Austria popiera kandydaturę Bośni i Hercegowiny do UE

austria-bosnia-akcesja-ue-ukraina-moldawia

Karl NEHAMMER (Kanclerz Federalny Austrii, Austria) [European Council]

Zdaniem Austrii Bośnia i Hercegowina powinna zostać potraktowana podobnie jak Ukraina i Mołdawia, które mają szansę otrzymać status kandydata do UE przed spełnieniem warunków wstępnych.

 

Austria od dawna uważa się za silnego sojusznika Bałkanów Zachodnich. Większość państw tego regionu kandyduje do UE, choć ich proces akcesyjny został zahamowany przez opór niektórych członków Unii.

Bośnia i Hercegowina jest jednym z dwóch ostatnich krajów Bałkanów Zachodnich, które nie otrzymały jeszcze statusu kraju kandydującego do UE.

Ukrainie status kandydata może zostać przyznany przed spełnieniem prawnych kryteriów, wyznaczanych państwom aspirującym do Wspólnoty, ale „identyczny krok musi zostać podjęty wobec innych krajów, takich jak Bośnia i Hercegowina” – stwierdził kanclerz Austrii Karl Nehammer, wyjaśniając wczoraj (22 czerwca) stanowisko rządu przed parlamentarną komisją ds. europejskich.

Jego zdaniem potrzebne są także „jasne sygnały” dla Macedonii Północnej i Albanii w sprawie ich szans na przystąpienie do Unii Europejskiej. „Ze względu na swoją przeszłość i liczną diasporę Austria ponosi szczególną odpowiedzialność za region (Bałkanów – red.)” – powiedział Nehammer.

„To niezrozumiałe, że Bośni i Hercegowinie odmawia się statusu kraju kandydującego” – oceniła minister ds. europejskich Karoline Edtstadler.

Ze stanowiskiem rządu w sprawie przyjęcia do Unii państw Bałkanów Zachodnich zgadza się największe opozycyjne ugrupowanie w parlamencie, Socjaldemokratyczna Partii Austrii (SPÖ).

W kwestii Bośni i Hercegowiny Austrię popierają na forum UE Chorwacja i Słowenia. Perspektywy unijnej akcesji zarówno Ukrainy, jak i państw Bałkanów Zachodnich będą jednym z tematów rozpoczynającego się dziś (23 czerwca) szczytu Rady Europejskiej.