Baskijska grupa terrorystyczna ETA przeprasza ofiary

źródło: Flickr

W piątek 20 kwietnia, ETA oficjalnie przyznała się do szkód wyrządzonych działaniami grupy. Wzięła też odpowiedzialność za cierpienie baskijczyków i przeprosiła ofiary. 

 

W oświadczeniu opublikowanym w baskijskich gazetach Gara i Berria, szefowie grupy wyrazili ubolewanie nad cierpieniem, jakie spowodowały ich działania terrorystyczne oraz poprosili o wybaczenie wszystkie osoby, które ucierpiały w wyniku konfliktu.

„Mamy świadomość, że w trakcie tego długotrwałego zbrojnego konfliktu, spowodowaliśmy wiele bólu i szkód nie do naprawienia. Chcielibyśmy okazać należny szacunek ofiarom śmiertelnym, rannym oraz poszkodowanym działań ETA. Jest nam bardzo przykro” – czytamy w oświadczeniu.

Organizacja dodaje, że w rezultacie podjęcia złych decyzji ucierpiały również osoby „które nie były bezpośrednio zaangażowane w konflikt, zarówno w Kraju Basków, jak i poza nim.”

„Przepraszamy ofiary i ich rodziny. Te słowa ani nie cofną tego, co się stało, ani nie załagodzą cierpienia. Nie chcemy wyrządzić już więcej krzywd”

Członkowie grupy powiedzieli, że podczas wieloletniego konfliktu zbrojnego, ludność baskijska była „zabijana, raniona, torturowana, porywana oraz zmuszana do ucieczki z kraju”. Jak dodają, „nikt już nie zmieni przeszłości, ale pewnych faktów nie można ukrywać ani fałszować. Pozwólcie nam przyjąć na siebie odpowiedzialność za wszystkie wyrządzone szkody.

 

Kraj Basków: Rozbrojenie ETA 8 kwietnia

Opublikowany przez BBC list przedstawicieli ETA – organizacji walczącej o wolność Baskonii –potwierdza jutrzejsze (8 kwietnia) rozbrojenie separatystów. Zakończenie trwającej od 1961 r. wojny partyzanckiej na terenie Baskonii staje się realne.

 

Ostateczny termin złożenia broni nadejdzie jutro. Chcemy jednak ostrzec, że …

 

ETA powstała w 1959 r. i została uznana przez Unię Europejską za grupę terrorystyczną. Jest winna śmierci 829 osób w efekcie bombardowań i strzelanin w imię niepodległego Kraju Basków. W 2011 r. organizacja zakończyła działania zbrojne.