Kto zastąpi Annegret Kramp-Karrenbauer?

Przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer / Zdjęcie via twitter @ A. Kramp-Karrenbauer @akk

Rezygnacja Annegret Kramp-Karrenbauer jest porażką projektu Angeli Merkel, która chciała zapobiec wojnie sukcesyjnej w CDU. Stawką rozpoczynającej się rywalizacji o przywództwo w partii jest również fotel kanclerski.

 

 

Głównym celem rozdzielenia funkcji kanclerza od przewodniczego partii było uniknięcie walk wewnętrznych w rywalizacji o schedę po Angeli Merkel. Jednak polityczny kryzys w Turyngii pokazał, że Annegret Kramp-Karrembauer (AKK) nie udało się zbudować silnej pozycji w partii. CDU rozpoczyna wyścig o przywództwo – a być może także o fotel kanclerski – podzielona wewnętrznie. W rywalizacji brak zdecydowanego faworyta. Na giełdzie pojawiają się cztery nazwiska, w tym jednego z głównych partyjnych oponentów Merkel i Kramp-Karrembauer.

Niemcy: Annegret Kramp-Karrenbauer zrezygnuje z szefowania CDU

Sensacja na niemieckiej scenie politycznej. Przewodnicząca rządzącej chadeckiej partii CDU Annegret Kramp-Karrenbauer zrezygnuje z kierowania ugrupowaniem. Nie będzie też się ubiegać o fotel kanclerza po wyborach parlamentarnych w 2021 r.

 

Pierwsze informacje na ten temat podał dziś (10 lutego) rano dziennik …

Chybiony plan

Wybory na premiera Turyngii wstrząsnęły fundamentami niemieckiej polityki, a dla Kramp-Karrembauer okazały się początkiem końca sprawowania funkcji przewodniczącej CDU, a w przyszłości zastąpienia Angeli Merkel na stanowisku kanclerz Niemiec. AKK wytrwa na stanowisku przewodniczącej do czasu wyboru nowego przewodniczącego w grudniu 2020 r., jednak jak przekonuje w rozmowie z EURACTIV.pl Lidia Gibadło z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), „przez najbliższe miesiące szefowa CDU będzie przede wszystkim administrowała, a nie rzeczywiście rządziła”. AKK zapowiedziała także chęć pozostania na stanowisku minister obrony do końca obecnej kadencji w 2021 r.

Rezygnacja Kramp-Karrenbauer zbiega się w czasie z ostatnimi miesiącami Merkel na stanowisku kanclerz Niemiec. Uporządkowany i od dawna zaplanowany proces sukcesji nie wypalił z powodu kryzysu politycznego wywołanego przez wybór premiera lokalnego rządu w Turyngii.

Niemcy: Co dalej z Turyngią? Nowych wyborów jednak nie będzie?

Pogłębia się kryzys polityczny w położonej na wschodzie Niemiec Turyngii. Skandal wybuchł po tym, jak na premiera tego kraju związkowego wybrany został polityk lokalnej FDP. Poparła go bowiem skrajnie prawicowa AfD. Ale wbrew wcześniejszym zapowiedziom może nie dojść do nowych …

Czterech muszkieterów

Merkel powiedziała w poniedziałek (10 lutego), że żałuje rezygnacji Kramp-Karrenbauer. „Szanuję jej decyzję, ale jest mi niezmiernie przykro. Mogę jednak sobie wyobrazić, że nie była to łatwa decyzja. Dziękuję jej za chęć pokierowania procesem wyboru następcy”, podkreśliła kanclerz. Kramp-Karrenbauer podjęła decyzję o rezygnacji ze względu na działania lokalnych struktur, które opowiedziały się przeciwko wytycznym centrali z Berlina. Już po ubiegłotygodniowym wyborze liberała Thomasa Kemmericha, AKK pojechała do Erfurtu, domagając się poparcia przez lokalne struktury organizacji nowych wyborów w landzie. Odmowa potwierdziła pojawiające się od wielu miesięcy sygnały o słabej pozycji obecnej przewodniczącej w partii.

Kto zatem może objąć przywództwo w CDU? „Jest jeszcze za wcześnie, by rozstrzygać, kto mógłby zastąpić Annegret Kramp-Karrenbauer. Nikt nie zgłosił oficjalnie swojej kandydatury na stanowisko przewodniczącego CDU, jednak na giełdzie nazwisk wymienia się trójkę kandydatów: Friedricha Merza, Jensa Spahna i Armina Lascheta. Politykiem, który może zostać kandydatem na kanclerza z ramienia chadecji podczas kolejnych wyborów do Bundestagu, jest również szef CSU i premier Bawarii Markus Söder„, wylicza Lidia Gibadło z PISM.

Niemcy: Premier Turyngii wybrany dzięki głosom skrajnej prawicy zrezygnował

Lider liberałów (FDP) w Turyngii, wybrany w środę na premiera tego kraju związkowego dzięki poparciu skrajnie prawicowej AfD, ogłosił rezygnację ze stanowiska.

 

 

Thomas Kemmerich po niespełna 24 godzinach od wyboru na premiera położonej na wschodzie kraju Turyngii m.in. dzięki głosom skrajnie …

Zwrot na prawo?

Dr Agnieszka Łada z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (DPI) w Darmstadt przekonuje, że „najwięcej uwagi w mediach poświęca się Merzowi, który przegrał z AKK głosowanie na szefa partii w grudniu 2018 r.”. „Merz jest kandydatem, który cieszy się poparciem w kręgach konserwatywnych i gospodarczych. Od wyborów w 2018 r. konsekwentnie budował swoją pozycję w partii, podkopując pozycję Kramp-Karrenbauer. To kandydat „na prawo” od Merkel”, ocenia Agnieszka Łada. Ekspertka DPI zwraca uwagę, że „lewe skrzydło CDU widzi w wyborze Merza zagrożenie nawiązaniem jakiejś formy współpracy z populistyczno-prawicową Alternatywą dla Niemiec (AfD)”.

Lidia Gibadło dodaje, że Merz cieszy się dużą popularnością partyjnej młodzieżówki. „Symptomatyczna była scena z ubiegłorocznego zjazdu Junge Union, gdzie Merz był o wiele bardziej oczekiwanym gościem niż Kramp-Karrenbauer”.

Innym potencjalnym kandydatem jest 39-letni minister zdrowia Jens Spahn. W 2018 r. zajął trzecie miejsce za AKK i Merzem. „To polityk nowego pokolenia, który sprawdza się w zarządzaniu trudnym resortem. Jego ewentualny sukces byłby powiewem świeżości dla CDU”, ocenia Agnieszka Łada. Z kolei Armin Laschet, który w 2018 r. zrezygnował z ubiegania się o przywództwo w partii, sprawuje funkcję premiera landu Nadrenii Północnej-Westfalii. „Jego wybór byłby oceniany jako pewna forma kontynuacji polityki Angeli Merkel”, twierdzi ekspertka DPI.

Niemcy: Liberał premierem Turyngii. Ale z poparciem skrajnej prawicy

Polityczna sensacja w Turyngii. Przedstawiciel liberalnej partii FDP został premierem tego położonego na wschodzie Niemiec kraju związkowego. Poparli go jednak nie tylko przedstawiciele chadeckiej CDU, ale także skrajnie prawicowej AfD.

 

Liberałowie dokonali w landtagu w Erfurcie (stolicy Turyngii) niemożliwego. Zdobyli stanowisko …

Jaka przyszłość przed CDU?

Według Lidii Gibadło „żaden z kandydatów nie będzie akcentował kontynuacji polityki Angeli Merkel. W partii panuje przekonanie o końcu epoki obecnej pani kanclerz. Istnieje zapotrzebowanie na otwarcie nowego rozdziału w historii CDU”. Dlatego najbliższe miesiące będą bardzo trudne dla niemieckich chadeków. „Wybory na szefa ugrupowania – zapewne poprzedzone wyborem kandydata na kanclerza – odbędą się w grudniu 2020 r. Tymczasem przez najbliższe miesiące CDU będzie funkcjonowała bez silnego lidera i z rozprężonymi strukturami”, argumentuje analityczka PISM.

Sytuacja w Turyngii udowodniła, że Annegret Kramp-Karrenbauer nie udało się zapanować nad partią. „Jednak należy przyznać, że AKK nie otrzymała wystarczającego wsparcia ze strony innych ważnych polityków w partii. Dodatkowo musiała zmierzyć się z krytycznymi wypowiedziami także ze strony Merza czy Lascheta. Kramp-Karrenbauer próbowała bezskutecznie połączyć różne nurty w ramach CDU”, przekonuje Agnieszka Łada. Jednocześnie rezygnacja AKK pokazała, że pomysł rozdzielenia urzędu kanclerza od szefostwa w partii – pierwszy taki przypadek w historii chadecji – okazał się nietrafiony. To także porażka obciążająca Merkel, która była autorką tej inicjatywy.

Niemcy: Pierwsze zakażenia koronawirusem. Chorzy nie byli w Chinach

W Niemczech potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia nowym wirusem ostrego zapalenia płuc, którego epidemia wybuchła w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Nikt z chorych nie był jednak w Azji. Zarazili się od współpracownicy jednego z nich, która przyjechała z Chin.

 

Oznacza …

Nie tylko wybory przewodniczącego

Obie ekspertki zapytane przez EURACTIV.pl podkreślają, że w najbliższych tygodniach CDU musi zmierzyć się z pytaniem o formę współpracy z postenerdowską Lewicą (Die Linke) we wschodnich landach oraz z zareagowaniem na rosnącą popularność niemieckich Zielonych – w niedalekiej przyszłości być może przyszłych koalicjantów.

„Kierownictwo CDU jak dotąd odnosiło się niezbyt przychylnie do współpracy z Die Linke. Jednak regionalne struktury chadeków przypominają, że w kontekście skomplikowanej sytuacji politycznej w Turyngii – braku jasnej większości – taka współpraca może okazać się niezbędna np. do odblokowania sytuacji w tym landzie. Ponadto podkreśla się, że lider tamtejszej lewicy jest cenionym, pragmatycznym politykiem”, przypomina Agnieszka Łada.

Tymczasem – jak przypomina ekspertka DPI – paradoksalnie to Kramp-Karrenbauer wydawała się być gotowa na nawiązanie współpracy z Zielonymi. Ewentualny sukces Merza lub Spahna może przekreślić ewentualną współpracę i pociągnąć CDU na prawo”.

Niemcy mają plan odejścia od węgla brunatnego

Na nocnym spotkaniu w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie udało się uzgodnić plan całkowitego odejścia od produkcji energii ze spalania węgla brunatnego, który uchodzi za jeszcze bardziej zanieczyszczający środowisko niż węgiel kamienny. Wszystkie elektrownie węglowe w Niemczech mają zniknąć do 2038 …