Koniec systemu otwartych granic? Europejscy liderzy rozmawiają o reformie strefy Schengen

Schengen, Francja, Austria, terroryzm, Kurz, Macron

„Musimy podchodzić do zagrożeń, przed którymi stoi Europa, w bardziej zdecydowany sposób”, stwierdził Sebastian Kurz (po lewej). Zdaniem prezydenta Francji Emmanuela Macrona (po prawej) oznacza to konieczność reformy strefy Schengen. / Zdjęcie: wideokonferencja przywódców państw oraz szefów RE i KE, 10 listopada 2020 r. [Foto via Twitter] [@sebastiankurz]

Po atakach w Francji i w Austrii, Unia Europejska musi zastanowić się nad reformą systemu otwartych granic, zgodziła się czwórka europejskich liderów oraz szefowie głównych unijnych instytucji. Przywódcy dyskutowali we wtorek o krokach, jakie Wspólnota powinna podjąć w walce z terroryzmem.

 

„Biorąc pod uwagę ostatnie ataki terrorystyczne, Europa musi pilnie zreformować system otwartych granic w ramach strefy Schengen”, stwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel po wideokonferencji z europejskimi liderami nt. bezpieczeństwa i walki z islamskim ekstremizmem.

„To absolutnie niezbędne, by wiedzieć, kto przybywa i kto opuszcza strefę Schengen”, powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

W ramach konferencji w Paryżu spotkali się prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Przez łącze internetowe w spotkaniu oprócz Merkel wziął także udział premier Holandii Mark Rutte, a także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Macron chce reformy Strefy Schengen, Francja wzmacnia ochronę granic

Francuski prezydent zaapelował o zmiany w funkcjonowaniu unijnej Strefy Schengen. Jego zdaniem wzmocni to walkę z zagrożeniami terrorystycznymi. Zapowiedział również, że Francja podwoi ochronę granic.

 

Emmanuel Macron wypowiedział się podczas wizyty w rejonie francuskich Pirenejów na granicy z Hiszpanią. Rozmawiał tam …

Macron: Musimy lepiej chronić granice

Macron zaapelował o skoordynowaną i niezwłoczną odpowiedź krajów strefy Schengen na zagrożenie terroryzmem. „Chcemy, by nasze granice pozostały otwarte, ale musimy lepiej je chronić”, wyjaśnił.

Francuski prezydent zwrócił także uwagę na „nadużywanie prawa do azylu” przez wiele europejskich państw, co stwarza okazję dla handlarzy ludźmi oraz „osób z krajów, które nie są nękane przez wojnę”. Zaproponował, aby kraje Europy stworzyły wspólne bazy danych, wymieniały się informacjami i wzmocniły politykę karną.

Jak przekazała agencja AFP, według Macrona podczas spotkania przywódcy mieli rozmawiać także o „zdecydowanej walce z propagandą terrorystyczną i mową nienawiści w internecie”. Prezydent podkreślił, że „internet to przestrzeń wolności, ale nie może się ona stać schronieniem dla tych, którzy gardzą naszymi wartościami lub starają się szerzyć śmiercionośne ideologie”.

Angela Merkel oświadczyła ponadto, że potępia wszelkie formy nienawiści na tle religijnym, niezależnie od jej istoty. „To nie jest walka islamu z chrześcijaństwem”, zaznaczyła, dodając także, że to demokratyczne społeczeństwo ma za zadanie walczyć z antydemokratycznymi zachowaniami.

Kurz: Terroryści jak bomba zegarowa

„Musimy podchodzić do zagrożeń, przed którymi stoi Europa, w bardziej zdecydowany sposób”, stwierdził Sebastian Kurz. Kanclerz Austrii od dawna znany jest jako zwolennik zaostrzonej polityki migracyjnej.

Zdaniem austriackiego przywódcy największe zagrożenie dla Europy stanowią przebywający w więzieniach bojownicy, którzy albo brali udział w walkach w Syrii i Iraku po stronie tzw. Państwa Islamskiego, albo nie mogli tam wyjechać z powodu aresztowania.

„To są bomby zegarowe”, ostrzegł kanclerz. „Smutną prawdą jest, że wielu z nich zostanie zwolnionych w ciągu najbliższych lat. Jeśli chcemy chronić naszą wolność, musimy ograniczyć wolność tych ludzi”, podkreślił.

Zamach w Wiedniu: Wiadomo kim był napastnik – zaatakował samotnie, a urodził się w Austrii

20-letni Austriak macedońsko-albańskiego pochodzenia był sprawcą wczorajszego (2 listopada) ataku w centrum Wiednia. Zabił cztery osoby, a ranił 23. Sam zginął w strzelaninie z policjantami.

 

Atak terrorystyczny w Wiedniu miał miejsce wczoraj kilka minut po godzinie 20:00. Ubrany na biało i …

Francja przedstawi pomysły działań

Emmanuel Macron już w ubiegłym tygodniu zaapelował o zmiany w funkcjonowaniu strefy Schengen. Jego zdaniem pozwoli to skuteczniej przeciwdziałać zagrożeniom terrorystycznym.

Prezydent Francji zamierza przedstawić wstępne propozycje Paryża związane z reformą Schengen na szczycie Rady Europejskiej 10 grudnia. Celem Macrona jest zakończenie działań w tym aspekcie podczas francuskiej prezydencji w Radzie UE, przypadającej na pierwsze półrocze 2022 r.