Włoskie porty wciąż otwarte dla statków z migrantami

Źródło: Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji

Źródło: Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji

Włochy zgodziły się w poniedziałek (23 lipca) nadal przyjmować migrantów uratowanych na morzu, przynajmniej do czasu wypracowania szerszej unijnej strategii na rzecz sprawiedliwej dystrybucji migrantów.

 

Włoski minister spraw zagranicznych Enzo Moavero Milanesi powiedział po berlińskich rozmowach ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem, że UE będzie szukać rozwiązania problemu polityki migracyjnej w ciągu najbliższych pięciu tygodni. „W tym czasie zapewniamy, że statki z uratowanymi ludźmi będą mogły cumować we Włoszech”, powiedział dziennikarzom, potwierdzając „wolę naszego rządu”, by wypracować „wspólne stanowiska z partnerami z UE i NATO”.

Konieczna współpraca i solidarność

Dodał jednak, że Rzym traktuje priorytetowo „gruntowną rewizję zasad operacyjnych, by uniknąć ratowania wszystkich osób docierających tylko do jednego kraju”. Maas wyraził współczucie dla swojego włoskiego odpowiednika, ze względu na to, że – jak to ujął – Włosi „zostali pozostawieni sami sobie” z problemem przybywających imigrantów. Zauważył jednocześnie, że liczba imigrantów rośnie obecnie coraz szybciej w Hiszpanii, spadając we Włoszech.

„Jednocześnie spodziewamy się, że wszystkie państwa UE dotrzymają obecnych umów. Współpraca na morzu jest jednym z obszarów tego porozumienia”, powiedział Maas. „Jeśli kraje basenu Morza Śródziemnego proszą o europejską solidarność, to mają sojusznika w Niemczech” – powiedział. Niemcy są przygotowane – powiedział Maas – by „wziąć na siebie odpowiedzialność” w negocjacjach dotyczących reformy unijnej operacji morskiej Sophia pod dowództwem Włoch, zapoczątkowanej w czerwcu 2015 r. po serii katastrof statków z uchodźcami.

Hiszpania oblegana przez migrantów

W miniony weekend padł rekord pod względem liczby osób, które dotarły nielegalnie przez Morze Śródziemne z Afryki Północnej do Hiszpanii. Kraj ten zaczyna wyprzedzać Włochy jako najbardziej atrakcyjny cel migracji. Oznacza to, że zaczął funkcjonować nowy szlak przerzutu ludzi do …

Włosi wymuszają zmiany w kwestii migracji

W ciągu ostatniego dziesięciolecia włoska straż przybrzeżna koordynowała ratowanie setek tysięcy migrantów u wybrzeży Libii, w wielu przypadkach wyciągając ich z wody w zdradliwych warunkach. Jednak od czerwca nakazano straży przybrzeżnej przekazywanie wezwań o pomoc i doniesień o łodziach w niebezpieczeństwie do stolicy Libii – Trypolisu.

W ostatnim czasie nowy populistyczny rząd w Rzymie ogłosił, że zamyka swoje porty dla łodzi przewożących ludzi uratowanych na morzu. Stanowisko Włoch i jego implikacje zostały omówione podczas piątkowego spotkania państw członkowskich w Brukseli, gdzie unijni dyplomaci uznali, że kraje zgodziły się na „strategiczny przegląd” własnych operacji morskich UE. „Celem pozostaje osiągnięcie konsensusu co do przyszłych działań w ramach uporządkowanego procesu” – powiedziało agencji AFP unijne źródło.

Libijski premier Fayez al-Sarraj odrzucił w międzyczasie propozycję UE dotyczącą ośrodków rozpatrywania wniosków azylowych w Libii, mówiąc: „Zdecydowanie sprzeciwiamy się unijnemu pomysłowi umieszczania niemile widzianych w Unii nielegalnych imigrantów na terenie naszego kraju”. Podobnie jak Libia, również Egipt, Maroko i Tunezja odmówiły tworzenia takich ośrodków na ich terenie.