Włochy: Ruszył proces burmistrza, który pomagał migrantom

Manifestacja solidarności z Domenico Lucano, źródło: Flickr, fot. Jacques-Billaudel (CC BY-NC 2.0)

Manifestacja solidarności z Domenico Lucano, źródło: Flickr, fot. Jacques-Billaudel (CC BY-NC 2.0)

Rozpoczął się proces Domenico Lucano, byłego już burmistrza miasteczka Riace w regionie Kalabria na południu Włoch. Był on znany z bardzo otwartej polityki wobec migrantów, w których widział szansę na odrodzenie starzejącej się prowincjonalnej społeczności. Został jednak oskarżony o ułatwianie zawierania fikcyjnych małżeństw osobom, którym groziła deportacja.

 

Domenico Lucano, nazywany przez wielu mieszkańców Riace „Mimmo”, od października 2018 r. przebywa w areszcie domowym. Samorządowiec o mocno lewicowych poglądach juz wtedy był jedynym z najbardziej znanych burmistrzów we Włoszech. Od 20 lat prowadził bowiem bardzo otwartą politykę wobec imigrantów, upatrując w tym szansy na rozwój miasta, które z roku na rok coraz mocniej się starzało i wyludniało. Jeszcze w latach 90. XX wieku Riace liczyło 3 tys. mieszkańców. Obecnie jest ich mniej niż 2 tys.

Aby zachęcić migrantów do osiedlania się w prowincjonalnej miejscowości Lucano oddawał im w użytkowanie pustostany, pomagał zdobyć nowe umiejętności zawodowe czy ułatwiał znalezienie pracy. Jak od lat mówił, chciał, aby napływ nowych młodych ludzi ożywił gospodarczo okolicę. Swojej polityki nie zmienił także po tym, gdy kilka lat temu do Włoch zaczęły przypływać tysiące osób z Afryki.

W 2016 r. magazyn „Fortune” umieścił Lucano na liście 50 najwybitniejszych przywódców na świecie. Słynny niemiecki reżyser Wim Wenders nakręcił natomiast o nim w 2010 r. film dokumentalny. Bronili go też politycy związani z centrolewicową Partią Demokratyczną oraz słynny pisarz i reporter Roberto Saviano – autor głośnej książki „Gomorra” o neapolitańskiej mafii.

Włochy: Burmistrz, który pomagał migrantom – aresztowany

Burmistrz położonego w regionie Kalabria miasteczka Riace został przez włoską Gwardię Finansową (a na wniosek prokuratury) umieszczony w areszcie domowym. Oskarżono go o aranżowanie fikcyjnych małżeństw, które miały legalizować pobyt we Włoszech. A to – zdaniem włoskich władz – oznacza …

Śledztwo za małżeństwo dla Nigeryjki

Prokuratura postawiła jednak teraz Lucano zarzut, że wspólnie ze swoją partnerką Tesfahun Lemlem, stworzył system legalizowania pobytu dla imigrantów, którzy dostali się na teren Włoch łamiąc prawo. Mieli w tym celu aranżować fikcyjne małżeństwa, które pozwalały imigrantom i imigrantkom ominąć standardową procedurę ubiegania się o pozwolenie na pobyt. Dowodem na to ma być podsłuchana przez służby rozmowa telefoniczna, w której Lucano tłumaczy pewnej Nigeryjce, której już trzykrotnie odmówiono prawa do pozostania we Włoszech, że „ślub to jedyne wyjście z tej sytuacji”.

Argumentując swoją opinię, burmistrz miał powołać się na podobną sytuację sprzed lat, gdy tak samo udało się rozwiązać problemy innej osoby, a on jako burmistrz szybko zorganizował ceremonię ślubną. Dodał, że równie szybko może potem wydać dokumenty potwierdzające, że ktoś jest mieszkańcem Riace. Podsłuch założono mu natomiast w związku z podejrzeniami o malwersacje finansowe. Na to jednak dowodów nie odnaleziono. Sprawa małżeństw dla imigrantów wypłynęła przypadkiem.

Rozpoczęty wczoraj (11 czerwca) proces przed sądem w mieście Locri na razie jest we wstępnej fazie. Podsądnemu odczytano formalnie akt oskarżenia i przyjęto pierwsze wyjaśnienia. Następna rozprawa odbędzie się 17 czerwca i wtedy przesłuchiwani będą już pierwsi świadkowie.

Proces budzi wiele kontrowersji wśród samych mieszkańców Riace. Część z nich popiera bowiem politykę jaką prowadził Lucano. Zorganizowano już w jego obronie kilka manifestacji. Ale druga część mieszkańców jest przeciwna napływowi imigrantów. Po niedawnych wyborach lokalnych nowym burmistrzem Riace został Antiono Trifoli, który związany jest z antyimigracyjną prawicową partią Liga, której przewodniczącym jest wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini.

Włochy: Przyjazny migrantom burmistrz nie ma wstępu do swojego miasta

Burmistrz miasteczka Riace w południowych Włoszech jest oskarżony o to, że poprzez aranżowanie małżeństw umożliwiał migrantom uzyskanie pozwolenia na pobyt w kraju. Spędził w związku z tym zarzutem dwa tygodnie w areszcie domowym. Teraz musi opuścić swoje miasteczko. Natomiast inny …