Włochy: Salvini silniejszy na morzu

Uchodźcy i migranci przewożeni na pokład statku włoskiej straży przybrzeżnej na Morzu Śródziemnym latem 2017 r., źródło Wikipedia

W poniedziałek (5 sierpnia) we włoskim Senacie przegłosowano dekret dotyczący ostrzejszych sankcji wobec statków należących do organizacji pozarządowych, które ratują imigrantów na Morzu Śródziemnym. Jest to zdecydowane zwycięstwo skrajnie prawicowej Ligi, a w szczególności jej lidera – Matteo Salviniego.

 

Dzięki nowym regulacjom, przyjętym stosunkiem głosów 160 do 57, minister spraw wewnętrznych i wicepremier Włoch Matteo Salvini wzmocni swoją pozycję w koalicyjnym rządzie Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, który w ostatnim czasie zmaga się z wewnętrznymi napięciami. We Włoszech głosowanie nad wotum nieufności jest częstym sposobem na przyspieszenie prac legislacyjnych w parlamencie czy odrzucenie poprawek opozycji. 

40 migrantów dotarło na Maltę. Trafią do innych państw UE

Należący do niemieckiej organizacji humanitarnej Sea Eye statek „Alan Kurdi” z 40 migrantami na pokładzie przekazał swoich pasażerów władzom Malty. Rząd tego kraju zgodził się na to pod warunkiem, że pasażerowie statku trafią do innych państw członkowskich UE. Porozumienie w …

Zwiększenie kar finansowych i uprawnień policji i wojska

Dekret obmyślony przez wicepremiera zaostrza sankcje wobec statków, które przywożą do Włoch imigrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym. Nowe przepisy zakładają podniesienie maksymalnych kar finansowych dla okrętów wpływających na wody włoskie bez pozwolenia z 500 tys. do 1 mln euro.

Pakiet nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa uprawnia podległe Salviniemu wojsko i policję do zatrzymywania i zajmowania statków ratunkowych. Na podstawie nowej regulacji funkcjonariusze będą mogli aresztować także kapitanów, którzy zignorują rozkazy włoskich władz.

Włochy: Kapitan "Sea Watch-3" na wolności

Włoski sąd oczyścił z zarzutów kapitan statku należącego do holenderskiej organizacji humanitarnej Sea Watch. Statek złamał zakaz wydany przez władze w Rzymie i wpłynął do jednego z portów we Włoszech, aby wysadzić na ląd 40 wyłowionych z Morza Śródziemnego migrantów.
 

Statkiem …

Konflikt z organizacjami humanitarnymi

Prawicowy minister wielokrotnie spierał się z organizacjami, które zajmują się transportem uratowanych u wybrzeży Libii migrantów do Europy. Najbardziej znanym incydentem z ostatnich miesięcy było zajęcie niemieckiego statku Sea-Watch 3. Okręt przewożący 40 migrantów wpłynął bez pozwolenia do portu na Lampedusie, a jego kapitan Carola Rackete została aresztowana. Zwolnienie Rackete z aresztu po zaledwie kilku dniach zostało oficjalnie skrytykowane przez Salviniego.

Z kolei 9 lipca wicepremier uczestniczył w zamknięciu największego w Europie ośrodka przyjmowania imigrantów, który znajduje się na Sycylii. Polityk stwierdził wówczas, że brak obozów dla uchodźców wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo społeczności lokalnych.

Jak dotąd polityka Salviniego skupiała się przede wszystkim na uniemożliwianiu dokowania okrętom we włoskich portach do czasu aż inny kraj członkowski UE nie zgodzi się na przyjęcie pasażerów. Ku niezadowoleniu Ruchu Pięciu Gwiazd najnowszy dekret znacznie poszerza pole działania włoskich służb i wzmacnia tym samym pozycję wicepremiera.

Salvini zamyka największy ośrodek dla migrantów

Trwa ofensywa Matteo Salviniego przeciwko migrantom i migracji. Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych był wczoraj na Sycylii, gdzie „uświetnił” zamknięcie największego w Europie ośrodka przyjmowania imigrantów.
 

 

Matteo Salvini nie zwalnia tempa. Nie ma dnia, by światowe media nie informowały o kolejnych …

Napięcia w koalicji

Mimo zwycięstwa w głosowaniu rozdźwięk między stronami koalicji nadal trwa. „Nie po to jesteśmy w rządzie, aby marnować czas” – przyznał Salvini podczas swojego publicznego wystąpienia w poniedziałek.

Napięcia w rządzie wzrosły, gdy premier Włoch Giuseppe Conte poparł inicjatywę Ligi w sprawie budowy połączenia kolejowego z Francją, której od dawna sprzeciwia się Ruch Pięciu Gwiazd, na czele z Luigim di Maio. „Blokowanie prac nad połączeniem kolejowym kosztowałoby Włochy więcej niż zakończenie budowy infrastruktury” – uznał Conte.

Salvini zaprzecza, że Rosja finansowała jego partię

Wicepremier Włoch i jednocześnie lider prawicowego ugrupowania Liga odrzucił oskarżenia o to, że jego partia otrzymała finansowanie z Rosji. Amerykański portal BuzzFeed napisał bowiem o nagraniu z ubiegłorocznego spotkania w Moskwie, na którym wysłannicy Salviniego uzgadniali z Rosjanami szczegóły przekazania …

Mimo zarzutów o finansowanie Ligi przez Rosję, popularność Salviniego w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Zaufanie wśród włoskiego społeczeństwa zawdzięcza przede wszystkim swoim bezkompromisowym i antyimigracyjnym działaniom. Sondaż przeprowadzony przez agencję Winpoll szacuje, że z 39 proc. poparciem, dwukrotnie większym niż w zeszłym roku, Liga stała się najbardziej popularną partią we Włoszech.