Koronawirus: Litwa, Łotwa i Estonia wprowadziły kwarantannę dla przyjezdnych z Polski

Chcąc zwiedzić Wilno Polacy będą musieli przejść po przyjeździe 14-dniową kwarantannę, źródło: Flickr, fot. Maciek Lulko (CC BY-NC 2.0)

Chcąc zwiedzić Wilno Polacy będą musieli przejść po przyjeździe 14-dniową kwarantannę, źródło: Flickr, fot. Maciek Lulko (CC BY-NC 2.0)

Państwa bałtyckie wprowadziły obowiązek odbywania 14-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski. To reakcja na ostatnie rekordy nowych zakażeń w naszym kraju.

 

Decyzję najpierw podjął rząd Litwy. Od poniedziałku (10 sierpnia) każda osoba – także litewscy obywatele – przyjeżdżająca z Polski będzie musiała odbyć dwutygodniową kwarantannę.

Krótko potem takie samo rozporządzenie wydano na Łotwie oraz w Estonii. Dotyczy ono również osób przyjeżdżających z Cypru. Natomiast obcokrajowcom z Holandii oraz Islandii w ogóle zakazano wjazdu.

Kraje bałtyckie jeszcze w maju porozumiały się bowiem i postanowiły koordynować ze sobą politykę graniczną w czasie pandemii. Dzięki temu powstała tzw. bańka podróżnicza. Aby można było swobodnie podróżować między Litwą, Łotwą a Estonią, trzy kraje wspólnie decydują o ewentualnych obostrzeniach dla obywateli państw trzecich.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Polska przekroczyła dopuszczalny poziom liczby nowych zakażeń

Na mocy tego porozumienia kwarantanna jest stosowana wobec przyjezdnych z krajów, gdzie średni wskaźnik dziennej liczby nowych infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 z ostatnich 14 dni przekroczył 16 na 100 tys. mieszkańców.

Zakaz wjazdu obowiązuje zaś dla obywateli tych państw, gdzie wskaźnik ten przekroczy 25 przypadków na 100 tys. mieszkańców. W przypadku Polski (według obliczeń ECDC, czyli Europejskiego Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób) wskaźnik wynosi obecnie 20,9 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Lista krajów objętych restrykcjami aktualizowana jest co piątek.

Wprowadzony przez Wilno, Rygę i Tallinn obowiązek odbywania po przyjeździe z Polski kwarantanny nie będzie dotyczył jedynie osób, które udają się do tych krajów do stałej pracy. Zatem nie obejmie na przykład polskich rolników uprawiających pola na Litwie.

Litewskie władze jeszcze w czwartek (6 sierpnia) zaapelowały do swoich obywateli, którzy obecnie przebywają w Polsce, aby powrócili do kraju do niedzieli do północy. Podobny apel wystosowano do osób planujących pojechać do naszego kraju na weekend.

Już wtedy było bowiem niemal pewne, że obowiązek kwarantanny zacznie obowiązywać, ponieważ wskaźnik nowych zakażeń wyliczany przez ECDC przekroczył w Polsce dopuszczalny przez państwa bałtyckie poziom.

Niemcy: Od soboty obowiązkowe testy dla podróżnych ze stref ryzyka. Które państwa na liście?

Jest to „zobowiązanie wobec całego społeczeństwa”, powiedział federalny minister zdrowia Jens Spahn.

Czy będzie całkowite zamknięcie granicy z Polską?

Zapowiedziano też, że jeśli ten wskaźnik przekroczy 25 przypadków na 100 tys. mieszkańców i będzie trzeba niemal całkowicie zamknąć granicę, wzmocniono zostaną w rejonie granicznych siły policyjne, aby zapobiec ewentualnemu przekraczaniu granicy bez kontroli. Do dyżurów granicznych gotowi są też pracownicy litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego.

Z kolei rządy Litwy i Estonii wydały dla swoich obywateli ostrzeżenia przed podróżami do Polski, jako do kraju ryzykownego epidemiologicznie. W piątek (7 sierpnia) w Polsce stwierdzono bowiem rekordowy wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Po raz pierwszy było więcej niż 800 przypadków, a dokładnie 809. Liczba odnotowanych od początku pandemii infekcji przekroczyła też 50 tys.

Rekordowe liczby zakażeń są w Polsce notowane od kilku dni. Poprzedni rekord – 726 przypadków – padł zaledwie dzień wcześniej w czwartek 6 sierpnia, a jeszcze wcześniejszy – 680 przypadków – we wtorek 4 sierpnia. Wyraźny wzrost liczby infekcji SARS-CoV-2 jest w Polsce obserwowany od drugiej połowy lipca.