Włosi i Holendrzy kłócą się o łódź z migrantami

Matteo Salvini, lider Ligi, źródło Flickr

Matteo Salvini, lider Ligi źródło: Flickr/© European Union 2017 - European Parliament

Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini, twierdzi, że to Holandia i Unia Europejska są odpowiedzialne za los 42 migrantów, którym Rzym od ponad tygodnia nie pozwala wpłynąć do włoskich portów.

 

Holenderska łódź ratunkowa Sea-Watch 3 utknęła na Morzu Śródziemnym 12 czerwca, po tym, jak uratowała 53 migrantów z pontonu dryfującego u wybrzeży Libii. Mimo że 11 pasażerów, w tym dwie ciężarne kobiety, uzyskało zgodę na opuszczenie pokładu, decyzją władz włoskich okręt nie może przybić do portu. Załoga odmówiła powrotu do ogarniętej kryzysem Libii, podkreślając, że Trypolis nie jest bezpiecznym miejscem dla migrantów.

Matteo Salvini, wicepremier i lider prawicowej Ligi, zwrócił się na piśmie do swojego holenderskiego odpowiednika. W publicznym oświadczeniu napisał, że nie ma zaufania do Holendrów „skoro nie są zainteresowani łodzią, która pływa pod ich flagą na otwartym morzu od ponad 11 dni”.

Salvini: Europejska prawica to pokojowe wojsko szaleńców

Na zaproszenie wicepremiera Włoch Matteo Salviniego, który kieruje prawicową partia Liga, do Mediolanu przyjechali liderzy 11 ugrupowań, które domagają się zwiększenia znaczenia państw narodowych w UE. To w większości partie prawicowe lub skrajnie prawicowe.
 

To już drugie tego typu spotkanie w …

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Salvini blokuje wpływanie łodzi ratunkowych do portów włoskich. W przeszłości podobne sprawy trafiły nawet do sądu. W ogłoszonym dwa dni temu wyroku w sprawie rozładowania innego okrętu Sea-Watch 3, do którego miało dojść w styczniu tego roku, sąd przyznał rację Salviniemu i potwierdził, że minister miał prawo nie otwierać włoskich portów dla łodzi z migrantami.

Salvini traci jednak na popularności poprzez kontynuowanie twardej polityki migracyjnej, opartej na zamykaniu portów dla okrętów ratunkowych i sceptycyzmie wobec aktywności innych państw w zakresie polityki migracyjnej.

„Obarczamy odpowiedzialnością rząd holenderski oraz jak zwykle niezainteresowaną realnymi problemami Unię Europejską za wszystko, co przydarzyło się pasażerom Sea-Watch 3”, twierdzi minister.

Włochy: Ruszył proces burmistrza, który pomagał migrantom

Rozpoczął się proces Domenico Lucano, byłego już burmistrza miasteczka Riace w regionie Kalabria na południu Włoch. Był on znany z bardzo otwartej polityki wobec migrantów, w których widział szansę na odrodzenie starzejącej się prowincjonalnej społeczności. Został jednak oskarżony o ułatwianie …

42 pasażerów nadal na pokładzie

Salvini opublikował też list zaadresowany do Amsterdamu, w którym przyznał, że Sea-Watch 3 zwrócił się do rządu holenderskiego z prośbą o wskazanie portu bezpiecznego dla pasażerów. Załoga statku nie otrzymała żadnej odpowiedzi.

Salvini dodał, że interwencja ze strony Holandii jest konieczna i powinna być natychmiastowa. Niezbędne jest, jego zdaniem, zapewnienie pasażerów, że okręt może przybić do bezpiecznych portów, ale poza terytorium Włoch. Według Salviniego rząd holenderski i załoga Sea-Watch 3 będą odpowiedzialne za każde pogorszenie sytuacji na pokładzie.

Tydzień temu 10 z migrantów uzyskało zgodę na opuszczenie pokładu statku w porcie na wyspie Lampedusa, która znajduje się między Włochami kontynentalnymi a wybrzeżem Afryki Północnej. Ponadto w sobotę jeden mężczyzna, który zachorował, wyjątkowo uzyskał zgodę na opuszczenie łodzi. W dalszym ciągu na pokładzie pozostaje 42 migrantów.

Południe Europy zjednoczone wobec wyzwań przyszłości

Interesu regionu, ochrona klimatu, migracja, obsada najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej, to główne tematy rozmów do jakich doszło w piątek  w stolicy Malty. Liderzy państw basenu Morza Śródziemnego, chcą by głos południa kontynentu mocniej wybrzmiewał na unijnych korytarzach.
 

Liderzy nieformalnej grupy …

Problemy również na Malcie

Oprócz Włoch z problemami migracyjnymi boryka się również Malta. W porównaniu z poprzednimi latami poziom napływu migrantów na kontynent europejski w 2019 roku spadł, podczas gdy liczba migrantów szukających azylu na Malcie wzrosła. Mimo że Malta nieustannie mierzy się z ogromnym napływem migrantów w niedzielę rząd oświadczył, że uratowano 37 migrantów, znajdujących się w trudnej sytuacji na Morzu Śródziemnym. W ciągu dnia pasażerowie mają znaleźć się na lądzie.

Podczas gdy Rzym i Valetta naciskają na sprawiedliwe rozlokowanie migrantów w innych krajach Unii Europejskiej, państwa takie jak Francja utrzymują, że pasażerowie powinni opuszczać okręty w najbliższym możliwym porcie i następnie przemieszczać się na terenie Europy.

Od 2014 roku ponad 12 tysięcy osób zginęło uciekając z Libii i próbując przedostać się do Europy drogą morską.