Opłaty w zasięgu telefonu

Yuko Kulo via flickr.com

Europejski Bank Centralny (EBC) chce do 2018 r. umożliwić nową formę opłat przy użyciu telefonu komórkowego. Numer telefonu klienta zostanie połączony z jego kontem w banku.

Ma to przyspieszyć transakcje między osobami prywatnymi i ułatwić zapłatę za usługi małych firm, a także wzmocnić wspólny rynek europejski.

 

Dokonywanie płatności ma stać się tak łatwe i szybkie jak wykonanie telefonu. Pomysł utworzenia Eurosystemu został ogłoszony przez Europejski Bank Centralny w piątek 6 stycznia na konferencji dotyczącej technicznych innowacji w gałęzi opłat zorganizowanej przez Bank Francji.

Plusy dodatnie

Eurosystem miałby ułatwić przelewy pomiędzy pojedynczymi osobami w kontaktach twarzą w twarz, a także płacenie małym firmom i osobom samozatrudnionym. Co więcej, nowy system ma objąć swoim zasięgiem całą Europę.

Wprowadzenie w życie idei EBC oznaczałoby możliwość natychmiastowego zapłacenia na terenie kontynentu bez potrzeby korzystania z gotówki. Dodatkowo nie będzie miało znaczenie w którym banku mamy konto, ponieważ do Eurosystemu mają zostać włączone wszystkie europejskie banki.

Plusy ujemne

Propozycja nie ma jednak samych zalet. Dostosowanie się do nowego systemu będzie wyzwaniem zarówno dla instytucji centralnych, jak i banków komercyjnych.

Najważniejszą kwestią pozostaje szybkość transakcji. Obecny czas realizacji opłaty wynosi jeden dzień roboczy. EBC proponuje placówkom zamianę wykorzystywanej obecnie platformy Target2 na taką, która umożliwi realizację płatności w czasie rzeczywistym. W efekcie sprzedaż dokonana w ciągu docelowych 25 sekund nie wymagałaby od banku zamrażania kapitału.

Oprócz skrócenia czasu realizacji transakcji, wyzwaniem będzie też ochrona danych osobowych i środków klientów. EBC martwi także możliwość fragmentaryzacji rynku europejskiego z powodu wykorzystywania przez kraje członkowskiego odmiennych i niekompatybilnych systemów.

Świat pieniądza

System natychmiastowych opłat funkcjonuje z powodzeniem w wielu krajach. Niedawno włączył go do swojej oferty amerykański gigant PayPal. Portal umożliwia opłaty po podłączeniu do numeru telefonu lub adresu mailowego. Triumfy święci także kalifornijska firma Square, produkująca dostosowane do potrzeb małych biznesów czytniki kart kredytowych.

Na Starym Kontynencie system natychmiastowych opłat zaadaptowała jako pierwsza w 2008 r. Wlk. Brytania. „Europa nie może odstawać od tych krajów. Eurosystem wpłynie na integrację rynku europejskiego, a wtedy mamy szansę przegonić nawet Stany Zjednoczone.” – przekonywał podczas poniedziałkowego spotkania konsultacyjnego Yves Mersch, członek zarządu ECB.