Fundusz Odbudowy: Dziś Finlandia zdecyduje o losie unijnych miliardów

fundusz-odbudowy-komisja-europejska-Marin-ratyfikacja-unia-europejska-pandema-kryzys-gospodarka-COVID19

Premier Finlandii Sanna Marin / Zdjęcie via flickr.com @FinnishGovernment licencja (CC BY 2.0)

Nadal osiem państw członkowskich nie ratyfikowało stosownej ustawy dotyczącej zasobów własnych UE. Poza Polską są to Austria, Estonia, Finlandia, Węgry, Irlandia, Holandia i Rumunia. Dziś głosowanie w Eduskuncie – jednoizbowym parlamencie Finlandii. Rząd potrzebuje większości 2/3 głosów.

 

 

Dziś fińscy posłowie zagłosują w sprawie ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy, pisze Pekka Vanttinen z EURACTIV.com. Finlandia jest jedynym krajem UE, w którym wymagana jest większość dwóch trzecich głosów w parlamencie do zatwierdzenia unijnego pakietu ratunkowego. Nie jest pewne czy uda się uzyskać wymaganą większość chociaż rząd najprawdopodobniej może liczyć na przychylność opozycyjnej Partii Koalicji Narodowej (PKN).

Fundusz Odbudowy: “Szansa stulecia” czy przesadzone nadzieje na cud gospodarczy?

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przekonuje, że Fundusz Odbudowy „umożliwi Europie wyjście z kryzysu silniejszą”.

Losy Funduszu Odbudowy ważą się w Finlandii

Aby unijny Fundusz Odbudowy mógł zostać wdrożony wszystkie kraje członkowskie UE powinny go ratyfikować. Problemem może być Finlandia, gdzie rząd nie ma 2/3 głosów w parlamencie, taki jest wymóg fińskiego prawa, do przegłosowania stosownej ustawy.

Dwa tygodnie temu tamtejsza parlamentarna komisja ds. konstytucyjnych zdecydowała, że do zatwierdzenia funduszu naprawczego wymagana będzie większość dwóch trzecich głosów. Oznacza to, że rząd będzie potrzebował głosów partii opozycyjnych.

Odrzucenie funduszu przez Eduskuntę – jednoizbowy parlament – oznacza, że wszystko musiałyby zostać zaczęta od nowa: nowe propozycje, nowa procedura ratyfikacji, a odrzucenie pakietu stymulacyjnego spowodowałoby również obalenie siedmioletniego porozumienia budżetowego UE.

Dzień Europy 2021. Czego potrzeba dziś Unii Europejskiej?

71 lat temu podpisana została historyczna deklaracja Schumana.

Unijni komisarze nie pomagają rządowi Sanny Marin

Agencja Reuters poinformowała, że unijni komisarze stwierdzili w trakcie poniedziałkowych (10 maja) obrad Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego, że ustalenia dotyczące unijnego funduszu naprawczego mogą stać się regularnym, a nawet trwałym sposobem na pobudzenie wzrostu i transformacji gospodarczej w krajach członkowskich UE.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis i komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni powiedzieli, że fundusz naprawczy nie będzie działaniem jednorazowym. To najgorsze z możliwych słów dla rządu premier Sanny Marin. Fiński rząd zaprezentował bowiem Fundusz Odbudowy parlamentowi oraz opinii publicznej jako jednorazowe działanie, zapewniając że w przyszłości nie będzie już innych prób wspólnego zadłużana się przez kraje członkowskie.

Fiński minister finansów Matti Vanhanen stwierdził, że to nie do unijnych komisarzy należy decyzja o przyszłym wykorzystaniu porozumienia. Dombrovskis odpowiedział na Twitterze po fińsku, że dla KE jest absolutnie jasne, że fundusz jest nadzwyczajnym, jednorazowym środkiem. Wkrótce okaże się czy takie zapewnienia wystarczą dla niechętnej idei wspólnego długu fińskiej opozycji.

Eurobarometr: Europejczycy chcą wzmocnienia roli UE w zarządzaniu kryzysowym

Oczekują także, że ich głos będzie bardziej brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji na szczeblu europejskim.

Ratunkiem głosy opozycyjnej Partii Koalicji Narodowej

Jak twierdzi Reuters Finlandia jednak prawdopodobnie zatwierdzi unijny plan odbudowy gospodarczej o wartości 750 mld euro. Stanie się to możliwe dzięki poparciu głosowania przez jedno z ugrupowań opozycyjnych.

Kai Mykkanen przewodniczący opozycyjnej Partii Koalicji Narodowej (PKN) mającej 38 deputowanych w parlamencie zadeklarował w rozmowie z agencją Reutera, że „większość posłów ugrupowania jest gotowa poprzeć propozycję rządu (dotyczącą wykorzystania części funduszu przez Finlandię) i zagłosuje za nią”. Do przegłosowania Funduszu Odbudowy wystarczy poparcie PKN. 

Wcześniej Mykkanen twierdził, że jego partia nie może poprzeć FO UE, bo projekt ma kilka wad, jednocześnie przyznawał, że nie chce wywoływać chaosu w UE. PKN skrytykowała rząd socjaldemokratki Sanny Marin za „źle wynegocjowaną” umowę, wskazując, że do 2058 r. Finlandia wpłaci 6,6 mld euro, a w zamian otrzyma tylko 2,9 mld euro.

Sejm przegłosował ratyfikację unijnego Funduszu Odbudowy. Sprzeciw Solidarnej Polski

Ratyfikacja zakłada zgodę na nowe zasoby własne UE, które są konieczne do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy „Next Generation EU”.

Krajowy Plan Odbudowy: Nadal nie wszyscy przesłali go do Brukseli

Wiadomo, że na „nie” zagłosuje 38 przedstawicieli nacjonalistycznej Partii Finów, której przewodniczący Ville Tavio podkreślił, że jej członkowie sprzeciwiają się „redystrybucji dochodów i pogłębiającej się federacji”.

Pięć partii rządzącej centrolewicowej koalicji posiada 117 mandatów w 200-osobowym parlamencie. Ponieważ jeden członek Partii Centrum ma zagłosować przeciwko unijnemu funduszowi, koalicja potrzebuje wsparcia 18 opozycyjnych parlamentarzystów, aby pakiet został przyjęty.

Jak dotąd Komisja Europejska otrzymała Krajowe Plany Odbudowy, które będą podstawą do wydatkowania unijnych miliardów z unijnego „koronafunduszu” od 14 z 27 państw członkowskich UE i oczekuje, że pozostałe plany pojawią się w najbliższych tygodniach, powiedział Reuterowi rzecznik wykonawczy UE.