Finlandia: Parlament ratyfikował Fundusz Odbudowy UE

Sanna Marin, Finlandia, premier

Premier Finlandii Sanna Marin / Zdjęcie: Unia Europejska, European Council and Council of the European Union Newsroom, https://newsroom.consilium.europa.eu/

Fiński parlament ratyfikował wczoraj (18 maja) unijny Fundusz Odbudowy „Next Generation EU”. Proces ratyfikacji wzbudzał w kraju duże emocje. Do zatwierdzenia pakietu przez parlament wymagana była większość 2/3 głosów. Rząd potrzebował wsparcia opozycji, która w ubiegłym tygodniu przeciągała parlamentarną debatę ze względu na ryzyko związane z konstrukcją samego funduszu

 

 

Finlandia jest jednym z tych krajów członkowskich, w których ratyfikacja unijnego pakietu ratunkowego – wartego 750 mld euro Funduszu Odbudowy – wzbudzała duże kontrowersje.

Przyjęcie ustawy w tej sprawie wymagało decyzją parlamentarnej komisji konstytucyjnej głosów dwóch trzecich Eduskunty, jednoizbowego fińskiego parlamentu, ponieważ z pakietem wiąże się „znaczące przesunięcie uprawnień państwa na szczebel UE”.

Finlandia: Gorąca debata w parlamencie. Odłożono głosowanie ws. unijnego Funduszu Odbudowy

Rząd potrzebuje większości 2/3 głosów, co oznacza potrzebę wsparcia w głosowaniu przez część opozycji. 

Opozycja miała do Funduszu Odbudowy wiele zastrzeżeń

Ostatecznie w głosowaniu lewicowo-centrową koalicję rządową wsparła większość liberalnych-konserwatystów. „Za” funduszem zagłosowało 134 deputowanych, przy 57 głosach przeciwko i ośmiu osobach wstrzymujących się od głosu.

Głosowanie opóźniło się o tydzień, gdyż opozycyjna eurosceptyczna Partia Finów przedłużała parlamentarną debatę w tej sprawie aż do wczesnych godzin w sobotę (15 maja). W ramach funduszu Finlandia miałaby otrzymać ok. 2,7 mld euro (w latach 2021-2023) i spłacić w najbliższych dziesięcioleciach ok. 6,5 mld euro.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, w parlamentarnej debacie krytykowano m.in. rezultat osiągnięty przez Finlandię podczas unijnych negocjacji nad pakietem, a także ryzyko związane z konstrukcją samego Funduszu jako instrumentu opierającego się na części grantowej i pożyczkowej.

Podkreślano możliwość ponoszenia stałej odpowiedzialności kraju także za długi innych państw członkowskich – zwłaszcza z unijnego wschodu oraz południa.

Parlament Europejski zatwierdził Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Kolejne miliardy euro dla Polski

Które polskie regiony otrzymają unijne miliardy na wsparcie transformacji? 

Na co Finlandia wyda unijne środki?

Według wstępnego planu rządu Sanny Marin, Finlandia zamierza wydać środki z unijnego koronakryzysu na działania związane ze zmniejszeniem szkodliwych emisji i przestawieniem gospodarki na jeszcze bardziej ekologiczną (w tym w sektorze energetycznym i przemyśle).

Wspierane mają być też inwestycje w elektrownie wiatrowe oraz biorafinerie czy – podobnie jak w innych krajach członkowskich – instalacje punktów ładowania samochodów elektrycznych w budynkach mieszkalnych.