Chorwacja wspiera aspiracje państw Bałkanów Zachodnich w drodze do UE

Chorwacki minister spraw zagranicznych i europejskich Radman Grlić (źródło: wikipedia)

Chorwacki minister spraw zagranicznych i europejskich Radman Grlić podczas wizyty w Tiranie i Skopje potwierdził aktywne wsparcie dla Albanii i Macedonii Północnej na drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej. W maju w Zagrzebiu odbędzie się szczyt UE-Bałkany Zachodnie, na którym może zapaść decyzja o rozpoczęciu negocjacji.

 

Radman Grlić, minister spraw zagranicznych Chorwacji, która sprawuje w tym półroczu prezydencję w Radzie UE, podkreślił wsparcie dla niezwłocznego otwarcia negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Minister przebywał 2 marca br. z oficjalną wizytą w Skopje i Tiranie.

W dniach 5-7 maja br. w Zagrzebiu odbędzie się szczyt UE-Bałkany Zachodnie, na którym może zapaść decyzja o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. W lutym prezydent Francji Emmanuel Macron sygnalizował bowiem, że jest otwarty na negocjacje, jeżeli marcowy raport Komisji Europejskiej pozytywnie zweryfikuje progres obu państw bałkańskich.

Chorwacka prezydencja w UE: Nie tylko rozszerzenie na Bałkany Zachodnie

„W styczniu Chorwacja przejmuje prezydencję w Radzie UE i wyjdzie z własną propozycją nowego budżetu unijnego. Chcemy, aby znalazło się więcej środków na politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną” – mówi w rozmowie z EURACTIV minister spraw zagranicznych Chorwacji Gordan Grlić-Radman.

 

 

Zoran …

Przełom w stosunkach między UE a Bałkanami

Radman Grlić podkreślił podczas pobytu w Tiranie, że Chorwacja będzie z całych sił dążyć, by jeszcze w tym półroczu rozpoczęto rozmowy akcesyjne. Minister dał tym samym do zrozumienia, że chciałby, aby negocjacje z Albanią i Macedonią Północną otwarto podczas przewodnictwa Chorwacji w Radzie UE. Grlić przypomniał, że majowy szczyt UE-Bałkany Zachodnie odbędzie się 20 lat po tym, jak w 2000 r. w Zagrzebiu otwarto perspektywy dla członkostwa Chorwacji w UE.

„Chcemy, aby szczyt w Zagrzebiu stał się przełomem w stosunkach między Unią Europejską a Bałkanami Zachodnimi. Mam nadzieję, że tym razem oba kraje otrzymają zgodę państw członkowskich Unii na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych”, podkreślił minister. Droga Albanii i Macedonii Płn. do UE została już trzykrotnie zatrzymana (w 2018 r. i dwukrotnie w 2019 r.). Grlić podczas wizyty w Tiranie spotkał się z prezydentem kraju Ilirem Metą, a następnie w Skopje z prezydentem Macedonii Północnej Stevo Pendarovskim i ministrem spraw zagranicznych Nikolą Dimitrowem.

KE rekomenduje otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną

Zarówno Albania, jak i Macedonia Północna dokonały trwałego postępu, zwłaszcza w dziedzinie praworządności – oceniła wczoraj w swoim raporcie Komisja Europejska i podtrzymała wcześniejsze zalecenie dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z oboma państwami.

Bałkany w Unii Europejskiej

Albania posiada status kandydata do UE od 2014 r., Macedonia Północna od 2005 r., a pozostałe państwa regionu: Czarnogóra od 2010 r., Serbia od 2012 r. Wszystkie te kraje, z wyjątkiem Albanii i Macedonii Północnej, rozpoczęły negocjacje ws. członkostwa. Z kolei Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo są państwami stowarzyszonymi.

Ponadto w ramach procesu berlińskiego zainicjowanego przez Niemcy w 2014 r. rozpoczęto współpracę regionalną krajów Bałkanów Zachodnich. Stanowi ona kontynuację polityki rozszerzenia Unii Europejskiej.

Pomimo wsparcia znacznej większości krajów UE, dla polityki rozszerzenia nie wiadomo, kiedy dojdzie do finalizacji rozmów akcesyjnych z poszczególnymi państwami Bałkanów. Główną przeszkodą jest sprzeciw niektórych stolic na kontynuację rozszerzenia w tym kierunku. UE już trzykrotnie zablokowała start rozmów z Albanią i Macedonią Północną (czerwiec 2018 r. oraz dwukrotnie w 2019 r.). Do głównych przeciwników należą „starzy” członkowie Unii: Francja, Holandia i Dania.

Polska jest zwolennikiem rozpoczęcia rozmów, o czym wielokrotnie przypominali przedstawiciele polskiego rządu. „Czekamy na decyzję o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych przez UE z Albanią i Macedonią Północną”, powiedział w czwartek (5 marca) w Tiranie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Ocenił, że w krajach tych postępują reformy zalecane przez Komisję Europejską.

Czarnogóra: Protesty przeciwko ustawie o wolności wyznania

Po raz kolejny odbyły się w Czarnogórze protesty przeciwko przyjęciu ustawy o wolności wyznania. Manifestacje zostały zorganizowane przez Serbów mieszkających w Czarnogórze.

 

W Czarnogórze odbyły się największe protesty sprzeciwiające się przyjętej przez czarnogórski parlament ustawie o wolności wyznania. Do manifestacji doszło …