Włochy: Salvini krytykuje rząd za działania w sprawie nielegalnej imigracji

Włochy, Matteo Salvini

Lider Ligi Matteo Salvini / Foto via flickr [European Parliament]

Śmierć pięciu osób – w tym sześciolatka – w nadmorskim mieście Rimini, z rąk Somalijczyka ubiegającego się o azyl, stała się najnowszym punktem spornym w koalicji rządzącej. Rosnące napięcia pojawiają się w obliczu wzrostu poparcia w sondażach zarówno skrajnie prawicowej partii Liga Matteo Salviniego, jak i opozycyjnej partii Bracia Włosi Giorgii Meloni.

 

 

Przemawiając na wiecu przed zbliżającymi się jesiennymi wyborami administracyjnymi, Salvini zaatakował obecną minister spraw wewnętrznych Lucianę Lamorgese. Nawiązując do incydentu w Rimini. Polityk powiedział, że “Lamorgese powinna zająć się kwestią [migracji – red.] albo niech ktoś inny zajmie jej miejsce”.

Kilka godzin wcześniej, w wywiadzie dla “Corriere della Sera”, Lamorgese ubolewała nad częstymi atakami, jakie od tygodni pojawiają się ze strony partii Liga. “Kiedy ataki pochodzą od osób, które popierają rząd, a ponadto stają się osobiste i ciągłe, w końcu szkodzą wizerunkowi rządu”, powiedziała minister.

Podobnie podsekretarz spraw wewnętrznych Nicola Molteni, również członek Ligi, skomentował, że incydenty w Rimini pokazują, jak niekontrolowana imigracja generuje przestępczość, podkreślając, że w 2021 r. na włoskich wybrzeżach wylądowało 41 tys. nielegalnych migrantów. To nie pierwszy raz, kiedy działalność minister Lamorgese staje się punktem spornym między Salvinim a Draghim.

W sierpniu Draghi opowiedział się za Lamorgese, która zastąpiła Salviniego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych we wrześniu 2019 r. Draghi powiedział, że Lamorgese robi wszystko, co w jej mocy, aby poradzić sobie z napływem migrantów, po tym jak kraj doświadczył nagłego wzrostu nielegalnych przyjazdów w lecie.

Jest mało prawdopodobne, by poparcie dla rządu zmniejszyło się po sprawie w Rimini. Odpowiadając na zarzuty, Lamorgese wskazała na złożoność zarządzania przepływami imigracyjnymi, mówiąc, że wymaga ono “zrozumienia uregulowań dotyczących praw człowieka, wytycznych włoskiej polityki zagranicznej, relacji z partnerami unijnymi oraz strategicznych wyborów, których UE i Włochy są w stanie dokonać w szczególności w Afryce Północnej, w Sahelu, Afganistanie i na Bałkanach”. Atak w Rimini – dodała – “mógł się zdarzyć gdziekolwiek w Europie”.