Białoruś: Litwa interweniuje ws. incydentu w elektrowni jądrowej w Ostrowcu

W mediacje między państwami bałtyckimi w sprawie elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi zaangażowała się Komisja Europejska (Photo by Jakob Madsen on Unsplash)

W mediacje między państwami bałtyckimi w sprawie elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi zaangażowała się Komisja Europejska (Photo by Jakob Madsen on Unsplash) [@jmadsen]

Litwa wystosowała notę do Białorusi, w której prosi o przekazanie oficjalnych informacji o ostatnim incydencie w elektrowni atomowej w Ostrowcu. W niedzielę siłownia przestała wytwarzać prąd.

 

 

Litewski MSZ zwrócił uwagę na to, jak ważne jest to, aby Litwa oraz społeczność międzynarodowa miały dostęp do oficjalnych i opartych na faktach informacji o sytuacji w białoruskiej siłowni. Stąd prośba o niezwłoczną reakcję na zdarzenie oraz wyjaśnienie jego przyczyn.

Znów zamieszki na Marszu Niepodległości w Warszawie / Europa i świat w skrócie

Zamieszki na Marszu Niepodległości. Aung San Suu Kyi pozostanie premierem Mjanmy? / Europa i świat w skrócie.

Co zawiera litewska nota?

W nocie Litwa ponownie zaapelowała do Białorusi o wstrzymanie rozruchu elektrowni do czasu wdrożenia m.in. niezbędnych procedur bezpieczeństwa i wymagań środowiskowych.

Elektrownia atomowa została zbudowana 50 km od Wilna. W niedzielę przestała wytwarzać energię elektryczną. Strona białoruska podała, że doszło do uszkodzenia kilku przekładników napięciowych na jednym z bloków podłączonych do generatora. Ich zdaniem takie incydenty nie mają wpływu na bezpieczeństwo siłowni.

Oficjalnie pierwszy blok elektrowni w Ostrowcu został uruchomiony w minioną sobotę w obecności prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Wilno od lat sprzeciwia się tej inwestycji ze względów bezpieczeństwa.

Białoruś: Ponad 700 zatrzymanych podczas wczorajszych protestów

Podczas wczorajszych protestów w Mińsku zatrzymanych zostało ponad 700 osób. Znaleźli się wśród nich: medalista olimpijski, wielokrotny mistrz Białorusi w kick-boxingu, a także była miss tego kraju i kilkoro dziennikarzy. Tymczasem w efekcie m.in. tych protestów gospodarce kraju grozi krach.

Litwa domaga się wstrzymania prac elektrowni

Litwa wystosowała w ubiegły piątek notę protestacyjną do MSZ Białorusi, w której zażądała wstrzymania rozpoczętej produkcji prądu w elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Zdaniem Wilna elektrownia zagraża bezpieczeństwu obywateli Litwy, Białorusi i Unii Europejskiej.

Strona litewska w nocie przypomina, że białoruska elektrownia jądrowa narusza międzynarodowe konwencje z Espoo i Aarhus, zasady współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) oraz niewykonanie zaleceń sformułowanych w trakcie wykonywanych testów odporności elektrowni.

Litwa przyjęła przepisy zakazujące zakupu energii elektrycznej, wytwarzanej przez elektrownię atomową w Ostrowcu. Elektrownia jądrowa na Białorusi pracuje od 3 listopada. Znajduje się około 50 km od Wilna, stolicy Litwy. Tymczasem Aleksander Łukaszenka zapowiada już budowę następnej. „Nie wystarczy nam energii elektrycznej. (…) Powinniśmy zbudować jeszcze jedną taką elektrownię, żeby odejść od zależności od węglowodorów”, powiedział w piątek Aleksander Łukaszenka.