Komitet Regionów ma nowego przewodniczącego

Apostolos Tzitzikostas, nowy przewodniczący Komitetu Regionów / Zdjęcie via twitter @tzitzikostas

Gubernator greckiego regionu Macedonia Środkowa Apostolos Tzitzikostas został wybrany nowym przewodniczącym Komitetu Regionów. Grek opowiada się za większym zaangażowaniem władz regionalnych w proces decyzyjny w Brukseli.

 

 

Komitet Regionów jest unijnym organem doradczym, w którym zasiadają samorządowcy ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Nowy szef Komitetu Apostolos Tzitzikostas zapowiada kształtowanie europejskich polityk w taki sposób, by przezwyciężyć problem „deficytu demokracji” w Europie. Grek opowiada się za zwiększeniem roli regionów w procesie decyzyjnym UE.

Kolejna debata w PE nt. praworządności w Polsce

Wczorajszą debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce przeprowadzono na wniosek liberalnej frakcji „Odnowić Europę”. Jej przyczyną było podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o powołaniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

Debatę otworzyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova, której podlegają w …

Unia musi się zmienić

„Brexit był sygnałem alarmowym, Europa musi być bliżej ludzi, a nasza instytucja ma tutaj kluczową rolę do odegrania”, mówił jeszcze przed wyborem Apostolos Tzitzikostas. Grek przekonuje, że kryzys instytucjonalny UE sprowokował radykalizację i sceptycyzm obywateli państw UE. „Europa musi udowodnić, że potrafi słuchać i potrafi się zmieniać”, podkreślił Tzitzikostas.

Nowy przewodniczący Komitetu Regionów pochodzi z Macedonii Środkowej, jednego z regionów najbardziej dotkniętych kryzysem migracyjnym w 2015 r. Dlatego, jak przekonuje Tzitzikostas, dobrze wie, jaki wpływ na lokalne społeczności mogą mieć polityki UE. 

„Unia zmaga się z deficytem demokracji. To kryzys instytucjonalny, który ma wpływ na życie wszystkich mieszkańców. Musimy zadbać o więcej demokracji. Najlepszym sposobem na to jest włączenie lokalnych władz w kształtowanie polityk UE. Przecież obywatele najbardziej ufają lokalnym politykom, swoim burmistrzom, gubernatorom czy prezydentom miast – tym, którzy są najbliżej”, dodał Grek. 

Bernard Guetta: W rozmowach z Rosją Unia Europejska musi zachować jedność

Już dawno skończyły się czasy sekretnej dyplomacji, więc nikt z Unii Europejskiej nie będzie się dogadywał z Rosją za plecami Polski, mówi francuski europoseł Bernard Guetta w rozmowie z EURACTIV.pl.

 

 

Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl: Dziś przyjeżdża do Polski prezydent Emmanuel Macron. Czego …

Kluczowe miesiące

Mandat Greka rozpoczyna się w kluczowym dla europejskich miast i regionów momencie. Trwają bowiem rozmowy ws. nowego budżetu UE, którego to regiony są największymi beneficjentami w postaci np. polityki spójności. Jednak zewsząd słychać głosy o możliwych cięciach w porównaniu do poprzednich lat, szczególnie od tzw. płatników netto, jak Niemcy, Austria czy Francja.

„Zrozumiałe jest, że po brexicie konieczne są cięcia”, przyznał nowy przewodniczący Komitetu Regionów, „ale musimy zdać sobie sprawę, że cięcia te nie powinny mieć wpływu na politykę lokalną, ani na życie codzienne unijnych obywateli, zwłaszcza w ramach pomniejszenia polityki spójności”.

Przewodniczący argumentował, że w najbliższych miesiącach dyskusja powinna skupić się na wzmacnianiu podstaw UE, wspólnego rynku, przekonując że sukcesy europejskich gospodarek mogą dać pozytywny impuls dla obywateli, pod warunkiem że będą odczuwalne w każdym zakątku Wspólnoty”. 

Grek odniósł się w tym kontekście do sztandarowej propozycji Komisji pod przewodnictwem Ursuli Von der Leyen, czyli Europejskiego Zielonego Ładu i towarzyszącego mu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Tzitzikostas zwrócił uwagę na grzech pierworodny FST, jakim jest podejmowanie decyzji o przydzieleniu pomocy na poziomie krajowym. Grek zasugerował, że więcej kompetencji powinny przejąć w tym przypadku zainteresowane regiony. 

Szef Rady Europejskiej zwołuje specjalny szczyt budżetowy UE

Charles Michel zaprosił przywódców państw członkowskich do Brukseli na 20 lutego. Przewodniczący Rady Europejskiej liczy, że uda się znaleźć kompromis w sprawie kształtu unijnego budżetu na lata 2021-2027. Na razie jednak rozbieżności są duże.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej napisał na Twitterze: „Zwołam …

Zmiany w połowie kadencji

Kandydaturę Tzitzikostasa wysunęła Europejska Partia Ludowa (EPL), która jest największą grupą polityczną Komitetu Regionów. Kadencja instytucji trwa pięć lat, jednak w połowie mandatu dojdzie do zmiany na stanowisku przewodniczącego. Greka zastąpi Portugalczyk Vasco Cordeiro z Partii Europejskich Socjalistów (PES).

Komitet Regionów, który jest organem doradczym UE, składa się z przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych. KE, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii samorządowców w procesie tworzenia prawa unijnego. Od nowej kadencji, w związku z brexitem, Komitet zmniejszono z 350 do 329 członków.

Przewodniczący Komitetu Regionów jest reprezentantem tej instytucji na zewnątrz oraz na bieżąco kieruje jej pracą. W praktyce zwołuje posiedzenia plenarne, zatwierdza ich agendy, a także koordynuje przygotowywanie opinii, o które występuje Komisja Europejska podczas prac legislacyjnych. Jest to funkcja społeczna; przewodniczący KR nie pobiera żadnego wynagrodzenia.

KE ujawniła pomysł na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

Fundusz Sprawiedliwej Transfomracji to część szerszego planu tzw. Europejskiego Zielonego Ładu, czyli działań mających przestawić unijną gospodarkę na neutralność klimatyczną do 2050 r. Jednocześnie ma wspierać gospodarkę i stworzyć nowe miejsca pracy. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma zaś pomagać tym państwom, …