Włochy: Nowy rząd wpuścił statek z uratowanymi migrantami

Brytyjska agencja ostrzega przed „potencjalnym porwaniem” statku u wybrzeży ZEA, źródło: Twitter/MSF Sea (@MSF_Sea)

Statek „Ocean Viking”, który pod norweską banderą pływa dla niemieckiej organizacji humanitarnych „SOS Mediterranée” oraz „Lekarze bez Granic”, otrzymał zgodę na wejście do portu na włoskiej wyspie Lampedusa. Na pokładzie znajdowało się 82 uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów. Poprzedni włoski rząd swoje porty przed takimi statkami zamykał.

 

Politykę nie wpuszczania do portów statków organizacji humanitarnych prowadził lider prawicowej Ligi Matteo Salvini, który w poprzednim rządzie pełnił funkcję wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych. To jemu podlegały m.in. straż graniczna i straż przybrzeżna. Ówczesna polityka włoskiego rządu budziła krytykę ze strony Brukseli i kilku unijnych stolic (m.in. Paryża i Madrytu), ale Rzym przy niej obstawał.

Salvini tłumaczył, że nie zgadza się na przywożenie do Włoch osób, które uratowano bliżej wybrzeży Afryki. Powoływał się prawo morskie, które nakazuje wieźć wówczas takich ludzi do najbliższego bezpiecznego portu. A najbliżej są zwykle porty libijskie. Organizacje humanitarne tłumaczyły jednak, że trudno uznać Libię za kraj bezpieczny. Po pierwsze, toczy się tam wojna domowa, a po drugie – libijskie ośrodki detencyjne są znane nie tylko z fatalnych warunków, ale również ze stosowania w nich przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej.

We Włoszech doszło jednak w ubiegłym tygodniu do powstania nowego rządu. Ligę jako koalicyjnego partnera dla antyestablishmentowego Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) zastąpiła centrolewicowa Partia Demokratyczna. Premier Giuseppe Conte w swoim niedawny expose w Izbie Deputowanych zapowiedział zapowiedział m.in. zmiany w polityce migracyjnej. Ma ona odtąd cechować się „rygorem i odpowiedzialnością”, ale jednocześnie „nie może abstrahować od solidarności w ramach UE”.

Włochy: Nowy rząd uzyskał wotum zaufania

Nowy gabinet pod wodzą premiera Giuseppe Conte otrzymał w Izbie Deputowanych wotum zaufania. Nową koalicję tworzą antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) oraz centrolewicowa Partia Demokratyczna (PD). Prawicowa Liga przechodzi do opozycji. Conte w swoim expose zapowiadał „powrót Włoch do centrum …

Włochy chcą automatycznego europejskiego mechanizmu migracyjnego

Rzym poinformował po tym jak „Ocean Viking” wpłynął na Lampedusę, że znajdujący się na pokładzie statku migranci trafią do 5 różnych krajów członkowskich UE. Jednym z nich ma być Francja (co potwierdziło już francuskiej MSW), ale innym będą… Włochy. Dotąd Rzym wykluczał możliwość pozostania uratowanych na morzu migrantów w kraju. Godził się ich przyjmować tylko na krótko, jeśli potem mieli trafić gdzie indziej. Nie pozwalał też na wpuszczania statków organizacji humanitarnych, ich pasażerów jeszcze na morzu przejmowała na swoje jednostki włoska straż przybrzeżna. Gdy jeden ze statków złamał zakaz, jego niemiecka kapitan została na krótko aresztowana.

„Ocean Viking” jeszcze w sierpniu dostał odmowę, gdy próbował dopłynąć do Włoch z 356 osobami na pokładzie. Ostatecznie trafił na Maltę, a jego pasażerowie do 6 różnych krajów członkowskich. Teraz na pokładzie norweskiego statku były 82 osoby. 50 z nich wyłowiono z Morza Śródziemnego 8 września, kolejne 34 osoby przejęto z pokładu innego statku, który z powodu przeciążenia nie mógł płynąć dalej. Po drodze jednak 2 osoby wysiadły na Malcie (za zgodą tamtejszego rządu). Była to kobieta 9 miesiącu ciąży oraz opiekujący się nią mąż.

Choć tym razem nowe władze w Rzymie (na czele MSW stoi teraz bezpartyjna urzędniczka Luciana Lamorgese) wykazały się bardziej miękką wobec migrantów polityką niż wcześnie, to jednak premier Conte, który pod koniec tygodnia przebywał z wizytą w Brukseli, zapowiedział, że Włochy chcą opracować kompleksową politykę migracyjną, aby skończyć z doraźnymi działaniami. Szef włoskiego rządu wezwał też Unię Europejską do zawarcia europejskiego paktu, który pozwalałby w automatyczny sposób redestrybuować pomiędzy państwami członkowskimi migrantów, którzy nielegalnie przybywają do Europy lub są ratowani na Morzu Śródziemnym.

Natomiast minister spraw zagranicznych Włoch Luigi di Maio (jest on też przewodniczącym M5S) potwierdził, że „Ocean Viking” wpłynął do „bezpiecznego portu we Włoszech dlatego, że UE przystała na naszą prośbę, aby podzielić pasażerów między kilka krajów.” „Nie oznacza to jednak powrotu do polityki >>otwartych portów<< – zastrzegł di Maio.

Ale wywodzący się z Partii Demokratycznej minister kultury Dario Franceschini napisał na Twitterze, że „nadszedł koniec propagandy Salviniego, prowadzonej kosztem zdesperowanych ludzi na morzu”. „Polityka i relacje międzynarodowe znów służyć będą rozwiązywaniu problemów migracyjnych” – stwierdził Franceschini. Z kolei Wysoki Komisarz ONZ ds. uchodźców. (UNHCR) Filippo Grandi nazwał to wydarzenie „pozytywnym rozwojem sytuacji”. „Szczęśliwie jest to krok w bardzo potrzebnym kierunku – spokojne i zorganizowane wysadzanie ludzi na ląd we współpracy między grupą europejskich krajów” – stwierdził Grandi.

Premier Grecji wzywa do rozmów w sprawie uchodźców

Szef greckiego rządu Kyriakos Mitsotakis w czasie zorganizowanej w niedzielę (8 września) konferencji prasowej oświadczył, że stanowczo sprzeciwia się groźbom ze strony Turcji, która straszy Europę napływem uchodźców z Syrii, jeśli nie otrzyma odpowiedniej pomocy międzynarodowej. Wezwał również wszystkie strony …