Koronawirus: W jaki sposób Hiszpania i Portugalia zacieśnią współpracę regionalną?

Hiszpania, Portugalia, koronawirus, pandemia, COVID19

Na Szczycie Iberyjskim premierów Hiszpanii Pedro Sancheza i Antonia Costy (na zdj. w centralnym punkcie) w portugalskiej Guardzie zdecydowano o ułatwieniach w pracy służby zdrowia i administracji publicznej w rejonach nadgranicznych. / Foto via twitter [@antoniocostapm]

Portugalia i Hiszpania uzgodniły zasady współpracy przygranicznej w związku z rozwojem epidemii SARS-CoV-2.

 

 

Na Szczycie Iberyjskim w portugalskiej Guardzie w sobotę (10 października) zdecydowano o ułatwieniach w pracy służby zdrowia i administracji publicznej w rejonach nadgranicznych.

W Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano największą od początku wybuchu epidemii liczbę dobowych zakażeń.

Powstała w wyniku sobotniego szczytu tzw. sieć przygraniczna, gdzie będą obowiązywały nowe zasady, obejmuje terytorium Portugalii, na którym mieszka ponad 1 mln osób. W przypadku Hiszpanii dotyczy obszaru kraju zamieszkanego przez 3,3 mln osób.

Współpraca w trybie pandemii

Jak powiedział na konferencji prasowej premier Portugalii Antonio Costa, decyzje ze spotkania w Guardzie mają na celu jednoczesną walkę z epidemią oraz ułatwianie życia osobom mieszkającym i pracującym w pobliżu granicy.

Costa podkreślił, że oba iberyjskie rządy robią wiele, aby bronić się przed epidemią oraz przed paraliżem swoich krajów. „Nie możemy ponownie zatrzymać wszystkiego”, wyjaśnił. Wśród uzgodnionych w Guardzie decyzji jest między innymi rozpoczęcie współpracy między służbami ratunkowymi Hiszpanii i Portugalii, a także honorowanie kart zdrowia pacjentów po obu stronach granicy.

Rządy obu państw uzgodniły też, że w niedalekiej przyszłości rozpocznie się tworzenie szkół dwujęzycznych w regionach przygranicznych, a także wspólnych jednostek strażackich; w przypadku otrzymania zgłoszenia o tragicznym zdarzeniu akcja ratunkowa może zostać zainicjowana z terytorium kraju sąsiada.

Koronawirus: Jaki plan ma Hiszpania na wyjście z kryzysu?

Ile nowych miejsc pracy planuje stworzyć rząd Hiszpanii?

Inne zagadnienia dotyczące pandemii

Madryt i Lizbona zamierzają także współpracować w takich obszarach, jak sieć 5G, wodór, rozwój baterii elektrycznych. Premierzy Hiszpanii i Portugalii potwierdzili, że projekty te mogą zostać uwzględnione w ich krajowych planach odbudowy, które będą finansowane z funduszy UE.

Oba kraje zintensyfikują również współpracę w zakresie rozwoju wspólnej infrastruktury transportowej, głównie dla sieci kolei dużych prędkości, kolei konwencjonalnych i autostrad, również kwalifikujących się do finansowania UE w ramach Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU).