Europejczycy w internecie

Źródło: Nguyen VanDuc via Flickr.com

85 proc. gospodarstw domowych na terenie Unii Europejskiej ma obecnie połączenie z internetem – wynika z badań Eurostatu. 9 lat temu było ich tylko 55 proc. W bieżącym roku ośmiu na dziesięciu użytkowników internetu korzystało z niego za pomocą telefonu.

 

W 2016 r. 83 proc. gospodarstw domowych z dostępem do sieci korzysta z łącza szerokopasmowego. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ich liczba zwiększyła się niemal dwukrotnie.

Dostęp do internetu w Europie

Najwięcej gospodarstw domowych z dostępem do sieci zarejestrowano w Luksemburgu i Holandii (97 proc. w obu). Wynikiem 94 proc. cieszą się ex aequo Dania i Szwecja, za nimi są natomiast Wlk. Brytania (93 proc.) oraz Niemcy i Finlandia (po 92 proc.). Najmniej połączonych z internetem domów możemy znaleźć w Bułgarii (64 proc.), Grecji (69 proc.) oraz Rumunii i na Litwie (72 proc. każda). Wynik Polski (80 proc.) jest zbliżony do średniej unijnej.

Jeśli wziąć pod uwagę częstotliwość korzystania z internetu wśród Europejczyków prowadzą mieszkańcy Norwegii. 92 proc. z nich deklaruje, że korzysta z internetu codziennie, a tylko 2 proc. nigdy nie miało z nim do czynienia. Po drugiej stronie skali znajdują się Turcy, Bułgarzy i Rumuni (odpowiednio 49, 49 i 42 proc. surfujących codziennie oraz 39, 33 i 30 proc. osób, które nigdy nie korzystało z internetu). W Polsce ok. 57 proc. obywateli jest w sieci codziennie, 70 proc. przynajmniej raz w tygodniu, a 22 proc. nigdy z niego nie korzystało.

Wiek w internecie

Liczebność grupy korzystającej z internetu spada wraz z wiekiem i rośnie wraz ze wzrostem poziomu edukacji. Najczęściej z internetu korzystają ludzie młodzi w wieku 16-24 lat i osoby posiadające wyższe wykształcenie.

Wszystkie grupy wiekowe wykorzystują Internet w celu wyszukania opinii o usługach i produktach oraz używają poczty elektronicznej. Oprócz tego w grupie 16-24 szczególnie popularne są media społecznościowe oraz strony dostarczające rozrywki audiowizualnej. Grupa 25-54 do social mediów dorzuca korzystanie z bankowości internetowej i prenumeratę prasy. Osoby w wieku 55-74 robią użytek głównie z cyfrowej wersji prasy i stron o tematyce zdrowotnej.

Smartfony coraz bardziej popularne

Najpopularniejszym urządzeniem do korzystania z sieci okazuje się telefon. Jak pokazują badania Eurostatu, prawie 80 proc. użytkowników internetu korzystało z niego za pomocą komórek i smartfonów. Po nich najpopularniejsze okazały się laptopy i netbooki (64 proc.) następnie komputery stacjonarne (54 proc.) i tablety (44 proc.).

Najczęściej z telefonów wchodzili do internetu Hiszpanie (93 proc.), a najrzadziej Czesi (55 proc.). W Polsce było to natomiast 60 proc. użytkowników – podobnie jak Czesi, Estończycy, Litwini i Słowacy częściej korzystaliśmy z komputerów przenośnych.