Kwieciński: Nowe kryteria podziału wspólnego budżetu “niepotrzebnie dzielą UE”

Minister rozwoju Jerzy Kwieciński, źródło twitter

Minister rozwoju Jerzy Kwieciński, źródło twitter

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział wczoraj (5 września), że czynniki takie jak przyjmowanie uchodźców czy poziom bezrobocia – które mają być uwzględniane przy podziale unijnych pieniędzy – „nie są adekwatne” i  “niepotrzebnie dzielą Unię Europejską”.

 

“Polityka spójności jest bardzo silną polityką i będzie miała swoje znaczące miejsce w nowej perspektywie finansowej” – zapewnił przy tym Jerzy Kwieciński w TVN24. Zastrzegł  jednak, że pieniędzy na tę politykę będzie mniej i mniej dostanie również Polska. “Dlatego, że Polska się rozwija, nasze regiony są bogatsze, a to automatycznie oznacza mniej pieniędzy” – wyjaśniał szef resortu rozwoju.

Cięcia w unijnych funduszach dla Polski większe niż zakładano?

Gdy na początku maja Komisja Europejska przedstawiła propozycję kształtu nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2021-2027, okazało się, że zarówno całkowita suma zobowiązań, jak i suma płatności są nieco wyższe niż w poprzedniej „siedmiolatce”. Ponieważ jednak należy doliczyć jeszcze wskaźnik …

Jak podkreślił Jerzy Kwieciński o tym, że teraz pieniędzy będzie mniej wiadomo było już 7-8 lat temu, podczas negocjacji dotyczących poprzedniego, wieloletniego budżetu UE (na lata 2014-2020). Mimo to – zapewnił minister – nasz kraj pozostanie wyraźnie największym beneficjentem w UE.

Polska dostanie mniej

Propozycja dotycząca przyszłego wspólnego budżetu, którą w maju przedstawiła Komisja Europejska zakłada, że w ramach polityki spójności Polska ma otrzymać 64 mld euro. Cięcia wynoszące około 23 proc. oznaczają, że do Polski trafi prawie 20 mld euro mniej niż obecnie.

Znaczące cięcia w funduszu spójności dla Polski

Potwierdziły się nieoficjalne informacje, że w ramach polityki spójności Polska ma otrzymać w nowej perspektywie finansowej UE 64,4 mld euro, czyli o 23 proc. mniej niż w obecnej (na lata 2014-2020). KE przedstawiła nową metodologię podziału środków.

Krzywdzące kryteria niepotrzebnie dzielą UE

“Zależy nam na tym, aby podział tych środków następował w sposób sprawiedliwy” – oświadczył minister.  Zwrócił przy tym uwagę, że czynniki takie jak przyjmowanie uchodźców czy poziom bezrobocia – które tym razem mają być uwzględniane przy podziale unijnych pieniędzy – „nie są adekwatne” i krzywdzące dla Polski i pozostałych państw regionu.

Polska przeciw propozycji KE dot. nowego, wieloletniego budżetu UE

Polska opowiada się przeciwko propozycji wieloletniego budżetu UE, jaki przedstawiła Komisja Europejska. Minister ds. europejskich Konrad Szymański oświadczył wczoraj (14 maja) w Brukseli, że przewidywane cięcia są nie do zaakceptowania.
 

Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady UE ds. Ogólnych odbyła się pierwsza polityczna …

“Nie wzięto pod uwagę czynników, które są ważne dla Polski czy dla krajów naszego regionu (…) natomiast wzięto wskaźniki bardzo korzystne dla krajów z południa Europy” – podkreślił, wyliczając czynniki ważne dla naszego kraju: walkę ze smogiem, niższy poziom zatrudnienia czy znacznie mniejszą innowacyjność naszej gospodarki. “To bardzo niepotrzebne dzielenie Unii Europejskiej” – podkreślił Kwieciński.

Największe inwestycje publiczne czekają Polskę w latach 2019-20

Szef resortu rozwoju przewiduje tempo wzrostu inwestycji w naszym kraju wzrośnie w najbliższych latach, a inwestycje już “dodają swój udział do dynamiki PKB”. Minister przyznał, że na razie są to w dużej mierze inwestycje publiczne, ale prognozuje włączenie się inwestycji prywatnych “za chwilę”.

Dodał, że nadal przed nami jest największa dynamika inwestycyjna z sektora publicznego. “To będzie 2019-2020 rok. Nasze programy rządowe i współpraca z sektorem prywatnym pociągną za sobą inwestycje w sektorze prywatnym” – zapowiedział minister Kwieciński.

Budżet UE: Rozwój regionalny i polityka spójności po 2020 r.

Informacja prasowa

Na okres obowiązywania następnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021-2027 Komisja proponuje unowocześnić politykę spójności – główną politykę inwestycyjną UE i jeden z jej najbardziej konkretnych przejawów solidarności.
 

Gospodarka UE przeżywa ożywienie, ale konieczne są dodatkowe wysiłki inwestycyjne w celu …