Komitet Regionów chce utworzenia funduszu stabilizacyjnego dla regionów, które ucierpią z powodu brexitu

Siedziba Komitetu Regionów w Brukseli [Flickr/European Committee of the Regions/© European Union/fot. Nuno Rodrigues]

Jak ostrzega Komitet Regionów, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może przynieść liczne problemy wielu regionom i miastom w Europie. Z tego względu prosi Komisję o uruchomienie specjalnych funduszy na stabilizację regionalną przed 29 marca 2019 r. 

 

Komitet Regionów przeprowadził ostatnio badania nad tym jaki wpływ będzie miał brexit na sytuację poszczególnych miast i regionów w Unii. Okazało się, że jego negatywne skutki będą odczuwalne w wielu krajach, a w szczególności w Irlandii, Holandii, Belgii i Francji. „Wyjście Wielkiej Brytanii z UE w marcu przyszłego roku może przysporzyć wiele problemów lokalnym i regionalnym władzom w całej UE. Do tej pory nie zastanawialiśmy się za bardzo nad konsekwencjami brexitu w kontekście miast i regionów w Europie” – powiedział przewodniczący KR Karl-Heinz Lambertz. Jednocześnie Komitet nawołuje też do krajów członkowskich i instytucji unijnych, by okazały wsparcie dla władz lokalnych.

Komitet Regionów obawia się cięć w funduszach spójności

Członkowie KR wierzą, że to polityka spójności pomoże państwom członkowskim w przezwyciężeniu negatywnych skutków brexitu. Jednak to, co ich niepokoi, to nowy projekt budżetu, w którym KE zakłada obcięcie funduszy właśnie na rozwój regionalny o 7 proc. „Czas być pragmatycznym – w negocjacjach i w budżecie UE po wyjściu Wielkiej Brytanii. Zamiast tego pojawiły się propozycje obcięcia naszego najważniejszego funduszu – na politykę spójności – dodatkowo jeszcze nie wiemy, czy fundusze socjalne, rolne i na rybołóstwo zostaną wykorzystane na łagodzenie skutków brexitu” – dodaje Lambertz.

Jakie cięcia mogą dotknąć polityki spójności?

Dobiegają końca pierwsze konsultacje między państwami członkowskimi na temat przyszłości unijnego finansowania po 2020 r., w tym polityki spójności. Brexit oraz nowe wyzwania stojące przed UE wymagają zmian w kształcie nowej siedmioletniej perspektywie budżetowej. Wiele wskazuje na to, że cięcia …

Komitet Regionów bronił swojego przekonania, że „silna polityka spójności, łącznie z wzmocnionymi programami europejskiej współpracy terytorialnej tj. Interreg, jest dla władz lokalnych i regionalnych UE niezbędna w przezwyciężeniu skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE”. W dalszej części nalega, by Komisja wzięła też pod uwagę, czy zmiany w finansowaniu innych wspólnych polityk, np. rybołówstwa i rolnej, nie mogłyby zostać wykorzystane jako narzędzia łagodzące skutki brexitu.

Cięcia w unijnych funduszach dla Polski większe niż zakładano?

Gdy na początku maja Komisja Europejska przedstawiła propozycję kształtu nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2021-2027, okazało się, że zarówno całkowita suma zobowiązań, jak i suma płatności są nieco wyższe niż w poprzedniej „siedmiolatce”. Ponieważ jednak należy doliczyć jeszcze wskaźnik …

Wielka Brytania powinna zostać partnerem regionalnym?

Komitet Regionów zauważa także, że zdecydowanie zbyt mało uwagi poświęca się kwestii przyszłych relacji władz lokalnych i regionalnych z Wielką Brytanią. Chce, by jeszcze przed brexitem powstał specjalny organ podlegający KR, który zajmowałby się relacjami między stronami podczas okresu przejściowego i po nim.

Komitetowi zależy, by Wielka Brytania pozostała partnerem we współpracy regionalnej z UE, szczególnie ze względu na Irlandię. Jak twierdzi Lambertz, „nie można dopuścić do stworzenia granicy w Irlandii i trzeba kontynuować realizowanie programów unijnych, takich jak EU Peace i Interreg, które pomogły w budowaniu pokojowych relacji w latach po porozumieniu wielkopiątkowym.”

Jeśli będzie więcej wiadomo o warunkach brexitu, Szkocja rozważy kolejne referendum niepodległościowe

Tak zapowiedziała we wczorajszym (20 maja) wywiadzie telewizyjnym szefowa lokalnego szkockiego rządu Nicola Sturgeon. Szkoci są największymi euroentuzjastami Unii Europejskiej w całym Zjednoczonym Królestwie. Podczas referendum na temat brexitu w 2016 r. to właśnie na terenie Szkocji wygrali zwolennicy pozostania …