłku. Dlatego dzisiaj z takim samym zapałem angażujemy się na rzecz jedności Europy jak przed 30 laty na rzecz jedności Niemiec”.

Ambasador Niemiec: Rozumiem wciąż żywe uczucia Polaków związane z niemieckimi zbrodniami

„Polskę i Niemcy wiele łączy. Jako ważni partnerzy w centrum Unii mamy przed sobą pełną wyzwań agendę”, stwierdził nowy ambasador RFN.

Ambasador Niemiec dziękuje Polakom

W związku z 30. rocznicą zjednoczenia Niemiec specjalne oświadczenie wydał również ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Podziękował on Polakom za to, że poprzez własne działania demokratyczno-niepodległościowe przyczynili się do tego, co miało następnie miejsce w Niemczech,

„Zjednoczenie Niemiec, ta wspaniała chwila w naszej historii, jest nierozerwalnie związane z wołaniem o wolność, jakie wyszło z Gdańska. Dążenie „Solidarności” do wolności zainspirowało obywatelki i obywateli NRD”, stwierdził ambasador. „To Polacy uruchomili tę lawinę, która obaliła mur berliński i zerwała żelazną kurtynę. My, Niemcy, zawsze będziemy za to Polsce wdzięczni”, dodał.

„Wdzięczni będziemy zawsze za pojednanie naszych krajów, za dłoń, którą Państwa kraj podał nam po niewybaczalnych okrucieństwach II wojny światowej”, powiedział Freytag von Loringhoven. „Na tym pojednaniu opiera się nasza dzisiejsza przyjaźń. Przyjaźń, która urosła jak mocne drzewo o silnych korzeniach”, zaznaczył.

„To dla mnie zaszczyt, że mogę wspólnie z Państwem pielęgnować to drzewo”, podsumował w języku polskim.

 

Pełną treść listu ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa z okazji 30-lecia zjednoczenia Niemiec można znaleźć TUTAJ.