Komisja Europejska gotowa pomóc Polsce po nawałnicach

Corina Cretu, unijna komisarz ds. polityki regionalnej

Corina Cretu, unijna komisarz ds. polityki regionalnej// Źródło: Facebook/Corina Cretu

Komisja Europejska jest otwarta do udzielenia pomocy finansowej dla poszkodowanych w nawałnicach, które w ostatnim czasie nawiedziły Polskę. Wczoraj (17 sierpnia) unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu zapowiedziała, że rozmowy na ten temat się rozpoczną, jeśli polski rząd wyśle stosowny wniosek.

 

W czwartek (17 sierpnia) odbyła się konferencja prasowa z udziałem komisarz Rumunki Coriny Crețu – tematem głównym konferencji były zmiany w polityce spójności po czerwcowych pożarach w środkowej Portugalii. Jak poinformowała komisarz Crețu, ponad 45 mln euro zostanie przeznaczonych na odbudowę infrastruktury dla portugalskich małych i średnich przedsiębiorstw.

Podczas konferencji prasowej komisarz z Rumunii odniosła się również do gwałtownych nawałnic, jakie w nocy z 11 na 12 sierpnia nawiedziły północno-zachodnią Polskę.

„Jesteśmy gotowi do rozmów”

Komisja Europejska wyraziła solidarność z osobami, które ucierpiały w wyniku ubiegłotygodniowych nawałnic w Polsce. „Kierujemy nasze myśli przede wszystkim ku ofiarom i ludziom, którzy ucierpieli, a także lokalnym władzom, które walczą ze skutkami nawałnic. To niezwykle ważne wyrażać solidarność w momencie kryzysu w państwach członkowskich” – podkreśliła unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu.

Komisarz z Rumunii zadeklarowała gotowość do współpracy z polskim rządem ws. ewentualnej pomocy finansowej dla poszkodowanych w wyniku gwałtownych burz. Konieczna jest jednak prośba rządu do KE o wsparcie wraz z szacunkowymi danymi strat wynikających z nawałnic. „Zawsze, gdy takie rzeczy mają miejsce, wyrażamy solidarność i gotowość do pomocy. To, w jaki sposób pomagamy Portugalii, wynikało z prośby tego kraju. Jak dotąd nie otrzymaliśmy żadnej prośby od polskich władz, ale jesteśmy gotowi rozmawiać i czekać, czy wsparcie będzie potrzebne” – powiedziała Crețu.

Szansa na wsparcie z Funduszu Solidarności

Polska ma szanse na uzyskanie pomocy finansowej dla osób najbardziej poszkodowanych w wyniku ubiegłotygodniowych nawałnic z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE). Fundusz został utworzony w celu reagowania na poważne klęski żywiołowe i stanowi wyraz europejskiej solidarności z ofiarami różnych kataklizmów. FSUE powołano w wyniku powodzi, które nawiedziły Europę Środkową w 2002 r.

Do tej pory wsparcie z Funduszu otrzymały 24 państwa członkowskie UE na pokrycie skutków 76 różnego rodzaju klęsk żywiołowych. Łącznie Unia przekazała państwom z FSUE ponad 5 mld euro. Najwięcej środków z Funduszu wykorzystały Włochy, które aż dziewięciokrotnie uzyskały wsparcie z FSUE o łącznej wartości ponad 2,5 mld euro – z czego aż prawie 1,2 mld euro zostało przeznaczonych na odbudowę terenów zniszczonych po trzech trzęsieniach ziemi w 2016 i 2017 r. Polska uzyskała potrzebne środki z FSUE raz – po powodziach w maju 2010 r. polskie władze otrzymały z Funduszu ponad 105 mln euro.

Rząd prawdopodobnie poprosi KE o pomoc

Na czwartkowej konferencji prasowej ws. usuwania skutków nawałnic głos zabrał minister energii Krzysztof Tchórzewski. Według niego, istnieje prawdopodobieństwo, że Polska zwróci się o pomoc do Komisji Europejskiej – nie wspominał jednak, że chodzi o wsparcie z Funduszu Solidarności. „Myślę, że (…) ewentualnie będziemy się zwracali o to, żeby Komisja Europejska wyraziła zgodę na dokonanie zmiany lokalizacji środków, które Polsce są w ramach programu 2014-2020 przyznane” – powiedział Tchórzewski.

O pomocy finansowej z Funduszu wypowiedziało się także Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które doceniło gotowość KE do włączenia się w działania mające na celu pomoc ofiarom nawałnic. „Rząd RP jest obecnie na etapie szacowania strat poniesionych przez mieszkańców dotkniętych terenów” – poinformowało MSZ w komunikacie. Resort dodał również, że po zakończeniu zbierania danych o wyrządzonych szkodach zostaną podjęte rozmowy z Komisją Europejską ws. ewentualnego uruchomienia środków z FSUE.

Na skutek nawałnic, które przeszły nad północno-zachodnią Polską, zginęło sześć osób, a około 50 zostało rannych. Według danych Lasów Państwowych, w ubiegłym tygodniu nawałnice uszkodziły 45 tys. hektarów lasu. Prowizoryczne straty finansowe wynoszą już ponad 1 mld złotych.